✳ Zimska Depresija ✳

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

✳ Zimska Depresija ✳

Post Postao/la Red »

Ne znam kako Vi ali mene hvata neka bezvoljnost kada se dani krenu skraćivat. Fali mi svjetla, fali mi sunca, fali mi aktivnost, toplina i u nedostatku svega toga zabijam se u kuću i onda me obuzme neka depresija i... beznađe :D Evo kako si možemo pomoći ili bar ublažiti simptome Zimske depresije, kako se to stručno naziva :x

slikaZimska depresija je sezonski poremećaj raspoloženja odnosno depresija koja se javlja tijekom tmurnih zimskih mjeseci. Često se javlja već u kasnu jesen, a uglavnom prolazi potkraj zime. Od zimske depresije pati 3-5% stanovništva, a čak 2-3 puta češće javlja se kod žena nego kod muškaraca.

Koji su uzroci zimske despresije?

Nije sasvim sigurno što uzrokuje zimsku depresiju, ali bitnu ulogu imaju nasljedni faktori, godine i kemijski procesi unutar mozga.
Prema mišljenu većine stručnjaka, glavni uzrok zimske depresije je smanjena količina dnevnog svjetla tijekom jeseni i zime. Dokaz tome su i statistike koje govore da je zimska depresija češća na dalekom sjeveru nego u umjerenom pojasu. Idući prema polovima zimski dani su sve kraći i vrijeme je lošije te se sunce rijetko „probija“ između oblaka, stoga za vrijeme polarnih noći na Aljasci, u Skandinaviji i Kanadi blizu 10 posto ljudi zahvati zimska depresija.

Sunce je izvor svjetlosti i topline, ono je važan čimbenik za sav živi svijet na Zemlji, pa tako i za ljudski organizam, osobito mozak. Svjetlo programira i održava biološki sat živih bića, uključujući ritam spavanja i budnosti. Nedostatak danjeg svjetla uzrokuje smanjeno izlučivanje serotonina- „hormona sreće“ koji suzbija depresiju, tjeskobu i strah, te poboljšava raspoloženje i spolni nagon.
Depresivni ljudi inače imaju manju koncentraciju serotonina u mozgu. Mrak potiče izlučivanje melatonina, hormona epifize koji potiče san. U normalnim količinama melatonin čak ublažuje depresiju, ali u zimskim mjesecima, kada dan kratko traje povećane količine melatonina pridonose razvoju sezonske ili zimske depresije.

slikaKoji su simptomi zimske depresije?

Većina ljudi tijekom zime slabijeg je raspoloženja, no neke hvata i prava depresija sa slijedećim simptomima:
• dugotrajna potištenost ili bezvoljnost (lat. depressio=potištenost)
• slabija koncentracija,
• gubitak energije,
• poremećaj spavanja, najčešće u vidu povećane potrebe za snom,
• smanjena druželjubivost, osjećaj osamljenosti i napuštenosti,
• smanjeni spolni nagon i
• pojačana želja za slatkim, osobito u večernjim satima.

Kod većine ljudi simptomi zimske depresije polako se gube već u veljači, a za vrijeme proljetnog ekvinocija kada se dan produlji na 12 sati rapoloženje se kod većine bitno popravlja. Naravno, postoje i izuzeci od ovog pravila, osobe kod kojih se znaci depresije tijekom proljeća pogoršavaju, te im je potrebna stručna liječnička pomoć.

Kako si možemo pomoći?

Većina ljudi našeg podneblja pribjegava različitim „priručnim„ sredstvima kako bi podigli vlastito raspoloženje. Najčešće su to alkohol,duhan, kofein, šećer, droge, pa čak i šoping, kockanje i druge društveno neprihvatljive i rizične metode. Depresija se liječi tako da se na razne načine poboljša raspoloženje.

To se može postići:
• zdravom prehranom koja stimulira živčani sustav i potiče živahnost. Potrebno je jesti pet obroka voća i povrća dnevno i izbjegavati prezačinjenu,masnu i prženu hranu. Postoje namirnice koje potiču dobro raspoloženje
Špinat - bogat je folnom kiselinom (vitamin B skupine) koja djeluje kao antidepresiv. Istraživanja su pokazala da nedostatak folne kiseline uvelike doprinosi depresiji i potištenosti.
Tuna i sjemenke suncokreta - bogati su selenom koji također djeluje kao pokretač dobrog raspoloženja. Nemojte pretjerati, jer selen u velikim dozama može biti toksičan.
Češnjak - dokazano je da ljudi koji konzumiraju češnjak ili ga piju u obliku tableta imaju manje problema s umorom, tjeskobom i razdražljivošću.
Kompleksni ugljikohidrati - tjestenina, žitarice, kruh sa sjemenkama.
• pijenjem dovoljne količine tekućine - voda, biljni čajevi, topli napitci s medom i cimetom spriječiti će dehidraciju koja može uzrokovati glavobolju i razdražljivost,

• dovoljnom količinom sna, jer nespavanje izravno vodi u depresiju,

• izbjegavanjem prekomjernih količina alkohola i kofeina,

• pojačanom tjelesnom aktivnošću uz redovito vježbanje na svježem zraku, osobito u podne kada je sunčeva svjetlost najjača, jer fizički napor potiče lučenje nekoliko hormona antidepresivnog učinka,

• šetnjom u prirodi ili do obližnjeg parka čak kada vani i nema sunca i dan je siv,

• smijehom, čak i kada se nemate čemu smijati posudite si neku dobru komediju ili duhovitu knjigu jer naš imunološki sustav najbolje funkcionira kada smo sretni. Smijanje je snažan štit protiv potištenosti, stresa i tjeskobe.

• opuštanjem,

• pozitivnim okruženjem ljudima koji svijet oko sebe gledaju „ružičasto“,

• izlaganjem dnevnom svjetlu – sunčevo je svjetlo jedan od glavnih prirodnih aktivatora proizvodnje serotonina. Dokazano je naime da već 45 min izlaganja dnevnom svjetlu potiče izlučivanje serotonina

• Prirodnim sredstvima protiv depresije kao što je gospina trava, koja se može kombinirati s vitaminima B kompleksa, vitaminom C,magnezijem, cinkom, Omega-3 masnim kiselinama. Tu je i pasiflora, odoljen, matičnjak, lavanda, kadulja, hmelj i ružmarin, pomažu i protiv depresije uzrokovane smanjenom količinom dnevnoh svjetla.

slikaVino od gospine trave

1 žlica gospine trave
2dl crvenog vina
2 dl vode
1-2 žlice meda

Usitnjenu suhu gospinu travu preliti vinom i vodom. Zakuhati, umiješati med i lagano kuhati 5 minuta. Vino procijediti. Uzimati pomalo tijekom dana.

Napitak od rogača

1 žlica mljevenog rogača
2 dl mlijeka
1 žlica pšeničnog brašna

Mlijeko zakuhati. Dodati mljeveni rogač i brašno i kratko prokuhati. Pokriveno ostaviti da odstoji oko 15 min. Neprocijeđeni topli napitak uzimati 2-5 puta na dan

media/images/1358190088.jpg[b]Čajna mješavina od 8 biljaka[/b]

40 gr gospine trave
30 gr korijena odoljena
30 gr cvjetova lavande
20 gr listova matičnjaka
20 gr češerića hmelja
20 gr listova ružmarina
20 gr listova kadulje
20 gr pasiflore
2,5 dl kipuće vode
1 žlica meda

Usitnjeno suho bilje pomiješati. 1 žlicu čajne mješavine preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10 min i procijediti. Zasladiti medom, jer med pojačava ljekovito djelovanje čaja. Čaj uzimati 2-3 puta na dan, a po potrebi se mogu uzimati i 4 šalice čaja na dan.

Grožđe s medom
Grožđe obiluje rezveratrolom, antioksidantskim spojem koji pomaže protiv depresije, med djeluje kao sredstvo za smirivanje, a zajedno su izvrsno sredstvo protiv zimske depresije.

Izvor:
http://www.vasezdravlje.com, http://www.zdravobudi.hr, magazin ljekovite biljke
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ✳ Zimska Depresija ✳

Post Postao/la HypnoToad »

Odlično, hvala Red!
Zadnjih par godina imam dosta problema s tom zimskom depresijom, ove godine se već sad preventivno pripremam da to maksimalno ublažim.
Prehrana je jako važna, primijetio sam da se najbolje što više hranit sirovim voćem i povrćem, sokovima i smoothijima.
Evo nekih namirnica i načina koji su meni dosta pomogli.
Svako jutro, obavezno bez iznimke, šalica dobrog zelenog čaja i čaša soka od po jednog iscijeđenog grejpa i limuna. Ovo je tako nevjerojatno zdravo, a i fino. Samo zbog ovoga nisam bio prehlađen niti jedan dan prošle zime. Ja još ujutro često popijem čašu vode s žlicom jabučnog octa, osjećam se odlično poslije toga a isto ima nevjerojatno ljekovita svojstva.
Kao međuobrok (ili glavni obrok) mi je bilo najdraže ovaj smoothie. U blender prvo ubacite nekoliko badema, dvije šake listova sirovog špinata, dvije banane, i jedno od sljedećeg, jedan ananas, dva kivija ili dvije naranče, dodate 2 ili 3 čaše vode, ovisi koliko rijetko želite i blendate dok se sve ne usitni. Nevjerojatno dobro. Može se u ovo dodati i žličica spirulina da bude još zdravije.
Onda sam si još često radio sokove, najčešći sastojci su mi bili mrkva, cikla, jabuka, celer, đumbir, brokula, češnjak, kelj, čili paprike. To su sve namirnice koje potiču zdravlje i dobar osjećaj, može ih se koristiti u različitim kombinacijama.
A kada bi me uhvatila želja za nečim slatkim, napravio bi si astešku toplu čokoladu koju je Red stavila u jednoj drugoj temi, sastojci su standarno čokolada, mljeko, šečer, uz dodatak vanilije, cimeta i chili paprike.
Uživajte, budite sretni i nedajte zimi da vas izdeprimira! :D
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Alkaloid
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 16.09.2010, 14:47
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: ✳ Zimska Depresija ✳

Post Postao/la Alkaloid »

HypnoToad je napisao/la:Odlično, hvala Red!
Zadnjih par godina imam dosta problema s tom zimskom depresijom, ove godine se već sad preventivno pripremam da to maksimalno ublažim.
Prehrana je jako važna, primijetio sam da se najbolje što više hranit sirovim voćem i povrćem, sokovima i smoothijima.
Evo nekih namirnica i načina koji su meni dosta pomogli.
Svako jutro, obavezno bez iznimke, šalica dobrog zelenog čaja i čaša soka od po jednog iscijeđenog grejpa i limuna. Ovo je tako nevjerojatno zdravo, a i fino. Samo zbog ovoga nisam bio prehlađen niti jedan dan prošle zime. Ja još ujutro često popijem čašu vode s žlicom jabučnog octa, osjećam se odlično poslije toga a isto ima nevjerojatno ljekovita svojstva.
Kao međuobrok (ili glavni obrok) mi je bilo najdraže ovaj smoothie. U blender prvo ubacite nekoliko badema, dvije šake listova sirovog špinata, dvije banane, i jedno od sljedećeg, jedan ananas, dva kivija ili dvije naranče, dodate 2 ili 3 čaše vode, ovisi koliko rijetko želite i blendate dok se sve ne usitni. Nevjerojatno dobro. Može se u ovo dodati i žličica spirulina da bude još zdravije.
Onda sam si još često radio sokove, najčešći sastojci su mi bili mrkva, cikla, jabuka, celer, đumbir, brokula, češnjak, kelj, čili paprike. To su sve namirnice koje potiču zdravlje i dobar osjećaj, može ih se koristiti u različitim kombinacijama.
A kada bi me uhvatila želja za nečim slatkim, napravio bi si astešku toplu čokoladu koju je Red stavila u jednoj drugoj temi, sastojci su standarno čokolada, mljeko, šečer, uz dodatak vanilije, cimeta i chili paprike.
Uživajte, budite sretni i nedajte zimi da vas izdeprimira! :D
Odličan savjet, oko godine doana praktički svaki dan počinjem nekom verzijom zelene kaše kakvu opisuješ, varijacije su brojne ali suština su zeleno lisnato povrće (može svašta unutra - kelj, kupus, salata, rikula, matovilac, list mrkve ili cikle...) + sezonsko voće (recimo u ovo doba godine jabuka ili kruška) + neka kiselija voćna komponenta (agrum, bobičasto voće, kivi...) banana nije nužna ali čini cijelo iskustvo slasnijim. Odličan dodatak je i komadić svježeg đumbira.

Što ti to piće učini za imunitet to nije normalno, prehladu u klasičnom smislu više ne mogu dobiti da radim neznam što, kad se već čini da mi bolest ne gine preko noći se dobro utoplim i ujutro se probudim potpuno zdrav.

Ima još nekoliko načina borbe protiv zimske depresije - jedna je što ranije lijeganje, odnosno što bolje iskorištavanje dnevne svjetlosti (zimi je ima malo pa ju je glupo prespavati, ona je prirodni antidepresiv).

Još jedan univarzalni lijek za sve oblike depresije je joga, kad vidiš kako djeluje na tijelo i psihu trajno se navučeš.

I meni najdraži lijek - planina! Zrak u planini, prizori, jutra na 1000+ metara nadmorske, zalasci, zvukovi, ljudi koje tamo srećeš, okus koji hrana ima tamo gore nakon cijelog dana hodanja... napravi običan sendvič kakav jedeš svakodnevno, pojedi pola u gradu, a drugu polovicu odnesi recimo na vrh Dinare pa je pojedi tamo i usporedi.
Inače puno ljudi ne ide po zimi u planine jer je hladno (po ljeti jer je vruće, na jesen jer ima puno kiše, a proljetos sam baš bio/bila zauzet/a). Meni je to iznimno glupo, planina je za sva godišnja doba, a što te vremenski uvjeti više namuče, kasnije si toliko zadovoljniji postignutim.

:mushroom: m :mushroom: i :mushroom: r :mushroom:
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: ✳ Zimska Depresija ✳

Post Postao/la Kadulja »

Ja sam kao zec. Odgovara mi zima jer obožavam trenutke posvećene čaju, vinu, šahu, nekoj knjizi ili internetu prepunom informacija. :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ✳ Zimska Depresija ✳

Post Postao/la Red »

mene prijelaz ubije... kada se na ljetno vrijeme mijenja ne smeta toliko. sada sam vec dosla k sebi, sada se i ja prebacujem na cajeve, vise vremena na netu itd... bitno je naci si posla a ne tumarat po kuci bezveze, to me pak ubije.

naravno da nije lako kad nas mrak pojede vec u 5 a vani je ledeno, treba se zabaviti u svoja 4 zida. tesko je naci inspiracije, kada sam toliko navikla tumarat po vani :ymdevil:

recite mi kako Vi provodite ove hladne dane u kuci?
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: ✳ Zimska Depresija ✳

Post Postao/la kontaminacija »

prošle godine sam tu u blizini na igralištu trčao. svaki dan kad padne mrak (u ovo doba) odem i ubijem se ko budala od trčanja.

inače, imam osjećaj da sam prezatvoren ali primjećujem da su i ljudi okolo također. svi imaju jako dobre izgovore da sjede doma i ništa ne rade.

i naravno- šta je onda produkt ?? hmm .. pa produkt je to što smo depresivni :P i nemamo se čime baviti i jedino šta ostaje je se zabit i čekat godoa.

osim sportom ove godine sam si nabavio neki akvarij pa se bavim njime. imam dvije koze koje svako jutro moram ići pustit- zavezat, kasnije pomusti i navečer svezati. imam 9 kokoša koje su evo baš nekidan prestale nest jaja (sva sreća). moram kuhati svaki drugi dan za mamu, sestru, tatu ,.,,.,.

obožavam ovu hladnoću (ako se to tako može nazvat) i dalje se forsiram da ostanem vani na zraku i da mi vrijeme nešto preokupira- inače sam gotov ,,.. puko i u teškoj banani.

e da. imam dobar razlog za bit depresivan ;) osto sam bez posla prije 15 dana ;) :D
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: ✳ Zimska Depresija ✳

Post Postao/la Kadulja »

Ustanem se. Umivanje&pišanje.
Kava.
Kokoši i mačke. Mačke i kokoši. Pa krava i svinja (njih samo posjetim, moji ih hrane).
Pa onda klopa, bacim neki čaj da se kuha.
Komp > mail > forumi > glazba > tekstovi > šah.
Tako neko vrijeme, a onda spravljanje nekog jela ako se ne da mojima ili desert.
Malo čišćenja po kući. Prozori > viseća > kupaonica i sl.
Češkanje mačke iza uha.
Natjeravanje najbahatijeg pijetla po dvorištu (vrag mi ne da mira).
Oponašanje siktanja gusaka. Gađanje malenim kamenčićima guske (jedva osjete, ali skuže da je netko "hostile"). :))
Tuširanje, rezanje noktiju, premazivanje lica kremama, gledanja tv, pijenje čaja, učenje i sl.
Internet > spavanje.

+ Varijacije na temu. :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ✳ Zimska Depresija ✳

Post Postao/la Red »

kontaminacija je napisao/la:e da. imam dobar razlog za bit depresivan ;) osto sam bez posla prije 15 dana ;) :D
hahahah ma nije to za depresiju, to je za slavlje. I ja sam bez posla, ima sada mjesec dana, moram priznat da sam se preporodila. :ymparty:

E kaduljo, nije ti dosadno kraj svih tih živina! odlično! :@) 3:-O

Kod mene prvo kafica, pa pomalo na net vidjet što ima novog
Pa šetnja sa bubom, okolo naokolo, koliko imam volje. sada je lijepše vrijeme, više vremena pa odradim malo veću šetnju ujutro.
onda treba smislit što radit sa sobom. U zadnje vrijeme radimo neke fizičke radove u kući i oko kuće- sređivanje prozora nakon mijenjanja svih u kući, rezanje loze u vrtu, skidanje bršljana, pokušaj izrade kućice za mačke, paljenje smeća i ostataka itd... pokušaš naći nešto da se zabaviš.
oko 4 opet šetnja sa bubom jer kasnije idem na tečaj web dizajna.
Upisala sam besplatni tečaj i sada to odrađujem, do Božića bi trebala biti ofičalij lajsensd :ymdevil:
kasno navecer sam doma, film, pljuga, relaksacija... ništa posebno...ali ja nekako najnaj volim ići na izlete :sunn:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Frenzy
rank6
Postovi: 224
Pridružen/a: 21.03.2010, 16:57
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: ✳ Zimska Depresija ✳

Post Postao/la Frenzy »

Ah ta zima... ne mogu reć da sam sklon nekim zimskim depresijama ali sam navikao većinu vremena provoditi vani tako da se teško naviknuti da si veći dio dana u kući. Ujutro je kava prva stvar i par cigara uz istu, neka lagana muzika i zujanje po internetu (vijesti i slične gluposti, tu i tamo neka serija). U pravilu se svaki dan razlikuje, nisam osoba koja pretjerano drži do nekog rasporeda, pogotovo ne sad kad nemam posao. Doduše ovu zimu mi do sad prolazi u znaku učenja, učenja i još malo učenja jer je red da više krenem studirati ko gospodin čovjek :P
Misli se čiste dok je svijet u magli, koraci su lagani...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ✳ Zimska Depresija ✳

Post Postao/la HypnoToad »

Kako se svi držite ove zime?
Meni bilo dobro do tamo negdje do 24.12., onda opet stislo i ne pušta...
Kako čekam proljeće, nemožete ni zamislit...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori