Divlji duhan (Nicotiana rustica)

Općenito o ljekovitim biljkama i uzgoju
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Divlji duhan (Nicotiana rustica)

Post Postao/la Wolfshade »

Koliko ja znam duhan jako iscrpi zemlju na kojoj je sađen. Znam da inače oni koji se bave uzgojom ga sade na 3 njive, jedne godine se sadi pa dvije pauze da se zemlja oporavi i tako ukrug.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Divlji duhan (Nicotiana rustica)

Post Postao/la Devil'sChase »

Imaš na e-bayu
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Divlji duhan (Nicotiana rustica)

Post Postao/la Red »

ili sa FSR i to za badava ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Svilaja
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 28.05.2011, 14:03
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Divlji duhan (Nicotiana rustica)

Post Postao/la Svilaja »

Dal mi može netko objasniti kako se naručuje sa FSR.. Zbunjen sam stvarno i lijepo bi bilo da ima neki thread (znam da ima za FSRE ali za FSR nemogu naći). Hvala puno i pozdrav!
:psy
Tko na jastuku ima vrt služi tome vrtu danju i noću, zelen i bez ičega svoga.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Divlji duhan (Nicotiana rustica)

Post Postao/la Devil'sChase »

Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Divlji duhan (Nicotiana rustica)

Post Postao/la Red »

Ima i ovdje detaljno kako i što, princip je isti kao i sa sporama...

✰ Gdje nabaviti Spore i Sjemenke kaktusa i bilja? ✰

:thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Svilaja
rank4
Postovi: 138
Pridružen/a: 28.05.2011, 14:03
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Divlji duhan (Nicotiana rustica)

Post Postao/la Svilaja »

Aha znači ista je shema.. To me zanimalo. Hvala. :wwink:
Tko na jastuku ima vrt služi tome vrtu danju i noću, zelen i bez ičega svoga.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Divlji duhan (Nicotiana rustica)

Post Postao/la Psychonaut »

U zadnjih par mjeeci sam cesto konzumirao manje doze mapacha. Mala kriska osusenog duhana se razmota (lisce se odvoji jedno od drugih), i zalije sa malo tople vode u maloj posudi. Dovoljo je par mililitara. Za par minuta mapacho je spreman za konzumiranje. Iz posudice se iscjedi par kapi(ili nesto vise) na dlan, i onda se to usmrkne. Prvo lijeva, pa desna nozdrva. Vode treba dodavati onoliko koliko nam treba za jedan dan upotrebe. Znaci, ako redovno konzumirate mapacho, najbolje je ga je praviti navece, tako da ima dovoljno vode za cjelodnevno konzumiranje. Ja sam ga inace konzumirao uglavnom 2 puta na dan, tako da je dovoljno dodati vrlo malo vode. Sto se ne iskoristi, svakako izlapi. Isti duhan se moze zalivati vodom 2-3 puta.

Sto se tice efekata, na pocetku nisu prijatni. Curi nos, suze oci, pece grlo, u vecim dozama pece i stomak. Medjutim, ti neprijatni efekti prodju nakon par minuta. Pozitivni efekti su "uzemljivanje", i praznjenje glave od nepotrebnih i suvisnih misli. Ja ga koristim prije meditacije, i mislim da je za to vrlo dobar. Mala doza, onda neka kratka fizicka vjezba istezanja, pa meditacija. Trajanje je prilicno kratko (rush traje nekih 5-10 minuta), ali i nakon toga ostaje prijatan osjecaj da je covjek neke stvari ostavio iza sebe.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Divlji duhan (Nicotiana rustica)

Post Postao/la Psychonaut »

slika
Kratki vodic za koristenje divljeg duhana u tecnoj formi, sa originalnim slikama :psy
Motivacija za ovaj tekst je moje trenutno iskustvo sa konzumiranjem tecnog snuff pripravljenog od divljeg "mapacho" duhana. U protekla 4 mjeseca, manje vise redovno sam koristio mapacho u umjerenim dozama, u dnevne "ritualne" svrhe. Nacin za upotrebu i biljni materijal dobio sam od Quechua samana iz Ekvadora, kod koga sam bio na Ayahuasca ceremonijama. Duhan sa slika uzgojen je u Ekvador, i do mojih ruku je dosao u dva koraka direktno od uzgajivaca. Sirom Amazonije, Mapacho se smatra svetom biljkom, u istom rangu sa Ayahuascom, i koristi se od strane samana, sto u u svakodnevnoj upotrebi, sto za ceremonije ciscenja u kojima ucesnici konzumiraju ogromne kolicine supe od duhana. Prilikom Ayahuasca ceremonina kojima sam prisustvovao, Mapacho se koristio vise puta u toku dana, i tu sam se upoznao sa efektima, i koje sam vremenom poceo cijeniti. Jedan od nacina za njegovu upotrebu opisan je u nastavku teksta.

Upozorenje
Autor ne preporucuje, niti na bilo koji nacin promovira, upotrebu divljeg duhana, te stoga ne snosi odgovornost za eventualne posljedice necije upotrebe duhana. Ovdje izlozene informacije nisu ni na koji nacin potpune, niti se pokusavaju takvim predstaviti. Radi se o jednostavnoj razmjeni informacija u edukativne svrhe :psy


slika
1) Komad mapacho duhana(lijevo), precnika 5 cm
2) Komad duhana za jednu upotrebu za jednu osobu (pola diska sirine 2mm)


Za pocetak, potreban vam je komad duhana. Na slikama duhan je cvrsto umotan u konopac, i otpakuje se prije upotrebe. Sjece se komad, priblizno sirine 2mm za jednu osobu. Pola kriske trebalo bi da je dovoljno za dvodnevnu upotrebu.

Nakon upotrebe, duhan se ponovo veze, omotava u papir, i ostavlja u teglu u frizideru. Medjutim, povremeno ga je potrebno otpakovati, odmotati papir i onako uvezanog provjetravati. Preporucuje se par sati, svakih par dana.


slika
Priprema listova duhana za upotrebu

Mala kriska duhana sadrzi gusto namotane listvove duhana koje treba odmotati, i odvojiti jedne od drugih. Sto preciznije, to bolje, mada nema smisla pretjerivati. Potom se listovi stavljaju u posudu za upotrebu. Na slici se nalazi posuda napravljena od ljuske nekog amazonskog ploda, koja se naziva pilcha, i koja se tradiocionalno koristi za pripremu tecnog snuffa. Ova posuda ima svojih prednosti (lakse se iz nje sipa tecnost), ali i bilo kakva manja keramicka soljica moze posluziti.

slika
Pravljenje caja
Razdvojeni listovi zalijevaju se vrucom vodom. Ja je obicno zagrijem do temperature kljucanja, pustim da se malo ohladi, pa tek onda zalijem duhan. Nakon 15 minuta, snuff je spreman za upotrebu.


slika
Konzumacija

Iz posude se naspe nekoliko kapi na dlan ruke. Doza prikazana na slici je prosjecna, ali bolje je poceti sa manjom. Tecnost se potom usmrne nozdrvom na istoj strani tijela na kojoj je bila i ruka sa koje se smrkalo. Isti proces se ponovi sa drugom rukom, u roku od narednih par minuta, cim budete spremni.

Efekti
Na pocetku je iskustvo traumaticno, duhan strasno pece nozdrve i grlo, oci vam najednom postaju crvene i pocinjete plakati. Srce ubrzava, vjerovatno radi nikotinskog rusha. Kasnije nije tako strasno, cak ima i svojih car. Vazno je disati duboko.

Tipicni, pozeljni efekt je "uzemljenje". Duhan prazni glavu od mentalnog smeca, i omogucava vam da na kratko zaboravite na sebe, uz prepoznatljive tjelesne efekte (npr. povecana svjenost tjelesne energije, dobro za fizick u vjezbu, ala yoga). Duhan je odlican saveznik prilikom meditacije. Moze vam omoguciti da meditirate, cak i nakon veoma stresnog dana, kada za to inace ne biste imali volje i snage.
Takodje, pomaze za "ciscenje" negativnih misli, kada se nalazite u nekon stanju koje vam se ne svidja, duhan moze biti "reset dugme", koje ce vas vratiti u kontakt sa prezentom i samim/om sobom.

Efekti polako popustaju nakon pola sata, i u toku sata se lagano gube.

Ponovna upotreba
Trebalo bi da jedno zalijevanje sadrzi toliko vode koliko planirate upotribiti narednog dana, ali trebate planirati i znatan dio vode koji ce izlapi. Znaci jedno zalijevanje za jedan dan. Sljedeci dan mozete ponovo upotrijebiti isti duhan. Na primjer, mozete caj pripremiti navece, koristiti ga to vece, tokom narednog dana, i onda navece opet zaliti. Lisce se ne vadi. Nakon drugog dana, duhan vise ne treba upotrebljavati.

Pamet u glavu :psy
Pozivam te da budes moj ucitelj
Savke012
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 23.04.2012, 01:41

Re: Divlji duhan (Nicotiana rustica)

Post Postao/la Savke012 »

El moze neko da mi da link sajta gde ima da se kupi seme duvana? Onaj link nije ispravan :/ A stvarno bih voleo da imam svoju malu bastu duvana :) Hvala unapred ! :)
Odgovori