Moja Silvija

Pratite Vaš uzgoj i napredak vaših biljaka, ovo je pravo mjesto...
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Moja salvia

Post Postao/la dr.manijak »

Burazer je odneo aparat na Taru pa ne mogu sada da slikam, ali devojka mi dolazi za sat vremena sa aparatom pa cu uslikam.
U svakom slucaju iseckao sam je bio na 10 delova kao sto si i rekao u onom stranom gajdu, ali nista se nije desilo samo su se osusili.

Onaj skroz donji pelcer sto se vidi gore na slici je sada ogroman i iz njega ima barem jos 3 pelcera.

Dobro je da je ostala ziva uopste u kakvom je stanju bila.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
In The Clouds
rank3
Postovi: 75
Pridružen/a: 08.08.2011, 13:23
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Moja salvia

Post Postao/la In The Clouds »

Ocu i ja jednu sadnicu :ymparty: :D ;)
Life is good...
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Moja salvia

Post Postao/la dr.manijak »

To je ovaj donji levi pelcer kod kljuca ovaj sto se najmanje vidi.
Od cele biljoze samo je on bio preziveo jer se polomila tik iznad njega.

slika


Malo me brine sto se mnogo razgranala i gusi se u sredini i ima manje svetla.

slika
slika


Ovo je sredina vidi se desno od prsta gde je pukla na pelceru akda se i velika biljoza polomila.

slika
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Aquanux
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 26.02.2011, 20:55
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: Moja salvia

Post Postao/la Aquanux »

Odicno, dobro je prezivela :ymapplause:
Porasce ona jos do zime :thumbsup:

Najbolje je uzeti peclere kad se ona sama polomi, kazu da ti najbolje uspevaju.
Jel imao neko iskustva sa hormonom za pelcere? Kazu da je nepotrebno ali ipak da pitam...
I may not have gone where I intended to go, but I think I have ended up where I needed to be.
Avatar
CAM
rank5
Postovi: 179
Pridružen/a: 21.03.2010, 10:43
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Moja salvia

Post Postao/la CAM »

Zašto svi svoje vrijedne biljke zasađuju u smulju, pa pogledj to biljke nemaju disat , malo perlita, kamenčića, ili stiroporo, ufffffffff [-(
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Moja salvia

Post Postao/la dr.manijak »

CAM je napisao/la:Zašto svi svoje vrijedne biljke zasađuju u smulju, pa pogledj to biljke nemaju disat , malo perlita, kamenčića, ili stiroporo, ufffffffff [-(
HAhhahhhaha
Da, da, mozda i korenje da joj izmasiram?
Zasto bi punio zemlju raznim cudima mislim da je nepotrebno, i ovako joj je lepo i raste k'o luda
.
Uzgred Kakvi su ti to uobrazeni smajliji, kao kad ga klinka primi jednom pa se neckas za ponovo? :happy0196:


AQ
Pa ja nisam koristio to jer mi pelcere non stop izbacuje mislim da je nepotrebno.
Ali ako ljudi kazu da valja da se stavlja moze da se kupi. :)
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Moja salvia

Post Postao/la Red »

Mislim da sam ti vec negdje spomenula nesto po pitanju zemlje u koju si sadio. ako si citao o uzgoju trebao si obratiti paznju na zemlju u koju ces je zasaditi. jer ona voli kvalitetnu i propusnu zemlju, u njoj upsjeva najbolje.
iako tvoja dobro napreduje to ne znaci da bi mogla i bolje ;) cisto da se ne muci, nego da se pokaze u svom pravom ruhu. jer to se i odrazava na njen rast i kvalitetu onog sto ces ti kasnije pusiti, prema tome, u redu joj je masirati korijenje ako zatreba :ymdevil:

uglavnom rade mjesavinu dobre crne zemlje, pomjesanu sa gnojivom i pijeskom. varijacije idu na sve strane, ali neki stavljaju prelit i vermikulit, da dozvole korijenju, koje treba puno prostora, da se pravilno razvija, to se odrazava na biljku gore.

sljedeci put kada je budes presadivao, napravi mix :thumbsup: pa da vidimo hehehe

slika

evo par recepata iskusnih uzgajivaca (znam da ti ne ide eng. ali prevedi si na g. translate pojmove)

The soil mixture we use is: tu je sve o uzgoju

* 1 part aged grass cuttings
* 1 part compost
* 1 part coarse sand
* ½ part aged steer manure
* 3 parts rich soil

Another successful grower we know (Chomicz 1998) uses the following soil mix with great success:

* 2 five-gallon buckets coconut "coir" fiber (or substitute black peat)
* 1 bucket coarse sand
* 1 bucket vermiculite
* 1 bucket perlite
* 1 bucket rich soil
* 1 bucket compost
* 6 cups of an equal part blend of organic nutrients: colloidal phosphate, greensand, and bloodmeal
* ¼ cup ground limestone (double if using peat)

Leander Valdés, who studied S. divinorum at the University of Michigan, used the following mixture:

* 4 parts soil
* 2 parts peat moss
* 1 part vermiculite
* 1 part perlite
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Moja salvia

Post Postao/la dr.manijak »

Resio sam da izdvojim pelcer posto je taman porastao koliko treba.

Na slikama sam pri kraju pelcera obelezio sa 3 boje linije kako bi videli na sta mislim.
Nije mi sasvim jasno gde tacno da ga odrezem, da li odmah pri glavnom stablu ili malo iznad.
I da li rez treba da bude ostar tj u obliku koplja (kao kad se kalemi) ili da bure ravan prav rez preko reznice.

slika

A i pitanje da li ja uopste da skidam pelcere ili je bolje da je ostavim ovako da raste.
Jer planiram do sledece godine da imam malu plantazicu salvije.

Da li je bolje imati tri maticne biljke ili ovako jednu kako cu dobiti vise lisca na kolicini?
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Moja salvia

Post Postao/la Red »

Ti svoju reznicu odrezi iznad prva dva para listova, tako da ona nastavi dalje kada je odrezes, dakle uvijek pusti jedan cvor tj par listova i rezi iznad.

slika

da bi pravilno odrezao reznicu, nema puno mudrosti. Najbolje je to raditi tokom proljeca i ljeta.
ostrim skarama ili nozem/skalperom odrezi dio stabljike koja ima bar dva lista. najbolje je rezati glavni vrh, ali i bocne stabljike ce se zakorijeniti.

Odrezi reznicu odmah iznad prvog cvora (seta listova) od maticne biljke, stabljike. ostavljajuci uvijek bar jedan cvor da ostane.

slika slika

Ukloni sve listove od ispod (ako ih ima) i odmah smjesti u cistu vodu sobne temperature da se zakorijeni.

slika

Ako zelis sto vecu kolicinu lisca na svojoj salvii, bilo bi ju dobro obrezivati. Najbolje je vrijeme za to tijekom proljeća i ljeta kada ona i najvise raste. Da bi biljka bila grmolika i time davala vise lisca treba sa ostrim nozem odrezati izdanke od glavne stabljike (sam vrh je najbolji). zarezi tocno iznad cvora, to ce natjerati biljku da se krene racvat.
Ono sto odrezes naravno treba zakorijeniti.

slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
TAcoLOco
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 17.08.2011, 16:46

Re: Moja salvia

Post Postao/la TAcoLOco »

od kud si narucio sadnicu,inace je u Hr mozes poslati pod nazivom neke legalne biljke :psy :cheesy: :sunn:
Odgovori