Indijski oraščići za pranje

Njegujte svoje tijelo i duh u skladu sa prirodom
Avatar
Tien
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 27.06.2011, 23:11
 pohvaljen: 4 puta

Indijski oraščići za pranje

Post Postao/la Tien »

ne znam jel već netko ovdje pisao o tome, koliko sam brzinski vidjela - nije, pa onda da kažem (prepišem) koju o "čarobnim" indijskim oraščićima za pranje:

slika PLODOVI DRVETA Sapindus Mukorossi (raste u Indiji)

U kori oraščića nalazi se PRIRODNI SAPUN koji se topi u dodiru s toplom vodom.

Isprobaj novi način pranja rublja, uz koji ćeš izbjeći iritacije kože, očuvati svoje zdravlje, okoliš, a pritom još i uštedjeti! Zahvaljujući prirodnim ekološkim 'oraščićima od sapuna', rublje će ti biti čisto, mirisno i mekano. Možeš ih koristiti i za osobnu higijenu, pranje kućnih ljubimaca i kao univerzalno sredstvo za čišćenje kućanstva

Oraščići za sve vrste pranja zapravo su mali, smeđi plodovi drveta Sapindus Mukorossi, koje raste u Aziji - u Indiji i Nepalu. Koriste se za pranje rublja, održavanje osobne higijene ili čistoće u kućanstvu. U kori oraščića nalazi se prirodan sapun koji se topi u dodiru s toplom vodom.
Ekološki deterdžent za osjetljivu kožu

Isti takav sapun nalazimo u "normalnim" deterdžentima, ali velika razlika je u tome što "normalni" deterdženti sadrže sapun koji se dobiva kemijskim putem te sadrži i druge petrokemijske spojeve koji su štetni za čovjeka i za prirodu.

Ovi oraščići, poznati kao "oraščići za sve vrste pranja" ili "oraščići od sapuna", uglavnom se koriste za pranje rublja. Idealni su za sva kućanstva s malom djecom ili osobama koji su osjetljivi na deterdžente i kemikalije te im koža reagira crvenilom, osipom, ekcemom ili drugim vrstama iritacija.

slikaNisu štetni za perilicu i mogu se koristiti za sve tipove pranja. Idealni su za pamučno rublje, ali mogu se koristiti i za pranje lanenih predmeta, kao i osjetljivog rublja. Obično se isti oraščići koriste za 2-3 pranja.

Upute za pranje rublja

Pranje rublja s oraščićima vrlo je jednostavno:

1. U malu, pamučnu vrećicu koja se dobije u paketu zajedno s oraščićima stavi optimalan broj oraščića, ovisno o tome koliko je rublje prljavo:

za jako prljavo rublje – 8 oraščića
srednje prljavo – 6 oraščića
malo prljavo – 4 oraščića

2. Zatvori vrećicu te ju zajedno s prljavim rubljem stavi u bubanj perilice rublja.

3. S obzirom da oraščići nemaju mirisa, ako želiš mirisno rublje, u vrećicu s oraščićima dodaj nekoliko kapi svog omiljenog esencijalnog ulja (limun, lavanda, ruža, bor,...) pa ćeš uživati u čistom i mirisnom rublju. Nije potrebno dodavati omekšivač jer oraščići sadrže prirodni spoj koji osim što čisti, stvara zaštitni, omekšavajući "film" na površini tkanina.

4. Kod zahtjevnih mrlja, kao što su mrlje kave, crnog vina ili ostaci skorene hrane, preporučljivo je u mrlju utrljati malo soda bikarbone ili nekog drugog prirodnog sredstva, ali u malim količinama kako rublje ne bi dobilo sivkastu boju.

slika

Ja ih još nisam probala, za sada samo skupljam informacije, ali frendica već koristi 3 mjeseca i oduševljena je! Zapravo, nemam što više razmišljati, kupujem prvom prilikom!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: indijski oraščići za pranje

Post Postao/la Red »

ee odlicno, nisam znala! imam negdje text o pranju, kao sto su nekoc zene prale, uz upotrebu biljaka, kada budem imala vremena, napisem o tome koji red vise u nastavku teme :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: indijski oraščići za pranje

Post Postao/la extranoize »

gdje nabavit orašćiće? :)
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
Tien
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 27.06.2011, 23:11
 pohvaljen: 4 puta

Re: indijski oraščići za pranje

Post Postao/la Tien »

evo, kupila sam ih u Bio%bio dućanu, mislim da su bili 38 kuna, pakiranje dostatno za više od mjesec dana pranja. dok operem robu, javim kako je opralo.
Avatar
Tien
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 27.06.2011, 23:11
 pohvaljen: 4 puta

Re: indijski oraščići za pranje

Post Postao/la Tien »

prala sam već nekoliko puta s tim oraščićima i mogu reći sve najbolje: super operu, roba je jednako čista kao i sa kemijskim deterđentom, samo što je ovo prirodno i ekološki.
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: indijski oraščići za pranje

Post Postao/la Kadulja »

Zar nisu indijski oraščići ono ukusno, slično kikirikiju što se jede? :D
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: indijski oraščići za pranje

Post Postao/la Red »

slikaIndijski oraščić zapravo i nije orašasti plod, nego sjemenka cashew jabuke – ploda Indijskog oraha.

Indijski orah (Anacardium occidentale) je malo zimzeleno drvo visine do najviše 12 m, podrijetlom iz Brazila. Indijski orah se sada uzgaja u mnogim tropskim područjima svijeta zbog svog ploda i sjemena. Plod Indijskog oraha se zove jabuka cashew i popularan je u Brazilu i na Karipskim otocima, gdje se smatra delikatesom.

Za razliku od jabuke cashew, sjeme ovog ploda – Indijski oraščić - je poznato diljem cijelog svijeta zbog svog okusa i nutritivnih svojstava.

Indijski oraščić nije samo fina, nego hranjiva i zdrava namirnica, koju vrijedi redovito konzumirati zbog dobrobiti, koje donosi za zdravlje.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: indijski oraščići za pranje

Post Postao/la Kadulja »

Oo, smatra se on i ovdje delikatesom. :D
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: indijski oraščići za pranje

Post Postao/la dr.manijak »

Mmmm, kaduljo znas ti sta je dobro.
Ja obicno kad odem u one velike supermarkete otvori par kesica i pojedem pa ne platim.
Jako je ukusan ali i skup. ;)
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: indijski oraščići za pranje

Post Postao/la Kadulja »

Meni su zakon ušečereni kikirikiji, bademi i indijski. E to je prava stvar. Još ako imaš sve zdrave zube kao ja prije par godina. :))
Odgovori