Bitcoin 101

Problemi, nije vam nesto jasno, imate ideju, pisite ovdje
Odgovori
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Bitcoin 101

Post Postao/la AFX »

Pokušati ću objasniti što je Bitcoin, kako ga koristiti..i općenito..kako doći do njega.
Bitcoin 101
slika
· Što je bitcoin?
Bitcoin je digitalni novac, stvoren i čuvan elektronički. Bitcoin nije printan i nije kontroliran od strane bilo koga. Proizvode ga brojni ljudi pomoću računala u cijelom svijetu koristeći software koji rješava matematičke probleme. Bitcoin je prvi primjer ovakve valute nazvane kriptovaluta (cryptocurrency). Obzirom da je to tek početak revolucije digitalnog novca, bitcoin je najlakše objasniti uz pomoć klasičnog razvoja današnjih valuta kroz zlato.
http://crobitcoin.com/bitcoin-zlato-valute/

· Zašto je drugačiji od ostalih valuta?
Bitcoin se koristi za kupovinu u elektroničkom obliku. U tom se smislu ne razlikuje ni od jedne druge valute (kune, dolara, eura…) kojom se također trguje digitalno. Međutim, bitcoinova najznačajnija karakteristika i ujedno najveća razlika od ostalih valuta jest što je decentraliziran. Niti jedna institucija ne kontrolira bitcoin mrežu. Trenutni pobornici bitcoina to smatraju enormnim plusom, budući da do oscilacija vrijednosti dolazi jedino zbog ljudi.

· Tko ga “izdaje” i koliko ga ima?
Bitcoin je nastao kao produkt ideje software developera Satoshi Nakamoto-a; elektroničko plaćanje na temelju matematičkih dokaza. Ideja mu je bila stvaranje valute bez centralne vlasti, s elektroničkim prijenosom (i to uglavnom instantnim), s vrlo malim ili nikakvim transakcijskim troškovima. Zbog toga bitcoin ne izdaje nitko. Bitcoin nije fizički izdan u sjeni centralnih banaka, gdje ga ljudi ne mogu prebrojati i gdje banke postavljaju svoja pravila. Upravo te banke, kada upadnu u dug, jednostavno izdaju više novca što rezultira smanjenjem vrijednosti novca, tj. inflacijom. Umjesto toga, bitcoin je stvoren digitalno, od strane zajednice kojoj se svatko može pridružiti. Bitcoinovi su rudareni (Mined) pomoću računala, tj. korištenjem procesorskog vremena i distribuirani u bitcoin mreži. Mreža također procesira transakcije napravljene pomoću bitcoina, što rezultira stvaranjem vlastite platne mreže. Bitcoin protokol, tj. algoritam pomoću kojeg cijeli sustav funkcionira, ograničen je na izdaju 21 milijuna bitcoinova. Međutim, svaki bitcoin ima puno veću vrijednost nego tradicionalna valuta te je zbog toga podijeljen na manje dijelove, od kojih je najmanja milijunti dio, “Satoshi”, nazvan po izumitelju bitcoina.

· Na čemu se temelji?
Tradicionalne valute nekoć su se temeljile na zlatu i srebru. Teoretski, znali ste da ćete za 100 dolara dobiti određenu količinu zlata (iako to nije funkcioniralo u praksi). Bitcoin nije temeljen na zlatu, već ovisi o matematici.
Diljem svijeta ljudi koriste program koji slijedi matematičku formulu za proizvodnju bitcoina. Ta formula je javno dostupna svima, jer je napisana OpenSource kodom, tako da svatko može pogledati i uvjeriti se da radi ono za što je i stvoren.
Više o OpenSource kodu možete pročitati ovdje:
http://crobitcoin.com/opensource/

Preuzeto s: http://crobitcoin.com/bitcoin/sto-je-bitcoin/

Sada, kada smo prošli teoriju, objasniti ću kako to funkcionira u praksi.

Bitcoini se kupuju s novčanom valutom, bilo to s karticom, općom uplatnicom ili gotovinom..
Jedno od takvih mjesta u kojem primjerice ja kupujem bitcoine je: https://bitkonan.com/ na čijem ću primjeru raditi ove upute.
Naravno postoji mali milion stranica za takve transakcije, no ja sam odabrao stranicu koja je u mojoj zemlji i koju koristim.

Nakon šta se registrirate, potreban vam je novac na računu da bi ga mogli zamjeniti za bitcoine, to činite tako da idete na "Deposit" i odaberete način plaćanja, meni iskreno je naj jednostavniji način otići do tete u banku i dati joj podatke da mi uplati na račun, no naravno, imate li net banking, na isti način možete i vi sami uplatiti.

Kada ste odabrali način plaćanja dobijete kratak upitnik koji morate ispuniti ( ime, prezime i iznos koji Bit Konanu šaljete) nakon čega dobijete podatke koje morate napisati na uplatnicu (ili u mom slučaju dati u banci).

slika

Nakon šta uplatite, pričekate par sati ili dan (ovisno kada ste uplatili) i primjetiti će te da su vam na račun uplaćeni američki dolari.
Vaša kupnja Bitcoina može započeti

Kao što i pretpostavljate, kliknete na "Buy" i odaberete koliko dolara želite prebaciti u Bitcoine.
Sam prijenos ide jako brzo, točnije par sekundi i tada dobijete Bitcoine na svoj račun i možete s njima raspolagati.

slika

Želite li nekome poslati bitcoine, prebaciti si na neki drugi račun ili jednostavno kupiti nešto, idete na "Withraw" i zatim na "Bitcoin" i dobijete prazni formularić u kojem upisujete koliko Bitcoina šaljete i na koju adresu.

slika

Što se tiče čuvanja Bitcoina, možete ih čuvati online..u svom "walletu" na nekoj od Bitcoin stranica, osobno mi je preporučena slovenska stranica Bit Stamp: http://www.bitstamp.net kao sigurna opcija čuvanja vaših Bitcoinića.

Također postoje i druge opcije, jedna od njih je da ih čuvate offline na mobilnom telefonu ili računalu.
Primjerice za android mobilne telefone postoji "Bitcoin Wallet" koji je koristan jer možete koristiti plaćanje direktno s vašeg mobilnog telefona slikajuć QRkod: https://play.google.com/store/apps/deta ... ach.wallet

Za PC postoji "Bitcoin Core" https://bitcoin.org/en/download

No dobro, da vas previše ne zamaram..za više infa o cijelom spektru uređaja (Win, Linux, Ios i sl) i "walletima" možete pogledati na: https://bitcoin.org/en/choose-your-wallet

To je više-manje to, načini rada na drugm stranicama su bazirani na isti način, nadam se da će vam ova tema pomoći razumjeti malo više Bitcoine i da ćemo si međusobno moći pomoći u trgovini istima.
I naravno kao i uvjek, ovo nije finalna verzija guide-a, i svi prijedlozi su više nego poželjni. :thumbsup:
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Bitcoin 101

Post Postao/la antoniopavaroti »

..pedantno , iscrpno i jasno...super
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Bitcoin 101

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Bitcoine možete kupiti i na ebayu, možda je tako najjednostavnije a i sigurno jer ebay ima "money back guarantee".
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4 ... n&_sacat=0
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Bitcoin 101

Post Postao/la AFX »

No cijena je znatno skuplja..dvostruka pa čak i trostruka
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
thespirit
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 07.12.2017, 00:03

Re: Bitcoin 101

Post Postao/la thespirit »

ako se nalazite u srbiji najlaksi nacin da dodjete do BTC je ECD.rs imaju veoma jednostavan nacin za kupovinu ali im je provizija 6% ja mislim. recimo danas je moj drug uplatio 4000rsd a dobio 32 eu ali naravno cena BTC skace iz dana u dan u svakom slucaju ECD.rs
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Bitcoin 101

Post Postao/la AFX »

New preporučam više bitkonan, coinbase je definitivno bolji.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Gljivoljub Tripkovic
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 16.10.2017, 14:47
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Bitcoin 101

Post Postao/la Gljivoljub Tripkovic »

AFX je napisao/la:New preporučam više bitkonan, coinbase je definitivno bolji.
. I sta sada kada je taj Slavovenski bitcoin wallet opljačkan jeli to znaci da su nestali novci- bitcoinsi od ljudi koji su drzali svoje tamo i da li ce moci to nekako povratiti.. Mislim
Valjda postoji neko osiguranje.
Gljivoljub Tripkovic
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 16.10.2017, 14:47
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Bitcoin 101

Post Postao/la Gljivoljub Tripkovic »

:D bu
Gljivoljub Tripkovic je napisao/la:
AFX je napisao/la:New preporučam više bitkonan, coinbase je definitivno bolji.
. I sta sada kada je taj Slavovenski bitcoin wallet opljačkan jeli to znaci da su nestali novci- bitcoinsi od ljudi koji su drzali svoje tamo i da li ce moci to nekako povratiti.. Mislim
Valjda postoji neko osiguranje.
. Pardon, Slovenski
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Bitcoin 101

Post Postao/la AFX »

Teško. Zato se ni ne drže coini na online servisima..
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Bitcoin 101

Post Postao/la Beyond Le Fov »

I jel vas pere zadnjih dana kriptomanija kao ostatak svijeta? :)
Onaj tko bi sada donirao bitcoin je lud. bit ce zanimljivo pratiti ovaj fenomen, blockchain revoluciju, tek je pocelo, bitcoin cak nije ni kljucan igrac, samo je prvi i trenutno najveceg kapitala, puno kvalitetnije kriptovalute tek izlaze iz beta razvoja a tehnoloski bitcoin im nije ni do koljena.

zanimljivo mi je kako se ljudska pohlepa moze naci u potencijalno veoma korisnoj primjeni ako je decentralizirani blockchain odgovor koji covjecanstvo trazi za izlazak iz financijskog zatvora. pomalo paradoks ali popularizacija blockchain tehnologije koja se desava kao side efekt trenutnog kockarskog fenomena (svi uskacu na krpto vlakove u nadi da zarade na tecaju, a cijena raste zato jer svi uskacu, kao da je stvorena prepetum mobile lancana reakcija) moglo bi znaciti promjenu paradigme iz temelja u financijskom svijetu. banke postaju bezpotrebne pokraj ove tehnologije, kao sto su izdavacke kuce postale bespotrebne glazbenicima. centri moci gube moc, ljudi si mogu placati bez posrednika, mogu izabrati koju god kriptovalutu zele kao rezervoar vrijednosti, sredstvo razmjene i pretvorbe u drugu.
Nacionalne valute su ionako isto virtualne ali i jos gore jer su bazirane na dugu covjecanstva koji nije moguce pokriti i kockanju banaka na racun svih osim njih, stabilnost vrijednosti je izmanipulirana fiktivna. kriptovalutama vrijedost bar odredjuje realni tok ponude i potraznje, ali daleko od toga da je u njima sigurno cuvati vece vrijednosti, za to postoje druge stvari. ali sve ovo budi mi optimizam i opce nije bitno dali ce se bitcoin srusiti i dali ce drzave zabraniti mjenjacnice (mislim da ce samo uvesti porez na kripto prihod kad skuze da nemogu nista drugo). www, mp3 i torrent revolucija vec su dokazali da je internet nemoguce kontrolirati, pogotovo kad su tu vpn ili tor. osim banke blockchan u buducnosti cak moze uciniti suvisnima ISPove, ogromne data centre, centralizirane trznice, mjenjacnice i web servise, nevjerojatan je spektar primjena gdje blockchain moze uskociti I izmjeniti stvari iz temelja. bit ce zanimljivo
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Odgovori