Psihodelično iskustvo & Tibetanska knjiga mrtvih

Sve ono skriveno, tajnovito i misteriozno...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Psihodelično iskustvo & Tibetanska knjiga mrtvih

Post Postao/la Red »

slikaTimothy Leary, Ralph Metzner & Richard Alpert napisali su priručnik koji je baziran na Tibetanskoj Knjizi Mrtvih. O njoj mozete procitati vise nadalje u textu.

The Psychedelic Experience
A manual based on the Tibetan Book of the Dead By Timothy Leary, Ph.D., Ralph Metzner, Ph.D., & Richard Alpert, Ph.D.

DivShare File - The Psychedelic Experience.doc

The authors were engaged in a program of experiments with LSD and other psychedelic drugs at Harvard University, until sensational national publicity, unfairly concentrating on student interest in the drugs, led to the suspension of the experiments. Since then, the authors have continued their work without academic auspices.

This version of The Tibetan Book of the Dead is dedicated to ALDOUS HUXLEY (July 26, 1894 - November 22, 1963)

Ovaj prirucnik je vrlo popularan u "Psihodeličnim krugovima" i cesto je citiran i navoden svugdje po netu.

PSIHODELIČNO ISKUSTVO - Priručnik zasnovan na „Tibetanskoj Knjizi Mrtvih“ - Timoti Liri
Prvi put na našem jeziku pojavljuje se sada već klasik savremenog istraživanje viših stanja svesti uz pomoć halucinogenih supstanci, knjiga koje je nastavila istraživanja Oldousa Hakslija sa LSD-ijem u „Vratima percepcije“ i koja je uticala ne samo na ceo hipi i andergraund pokret šezdesetih i sedamdesetih godina, nego se smatra jednom od najuticajnijih dela celokupne savremene umetnosti i kulture. Zabranjivana od strane zvanične vlasti, ova kratka studija se zasniva na empirijskim eksperimentima i povezivanju halucinogenih iskustava nastalih uzimanjem LSD-ija sa posmrtnim iskustvima i vođenju duše od fizičke smrti ka novom rođenju, kroz periode gubljenja ega, halucinacija i ponovnog ulaska u fizički svet, kroz vizije Strašnog suda, seksualne vizije i četiri metode sprečavanja ponovnog ulaska u krug ponovnog rađanja.

DivShare File - Psihodelično Iskustvo-Uputstvo bazirano .zip

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

oOoOoO Tibetanska knjiga mrtvih OoOoOo

Bardo Thödol je jedan od najstarijih poznatih tekstova na tibetanskom jeziku.

slika
DivShare File - Tibetanska knjiga mrtvih.doc
http://www.megaupload.com/?d=FV5L2A9L

Knjiga na Engleskom: DivShare File - The_Tibetan_Book_of_the_Dead.pdf

Njegov tvorac je indijski učitelj yoge Padmasambhava, nazvan "Veliki guru Bardo Thödola", koji je prvi na Tibetu podučavao budističku doktrinu.

Ovaj tekst pripada čitavom nizu budističkih tekstova koji su u IX. stoljeću zbog progona budizma bili sakriveni u pećinama te ponovno pronađeni u XI. stoljeću, kada je budizam na Tibetu bio prihvaćen kao vladajuća religija.
Tibetanska tradicija kaže da je Bardo Thödol bio zapečaćen sa "sedam pečata Tišine", a otpečaćen je da bi se čovječanstvu ponovno omogućio izbor: robovati materijalnom ili, podčinjavajući vlastiti egoizam i nadilazeći vlastita ograničenja, težiti duhovnom.

http://www.youtube.com/watch?v=xo8oXcDnF_0

Prvom izdanju ovog teksta na Zapadu 1927. godine, izdavač dr W.Y. Evans-Wentz daje naziv "Tibetanska knjiga mrtvih". Međutim, izvorni tibetanski naziv krije složeniji simbolizam: Bardo (tib. Bar-do) znači "između dva", a odnosi se na prijelazno stanje (svijesti) između smrti i novog rođenja. Thödol (tib. Thos-Grol) znači "slušanje srcem", no cjelokupni se naziv prevodi kao: "Oslobođenje slušanjem na planu koji slijedi iza smrti".

Iako se Bardo Thödol i danas na Tibetu upotrebljava kao obredni tekst kojeg se čita ili recitira neposredno pred smrt i tijekom pogrebnog obreda, to nije bila njegova prvotna, isključiva namjena. Tibetanski lame koristili su ga kao vodič i pomoć živima, "učenicima u velikoj školi Života", jer je prolazak kroz život značio učenje.

Bardo Thödol upućuje u simbolima savjete Spoznavatelju, ili svjesnom principu čovjeka, kako se osloboditi iz "začaranog kruga" samsare.
Sadržaj teksta prati put Spoznavatelja kroz tzv. prijelazna stanja svijesti poslije smrti, koja su nazvana bardo stanja:
1. CHI-KHAI BARDO - prijelazno stanje trenutka smrti
2. CHO-NYID BARDO - prijelazno stanje doživljavanja stvarnosti
3. SID-PA BARDO - prijelazno stanje traženja novog rođenja

slikaTekst govori o ciklusu od četrdesetdevet dana koji je potreban da bi svijest prošla kroz sve bardoe. To je simbolička brojka koja u numeričkom ključu označava sedam velikih etapa evolucije kroz koje treba proći svako biće, a svaka etapa sadrži još i sedam podetapa, što daje kvadrat broja sedam. Četrdesetdevet dana bardoa označava velike i male cikluse života kroz koje svijest mora dosegnuti određenu razinu razvoja. Svako opisano prijelazno stanje predstavlja mogućnost da Spoznavatelj suočavanjem prepozna Istinu i oslobodi se novih rođenja ili, ukoliko u tome ne uspije, proces se nastavlja, a njegova svijest silazi u sve niža područja egzistencije, sve bliže ponovnom rođenju u tijelu.

Tibetanska tradicija kaže da je Bardo Thödol vodič kroz život jer je svakom čovjeku dostupno savršenstvo na isti način: prolaskom stepenicama unutarnje transformacije.
Bardo Thödol govori i o načinu na koji čovjek može sigurno proći kroz ove etape: ulažući nutarnji napor ili vježbanjem pažnje, vježbanjem hrabrosti i vježbanjem ljubavi. Da bi se na svakoj životnoj stepenici mogao suočiti sa sobom i prepoznati Istinu, učeniku su nužne pažnja i hrabrost, "oruđa" svijesti koja treba naučiti koristiti. Međutim, da bi mogao dati ispravan smjer djelima, mislima i osjećajima, on mora razvijati stanje vrline, snagu ljubavi koja pokreće i uzdiže svijest prema "nebu". To je treći, ključni element u razvoju čovjeka.

Tibetanska učenja opominju, međutim, na nešto što čovjek tek mora do kraja spoznati: snaga ljubavi ne smije biti usmjerena prema sebi. Vježbanje ljubavi zahtijeva nutarnji napor koji nije usmjeren ka vlastitom oslobođenju ni vlastitom dobru. Jedino tako se može ostvariti mistični smisao oslobođenja svakog čovjeka, a to je postići oslobođenje od vlastite niže prirode radi dobra svih bića.

Istrazite @-)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Psihodelično iskustvo & Tibetanska knjiga mrtvih

Post Postao/la dr.manijak »

Posto svaki covek nakon nekog vremena smrti dozivi reinkarnaciju i ponovo se rodi, po budizmu Dalai Lama(i svako drugi) se svaki put ponovo radja i oni ga uvek ''pronadju'' smrti.
Kao sto je poznato u budizmu covekova dusa nekoliko dana putuje dok ne nadje svoj put a nakon toga dozivi ponovno radjanje.
Naime, jos za vreme Dalai Laminog zivota odabira se nekoliko decaka od kojih ce jedan biti buduci Dalial Lama i pocinje njihovo ucenje i prosvetljavanje.
Kada Dalaj Lama umre, od nekoliko decaka se bira jedan i on postaje buduci Dalaj Lama.
E sad me zanima, ako je po Budzmu da se Dalaj Lama iznova radja, kako to da se on rodi u decaku koji je vec poprilicno odrastao, i koji je vec ''plod'' reinkarnacije davno nastale?
Jer koliko je poznato ima samo jedan duh Dalai lame koji zivi u njemu i koji je na vrhu budizma.
Jer zar ne, onda po budizmu kada umre Dalai Lama tek tada treba da odaberu neko novorodjence koje ce biti, Dalial Lama.
:-?
Mislim da oni koji su citali nesto o budizmu ce moci da mi daju neki dobar odgovor, jer sam stvarno zbunjen sto se tice ovoga. :blinkk:
Zadnja izmjena: dr.manijak, dana/u 15.09.2012, 12:41, ukupno mijenjano 1 put.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Psihodelično iskustvo & Tibetanska knjiga mrtvih

Post Postao/la extranoize »

ni meni to nije baš jasno.
inače budizam smatram vrhuncem duhovnosti.
dalai lamu sam jako poštovao sve dok nisam vidio drugu stranu novčića...
ovaj tekst pokazuje drugu stranu tibetanskog budizma i spora tibeta i kine
http://www.ivantic.net/Ostale_knjiige/Tibet.pdf
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Psihodelično iskustvo & Tibetanska knjiga mrtvih

Post Postao/la Red »

The Tibetan Book of the Dead: The Great Liberation (1994)

slika

Death is real, it comes without warning and it cannot be escaped. An ancient source of strength and guidance, The Tibetan Book of the Dead remains an essential teaching in the Buddhist cultures of the Himalayas. Narrated by Leonard Cohen, this enlightening two-part series explores the sacred text and boldly visualizes the afterlife according to its profound wisdom

Pogledajte Online
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Psihodelično iskustvo & Tibetanska knjiga mrtvih

Post Postao/la dr.manijak »

Jaoooo lepo mi je mama govorila kad sam bio mladji " UCI SINE ENGLESKI TREBACE TI"
A ja " MA KOJ CE MI ENGLESKI MRZIM GA SVI GA GOVORE"
Zasto sam bezao sa casova engleskog? :(

Tek sada vidim da sam trebao da ga ucim. :(

Koj smor sta bih dao da ima prevod.
Ovako ne vredi da gledam.

Jeli red jel imaju neki-bilo koji ovakvi dokumentarci-filmovi koji imaju prevod, znam da sam na jednom sajtu video prevode svih emislija sa diskaverija nacionalne geografije i histtorija ali ko zna gde je to.

Daj nesto sa prevodom. [-(
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Psihodelično iskustvo & Tibetanska knjiga mrtvih

Post Postao/la wonaabi »

gledaj dokumentarac s voljom da shvatiš što govore...ja sam tako naučio engleski i njemački.
nikad nije prekasno :D
recite ne yogi, kao drogi!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Psihodelično iskustvo & Tibetanska knjiga mrtvih

Post Postao/la Red »

Nazalost rijetko tko takve dokumentarce titluje. jednostavno je sranje pisati titlove za sve te dokumentarce, meni se barem neda, netko mozda ima volje...ali sumnjam. zato ih niti nema. tj. evo ispravicu se, nisam nikada trazila titlove pa nemam pojma dal ima ili nema, ali sumnjam....

zao mi je sto nisi bio na satovima engelskog. najjednostavnije ti je otici 3 mj u neku zemlju gdje moras engleski pricati, pjevat ces nakon toga :thumbsup:

Sredi si neku djevojku koja zna engleski, posto ce te neizmjerno voljeti prevodit ce ti dokumentarce i pisat titlove. zena bi to za ljubav napravila. ne vidim druge opcije :ymdevil:

slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Psihodelično iskustvo & Tibetanska knjiga mrtvih

Post Postao/la Devil'sChase »

Ove za reinkarnacije dalaj lame, sam negdje čitao u nekoj knjizi pak da se ne odabiru ti već odrasliji dječaci, nego da imaju nekakvo računanje po kojoj uzimaju u obzir vrijeme smrti starog dalaj lame, i onda nešto gledaju, tj traže svu novorođenčad koja se rodila u nekom određenom vremenu nakon smrti, ne znam točno koliko, i onda nekak od tih beba otkriju po nečemu koji je dalaj lama, uzimaju ga i na "podsjećanje" ga stavljaju tj učenje. Tako nešto slično je bilo koliko se sjećam, ali ne mora biti da je točno...

Edit: al po tekstovima i sl, kazu da nije tako, a ko će ga znat...
Zadnja izmjena: Devil'sChase, dana/u 06.04.2013, 17:43, ukupno mijenjano 1 put.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Psihodelično iskustvo & Tibetanska knjiga mrtvih

Post Postao/la shroomko »

Bsplayer je najbolji za pronaći titlove. Kad ga instaliraš postaviš jezike koji te zanimaju (srpski, hrvatski, bosanski...). Samo pokreneš video i on sam traži na 3 lokacije titlove po hashcodu datoteke i automatski ih uključi tako da ako ih nađe sigurno su sinkronizirani i nemaš nikakve zajebancije.
Avatar
Tain
rank6
Postovi: 204
Pridružen/a: 19.04.2010, 12:07
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 50 puta

Re: Psihodelično iskustvo & Tibetanska knjiga mrtvih

Post Postao/la Tain »

Lame se reinkarniraju, prema dobi i položaju se izabere nekoliko djece i onda se testiraju da se utvrdi istinita reinkarnacija.

Ovo sljedeće je samo moje mišljenje, čitajte na vlastitu odgovornost:
► Prikaži “Spoiler”
I love not man the less, but nature more.
Odgovori