Mogu li ljudi „razgovarati“ s biljkama?

Sve ono skriveno, tajnovito i misteriozno...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Mogu li ljudi „razgovarati“ s biljkama?

Post Postao/la Red »

slikaJe li moguće da ulazimo u fazu idealne suradnje s biljnim svijetom oko sebe?

Svako razdoblje u povijesti znanosti donosi novu modu, gotovo kao i show business. Fizika je imala faze oduševljanja kvatnom teorijom, superstrunama, gravitacijom, Determinističkim Kaosom, a biokemija svime i svačime a u jednoj fazi supstancama nazvanima –feromoni. Kod insekata je ustanovljeno da je njihovo ponašanje u znatnoj mjeri određeno upravo ovim spojevima, čak do te mjere da mužjaci nekih vrsta mogu privući ženke na udaljenosti od čak 10 kilometara i to zato što luče sasvim određene feromone. Ovi su kemijski „signali“ podijeljeni u one koji su zaduženi za alarm, seksualnu privlačnost i sposobnost pronalaženja hrane i, općenito, doima se da bi cijeli život na Zemlji mogao ovisiti o komunikaciji preko ovih molekula. Što ideju slobodne volje stavlja pod upitnik. Iako za više vrste, konačno i za ljude, nije potvrđeno da su u tolikoj mjeri predodređeni tjelesnim izlučevinama, javna je tajna da su proizvođači parfema u jednom trenutku eksperimentirali sa ekstraktima vaginalnog sekreta, ne bi li korisnice biokemijskim podražajima privukle partnera!

Znanstvenici su od ranije znali da biljke u laboratorijima, za razliku od onih u prirodi, luče jedan oblik sredstva za smirenje boli nalik aspirinu – metil salicinat. Dulje se vrijeme sumnja da je razlog za to stres, što bi značilo da biljke imaju neku vrstu svijesti. Time bi se potvrdila još uvijek kritizirana tvrdnja američkog stručnjaka za detektore laži, Clive Baxtera. Da se podsjetimo: on je zapanjio znanstveni svijet kada je demonstrirao da je biljku moguće prestrašiti i samom lošom namjerom, kada joj se, recimo, prinosi upaljena šibica. Uređaji su jasno pokazivali svojevrsnu paniku koju je biljka pokazivala u trenutcima izloženosti jakom stresu.

Najnovija istraživanja grupe istraživača s Nacional Center for Atmospheric Research iz Bouldera u Koloradu, koji su postavili mjerne instrumente na orasima u kalifornijskom gradu Davisu, pokazala su da drveće u atmosferu luči isti taj spoj onda kada se nalazi pod stresom izazvanim neočekivanim noćnim hladnoćama ili naglim promjenama klime.

Dr. Alex Guenther, član istraživačkog tima koji je svoja saznanja objavio u časopisu „Biogeosciences“, uz sugestiju da kod biljaka postoji neki oblik svijesti, iznosi: „Metil salicilat ima dvije funkcije: poticanje procesa koji je posve nalik reakcijama imonosistema kod životinja i koji pomaže biljkama da se oporave, a ujedno djeluje kao sredstvo za upozoravanje okolnog drveća na opasnost...“. Voditelj cijelog istraživanja Dr Thomas Karl ide korak dalje i tumači da je ovo opipljiv dokaz da biljke međusobno komuniciraju, a kako se neke supstance luče samo kao rani znak bolesti ili prijetnje, tome bi se mogli okoristiti i farmeri, tako da ovakovim mjerenjem uoče opasnost za svoje usjeve u fazi dok ona još nije vidljiva na nikakav drugi način. Moglo bi se raditi o, za ekologiju, revolucionarnom istraživanju.

Možemo reći da s biljkama možete razgovarati. One Vas u određenom smislu mogu „čuti“.

Je li moguće da ulazimo u fazu idealne suradnje s biljnim svijetom oko sebe?
Sama ideja nije nepoznata ni u povijesti mistike. Indijanski su vračevi uvijek tvrdili da mogu „razgovarati s drvećem jer ono ima svog manitua (duha, op.a.)“. Neki su južnoamerički curanderos tvrdili da im biljke komuniciraju svoja svojstva odnosno ukazuju na bolesti koje se njima mogu liječiti. Kasnije će neki ustvrditi da se radilo o oblicima lišća i stabljika koji su podsjećali na neke unutarnje organe. Oni su hrabriji vjerovali da se radi o feromonima biljaka koje su ljudi u stanju na nekoj razini osjetiti i prepoznati kao suvislu poruku.

slikaDruga polovica 20-og stoljeća donosi oduševljenje halucinogenim drogama, poput meskalina, psilocibina i entuzijasti tvrde da su biljke neka vrsta gurua ljudima. Naime, sve je više izvješća o uzbudljivim uvidima u „paralelnu stvarnost“, čitav jedan svijet koji navodno postoji u drugim dimenzijama oko nas ali ga mi ne vidimo. Prolongirana je uporaba ovih droga, međutim, razarala psihu ekperimentatora pa su romantična viđenja halucinacija uzimana sa sve većom rezervom. Ipak, nikada nije sasvim napušteno uvjerenje koje su radikalno zastupali harvardski profesori Timothy Leary i Richard Alpert – da su čovjeku halucinogeni nužni da bi vidio ono što su oni zvali „cjelokupnom stvarnošću“ . Čak su ih nazivali cerebralnim vitaminima. S vremenom su se upustili u tumačenje religija i svjetonazora i pisali komentare na Tibetansku knjigu mrtvih, pokušavajući dokazati da su sve vjere nastale kao posljedica uporabe halucinogena. Dok te tvrdnje nisu dokazane ni približno, danas se mogućnost komunikacije biljke i čovjeka smatra praktično izvjesnom.

by Drago Plecko

Vrlo zanimljivo... :D a ovdje procitajte o Cleve Backsteru i "primary perception" o biljkama i njihovom komuniciranju.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
exarp
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 21.03.2010, 16:48
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Mogu li ljudi „razgovarati“ s biljkama?

Post Postao/la exarp »

Moje iskustvo DEFINITIVNO kaže da možemo pričat s biljkama. Daleko veselije, bujnije i kvalitetnije rastu ako se snjima malo poprića. Pustiš in malo muzike, popiš kavicu s njima...
Nekome će ovo bit smiješno (navika san na podsmjeh :? od okoline ako počnen pričat o ovome), ali "pozitivno" je da se sve više ljudi i samo uvjerilo u istinitost ove "metode" i sve je manje podsmjeha :mrgreen:

Pričanje je bitno, jer vibracija glasa je ta koja nosi energetke uzorke koje biljke registriraju.
Nakon toga slijedi mentalno povezivanje...
A onda jednog dana, čovjek se nađe u transu u kojem je jedno sa svojim biljkama...a preko njih JEDNO sa svime.

Samo pomoću mantranja i razgovaranja s tim predivnim bićima.

Izraste ti na glavi "rep" ko Na'avijima; za priključivanje u veeeeeeeliki stroj; stroj zvan Univerzum.

Sretno... biljoljupci :mrgreen:
Riječ Grijeha je Ograničenje!!! Zto izađite Dijeco pod zvijezde, prizovite NjU...prizovite Ljubav u extatičnom plesu samo za nju...za Majku....
Avatar
Red Weed
rank6
Postovi: 213
Pridružen/a: 21.03.2010, 19:09
Ima zahvala: 65 puta
 pohvaljen: 44 puta

Re: Mogu li ljudi „razgovarati“ s biljkama?

Post Postao/la Red Weed »

Da slazhem se Exarpom...
Nema ljepseg osjecaja od prebivanja i odmora u prirodu tu i tam nesto "porazgovarat"...
Neznam dali ste culi ali Damanhur je daleko otisao u istrazivanju sa biljkama
Eto vam jedan intervju pa mozhete dalje i sami istraziti ako vas zanima...
http://www.damanhur.hr/zanimljivosti/biljke/biljke.htm

Probajte nista vas ne kosta... a mozda vas iznenadi
^Ali tO jE sAMo MojE MisLJeNJE!!!
Ajujem te... Aj[mo]uJe[dno]
tariK
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 28.03.2010, 22:34
 pohvaljen: 1 put

Re: Mogu li ljudi „razgovarati“ s biljkama?

Post Postao/la tariK »

Mogu, i to ne samo sa biljkama, već svime živime što posjeduje dušu, a i "mrtve" tvari nose svoju priču, svoju povijest.
Konzumiranje psihoaktivnih biljaka tome i pomaže.. ne samo tome, već i shvaćanju cijelokupnog toka energije u univerzumu... tako je barem bilo kod mene ;)

Samo, predivno je kad dođeš u fazu da čist shvaćaš tokove.. onda drukčije razumiješ sve.. ali to je priča za neki drugi put..

LP MAJKA

:ymapplause:
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Mogu li ljudi „razgovarati“ s biljkama?

Post Postao/la Red »

nakon što pogledam bilo koji dokumenatarac vezan uz biljke i njihovo ponašanje, ova komunikacija postaje sve jasnija.

nakon Secert life of plants sve stvari su sjele na mjesto i postale jos jasnije. zapitas se, zivim u kuci pomalo sada pretrpanoj biljkama i uvijek se zacudim kako to da u jednom trenu jednu zaljevam a druge ignoriram ili obrnuto....

kakve li su to nesvjesne poruke koje primam a ipak reagiram ;)

sjecam se zadnjeg jednog tripa, kada sam pricala sa cimericom nesto onako upola tirpa i prosla kraj neke njene polu zive biljke koja je pred njenim ocima umirala: odjednom sam stala onako blesava i cucnula kraj biljke i rekla cimerici: Pa draga moja biljka umire. vidi koliko vode, trune joj korijen i ne diše, vidi kako pati za vise sunca i vise paznje, treba joj vise prostora za korijen, bla bla..i sada zanimljivo je kako sam ja to tako izbacila iz sebe kao da mi netko to šapuće u uhu. ne mora biti, naravno... ali shrooms trip + biljke.. jako dobra veza ;) uvijek...

ponekad mi je osjecaj "overwhelming" kada gledam u njih tokom tripa, osjecaji na 100 i tko zna kakve se razmijene umne i misaone tu desavaju... odjednom shvatis ITS ALIVE :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Mogu li ljudi „razgovarati“ s biljkama?

Post Postao/la extranoize »

RedSh je napisao/la:shrooms trip + biljke.. jako dobra veza ;) uvijek...

ponekad mi je osjecaj "overwhelming" kada gledam u njih tokom tripa, osjecaji na 100 i tko zna kakve se razmijene umne i misaone tu desavaju... odjednom shvatis ITS ALIVE :D
e točno to :)
kad gledam krošnje kako plešu na vjetru, a iz njih sjaji svjetlost...neopisivo ^:)^
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Mogu li ljudi „razgovarati“ s biljkama?

Post Postao/la HypnoToad »

Potpuno se slažem, ali kad ti u glavu pukne ideja da bi trebao zakopat granu koju držiš u ruci jer je to mrtvo truplo nekog stabla, onda znaš da si malo pretjerao! :D =))
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Mogu li ljudi „razgovarati“ s biljkama?

Post Postao/la Red »

hahahah =)) Hypno Hypno pun si bisera, odlicno :D ali razumijem te... nista nije dovoljno bizarno ako si pod utjecajem, mislim da je sve podosta "razumljivo i logicno", mozda sutradan ne...

znam jednom kako sam se isparanoizirala dok sam isla pišat iza kuce, nagljivana 8-} jako je puhao vjetar, wc je bio zauzet i ja kao, ma idem vani...

dosla ja iza kuće, puše vjetar olujni neki, uvija se sve, grane pucketaju, trava mili... gledam ja cucnuta i promatram tu "divljinu" i pocnem se osjecat nekako nelagodno i kao da je to sve vani toliko živo i mocno da ce me zaskociti :D pa sam jurnula u kucu i prijatelj me pita gdje si bila a ja na to: - Vani, pišat, nemoj ici vani =))

i svjesna svoje blesavosti i svega bizarnog u tome ali eto osjecaj je bio jak. Priroda kao takva u tom drugom izdanju me pomalo obuzela i uplasila, kako da ne... mocne su one ako slušaš ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Mogu li ljudi „razgovarati“ s biljkama?

Post Postao/la mr. gljiva »

Mene samo zanima gdje kupiti taj konvertor da ih se može slušati :D probao guglati,ali nema šahanse :P
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Mogu li ljudi „razgovarati“ s biljkama?

Post Postao/la Malbasha »

a imaš na onom fsru :D
Odgovori