Vatra (izrada i paljenje krijesa)

Sve ono skriveno, tajnovito i misteriozno...
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Vatra (izrada i paljenje krijesa)

Post Postao/la Red »

slika
Vatra (iz ilirskog ili iz tračkog koji je prvo značio "ognjište", kao rumunjski. vatra ili albanski. vatre/votre; oganj), je prirodna pojava koja prati neke kemijske procese, osebujno-burnu oksidaciju organskih tvari, pri kojoj nastaje toplina i svjetlost (gorenje). Vatra je vidljiva kemijska reakcija i to je ujedno brz, samoodrživ oblik oksidacije tijekom kojeg gorivo emitira gorući užareni plin u obliku pomičnog svjetlećeg plamena. Vatra može biti i obojana raznim pirotehničkim kompozicijama.

Povijest

Vatra je bila jedan od ključnih elemenata u evoluciji modernoga čovjeka. Jedna je od adaptivnih prednosti (poput izradbe i uporabe oruđa te govora) koje su ljudima omogućile preživljavanje u različitim životnim uvjetima. Pružala je toplinu, zaštitu od divljih životinja, omogućila promjenu prehrambenih navika (kuhanje hrane), uspješniji lov i dr..

slikaPrema arheološkim nalazima, pretpostavlja se da je vatra ljudima (Homo erectus) bila poznata prije približno 300 000 godina. U početku su se ljudi služili vatrom koja je nastala prirodno (udarom groma, iz vulkana, spontanim trenjem ili šumskim požarom), a poslije su ju pravili i sami, vjerojatno trljanjem suharka o suharak ili izbijanjem iskre s pomoću kremena i kresiva.

U staroj Kini, Heladi i Peruu upotrebljavala su se zrcala s pomoću kojih se, refleksijom i koncentriranjem Sunčevih zraka, palila vatra. O iznimnoj važnosti vatre u kulturnom razvoju čovjeka svjedoče mnogobrojne legende i mitovi o pronalasku vatre što dolaze u gotovo svim kulturama svijeta. Prema legendama različitih australskih plemena, do vatre se dolazi odlaskom u podzemlje, ili ona nastaje u borbi sa zmijama (štap kojim se ubijaju zmije puca i iz njega izbija vatra). Na sličan način nastaje vatra i u perzijskom mitu (prema spjevu Šahnami):junak gađa zmiju, ali ju promaši, kamenom udara o stijenu i nastaje prva vatra. Isto tako (udarcem od kamen) i u nordijskoj mitologiji; u helenskoj, Prometej buktinjom prenosi vatru sa Sunčevih kola na zemlju. Vrlo je čest motiv otmica ili krađa vatre od bogova (kako kod starih Grka tako i kod naroda Afrike, Azije, Južne Amerike i Australije).

slikaSvaka vrsta vatre, unutar mitološkoga i religioznog sustava neke zajednice, ima svojega boga i ognjište, oltar (Hestija, Apolon, Helije, Loki, Lug i dr.). U svijetu magije vatra je pročišćavajući (purifikacijski) element, što se zadržalo i u kršćanskom mitu. Održavanje i prenošenje vatre sačuvalo se, uza sve specifične modifikacije, od prastaroga kulta ognjišta do modernih Olimpijskih igara. Obožavanje vatre zastupa možda najbolje kult Sunca. Među istaknutim su obožavateljima vatre bili stari Meksikanci, Asirci i Feničani. Glavni bog starih Arijaca bio je bog ognja Agni (usp. lat. ignis).

Štovanje vatre održalo se u hinduizmu i zoroastrizmu sve do danas. Simbol vatre zauzima jedno od najistaknutijih mjesta u ljudskoj simbolici, povezan s najvažnijim trenutcima egzistencije (rođenjem, ljubavlju i smrću). Ponovno rađanje iz pepela, žarka ljubav i plamen ljubavi, v. propasti i slične figure govore o privlačnosti i užasu koje taj fenomen sadrži. Koliko je god teško bilo doći do vatre, još ju je teže bilo održavati. Stoga je održavanje vatre bila jedna od najvažnijih dužnosti staroga svijeta, tradicijskih društava i religioznih ustanova. Vječite vatre koje gore u hramovima danonoćno održavali su Egipćani, Grci, Rimljani, Perzijanci i Peruanci, katolici i pravoslavci. Ako bi se ugasila vatra koju su čuvale svećenice (vestalke) u rimskom hramu Veste, morala je prestati svaka javna djelatnost. U Heladi je pritanej (mjesto gdje se izvorno čuvala vječna vatra) bio središte društvenog života. Prisega ognjištem smatrala se najjačom, a i molitva povezana s njom. Ognjište je sjedište lara i penata, ugašena vatra na njem smatrala se uvijek jednim od najgorih znakova. Prema vjerovanju antičkog svijeta i mnogih tradicijskih kultura, i duša je sastavljena od vatre. Aristotel smatra da je Zeus ime za nebesku vatru.

Vatra je bit same prirode i svega što postoji (Heraklit). Brahma, Oziris, meks. Quetzalcoatl, skand. Tor, galski Taranis i slavenski Perun, veliki su bogovi vatre.
Stari su narodi vjerovali da će svijet skončati u velikom požaru, što proriču i Biblija i skandinavske sage.

slikaIvanjski krijesovi

Ivanjski krijesovi stari je običaj paljenja velike vatre uoči svetkovine rođenja svetog Ivana Krstitelja, 23. lipnja navečer. Ivanjski kresovi obično se povezuju s ljetnim solsticijem, ali kako se astronomski suncostaj pomicao kroz stoljeća, ostao je običaj paljenja velikih vatri upravo prije rođendana svetog Ivana Krstitelja. Ivanjski krijesovi nisu poznati samo u Hrvatskoj već diljem Europe i svijeta.

Ivanjski krijesovi vezani su uz žetvene običaje i početak ljeta. U poganskoj Europi slavlja su se održavala uvečer jer se večer smatralo pravim početkom dana, a često su se uz paljenje krijesova i prinosile žrtve vezane uz žetvu.

U narodnom vjerovanju širom Europe vladalo je uvjerenje da biljke koje bi bile prikupljene o ivanjskoj noći imaju čudesna ili ljekovita svojstva. Paljeni su krijesovi, a vjerovalo se da oni štite od zlih duhova za koje se mislilo da slobodno lutaju uokolo dok se sunce opet vraćalo na jug. U kasnijem se razdoblju držalo i da se vještice te noći okupljaju kako bi se sastale sa zlim silama. Tako su krijesovi štitili ljude, stoku i urod od svih nedaća. U slavenskim narodima ivanjski su običaji vezani uz vodu, plodnost i obredno čišćenje. Obično su djevojke bacale cvjetne vijence u vodu i prema načinu kako plutaju proricale budućnost, a mladi su parovi preskakivali krijesove.

slikaManji se krijes u prošlosti palio u svakom dvorištu, a veliki krijes se palio u središtu sela. Nerijetko su se krijesovi palili i po poljima. Prije paljenja vatre na tlu bi se napravio znak križa blagoslovljenom grančicom masline, a kasnije bi se i ona bacila u vatru. U nekim krajevima u vatru se bacao i tamjan te blagoslovljene svijeće. Ponegdje bi se cijelu noć zvonilo na crkvena zvona, a zvonar bi dobivao plaću u obliku vina, kruha i jaja, a nerijetko bi mu u zvonjenju pomagali i ostali mještani. Ponekad bi se krijesovi palili i danju, u polju pokraj žita te bi se tada koristilo svježe granje koje bi stvaralo dim koji je vidljiv u to doba dana, a sve kako bi, vjerovalo se, dim zaštitio urod.

Mladi i djeca obično skupljaju grane i drva te prave velike hrpe koje navačer zapale, a kada se vatra malo smiri, preskakuju preko ognja. Obično se vatra pali na brdu kako bi se vidjela iz što veće udaljenosti.

Izrada i paljenje krijesa

Tehnika izrade krijesa nije komplicirana ali zahtjeva pripremu, kako bi se krijes zapalio doslovno jednom šibicom i nastavio goriti u svom punom mahu. Potrebno je prikupiti razno drvo i pažljivo sagraditi krijes. Ako želite da krijes traje cijelu noć onda ćete morati malo više vreman provesti u skupljanju drveta i grana kojima ćete "hraniti" vatru tokom noći. Potrudite se i napravite hrpu nedaleko vašeg krijesa kako bi vam bio nadohvat ruke.

slikaPrvo vam treba bilo kakav lako zapaljivi materijal koji će pokrenuti vatru. Sitne suhe grančice koje će se zapaliti odmah, ili brezina kora, borove iglice, stara suha gnijezda, šišarke, suha trava, papir itd.

slikaMalo veće grančice od onih koje smo koristili za potpalu. Od debljine olovke pa sve do grančica koje možete i sami slomiti preko koljena.

slikaSada vam trebaju veće deblje grane i debla, cijele ili prepolovljene, kao one koje kupimo za ogrijev. Hrastovo drvo, breza, javora ili bilo koje tvrdo drvo bit će najbolje kako bi stvorili kvalitetnu vatru.

1. Prvo moramo naći pogodno mjesto gdje ćemo zapaliti vatru. Najbolje bi bilo označiti kružno mjesto i ograditi ga kamenjem. Možete čak iskopati i malu rupu ako planirate uvijek na istom mjestu paliti vatru. Poredajte debla kao na slici.

slika

2. Sakupite dovoljno suhih grančica za potpalu.

slika

3. Stavite grančice na kup, primjećujete kako imate sitne i veće grančice, kad zapalite najsitnije će krenuti goriti i zahvatiti ove veće.

slika

4. Postavite ih tako da se naslanjaju na jedno deblo.

5. Postavite suhe sitne grančice sa obije strane vaše hrpice. Obavezno ostavite sa jedne strane mjesta kako bi lako stigli do centra kad treba zapaliti vatru, kao što je na slici.

slika

6. Postavite još dva debla preko prve baze kao što je na slici. Popunite sa srednje debelim granama.

slika

7. postavite još grana u drugom smjeru.

slika

8. preko stavite nekoliko kratkih panjeva, oni će biti srce vatre i pomoći da vatra bude bogata i jaka.

slika

9. sada postavite grane naokolo baze

slika

10. Postavite nekoliko povećih klada oko baze, naslanjajući se jedna na drugu. Primjećujete slobodnu rupu na dnu baze, ovdje ćete lako pristupiti i zapaliti vatru, u samom centru.

slika

11. postavite još debljih grana oko baze, 12- 14 kom. Pazite da ostavite prostora pri dnu kao ne bi zatvorili rupu gdje ćete potpaliti vatru.

slika

12. zapalite vatru u centru i stavite neku veću granu da zatvorite rupu.

slika

13. pričekajte nekoliko minuta i...

slika

Imajte uvijek kraj sebe kantu vode, u slučaju da nešto krene po zlu. Obavezno nakon vatre provjerite jel se sve ugasilo kako ne bi izazvali nekakv požar.

Obojena vatra

Ako želite da vaša vatra bude zbilja posebna možete obojati plamen. Izaberite boju koju želite i potražite kemikalije koje vam trebaju. Tvari za bojenje plamena: žuta boja postiže se dodatkom natrijevih soli, crvena stroncijevih soli, plava bakrovih soli, a zelena dodatkom barijevih soli).

crveni plamen- stroncijev klorid

tamno crveni plamen- litij klorid

narančasti plamen- kalcijev klorid (prah za izbjeljivanje)

bijeli plamen- magnezij sulfat

plavi plamen- bakrov klorid

zeleni plamen- bakar sulfat (plavi vitriol, modra galica)

žuti plamen- natrijev klorid

žućkasto-zeleni plamen- natrijev borat (boraks)

Purpurni plamen- kalijev klorid

Ljubičasti plamen- kalij sulfat (chromealum) pomiješano 3:1 s kalijevim nitratom (salitra)

Nosite gumene rukavice tokom procedure. Dodajte kemikaliju u kantu sa vodom, svaka kanta jedna boja. Dodajite sve dok voda upija, oko 200 gr na 3 litre vode.

Stavite grane, šišarke ili papir (koji ste stisnuli da izgleda kao grana) u kantu i nek se namače preko noći. Možete ubaciti i piljevinu.

Izvadite vaše grane/šišarke/piljevinu/papir iz tekućine, negdje na suhi papir/novine, nek se dobro dobro osuši. Sačuvajte novine na kojima se sušilo drvo, zarolajte kako bi formirali "granu" i iskoristite, zna proizvest lude boje i kombinacije.

slika

Bacite malo malo koju granu ili šišku kako bi obojali plamen i uživajte u varijacijama. Piljevinu možete malo malo baciti na vatru poput čarobnjaka i stvarati lude efekte! Zabavite se!

slika

Ne morate čekati solsticij da bi zapalili krijes. Pozovite prijatelje, organizirajte se oko skupljanja drva za potpalu, sagradite krijes i pričekajte noć kako bi ga zapalili. Okupite se oko krijesa i uživajte! Možete plesati i pjevati, jesti i piti, mađijati!
slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Tihomir
rank2
Postovi: 42
Pridružen/a: 03.07.2012, 03:04
Ima zahvala: 34 puta

Re: Vatra (izrada i paljenje krijesa)

Post Postao/la Tihomir »

Hvala na prekrasnoj ideji. Mislim da ću se potruditi organizirati nešto.
Live Long, Active and Psychoactive.
Odgovori