Direct casing?

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Avatar
recycler
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 29.07.2011, 03:14
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Direct casing?

Post Postao/la recycler »

Kako vam se cini ovaj metod? Ispada kao da se i voda sa sporama sterilise, ali posle sam procitao u komentarima da samo prazna teglica ide u PC, zajedno sa praznim shpricevima. (Mada mi to sterilisanje shpriceva pri bilo kom metodu ne ide nikako u glavu, posto su ionako blesavo jeftini, a vec sterilisani, takodje i igle...)

Jedino je mozda problem sto se ne vidi sta se desava, kako tece kolonizacija?

http://www.youtube.com/watch?v=yXtK_IawHvk
As Above So Below
As Below So Above
In The Clouds
rank3
Postovi: 75
Pridružen/a: 08.08.2011, 13:23
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Direct casing?

Post Postao/la In The Clouds »

:-? Interesantna stvar...
Life is good...
Avatar
recycler
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 29.07.2011, 03:14
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Direct casing?

Post Postao/la recycler »

Mozda bi se mogao koristiti i neki dosta hranljiviji supstrat, slama npr, ali nigde nisam nasao nesto o direknom inokuliranju slame...
As Above So Below
As Below So Above
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Direct casing?

Post Postao/la Malbasha »

hm nije loša metoda, uštedi se sigurno 10ak dana kolko vec treba da se koloniziraju tegle...također ako se stavi ona prozirna folija i posuda lako se vidi ako dođe do kontaminacije.
jedini minus je mozda veca šansa da se ovo kontaminira, iz razloga sta su tegle uvijek zatvorene. i dok se kuhaju i dok se inokuliraju tako da bakterija nema kad uć, dok tu on ako sam dobro skuzio prokuha raž, pa odvaja puknuta zrna, pa to premješta u posudu...oću reć, i u metodi sa teglama raž uhvati koju bakteriju tijekom premještanja, al razlika je sta se bakterije nece razvit na već koloniziranim zrnima kakva mi vadimo iz tegle, a u njegovoj metodi i micelij i bakterije kreću u isto vrijeme sta nije bas pouzdano.
Avatar
recycler
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 29.07.2011, 03:14
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Direct casing?

Post Postao/la recycler »

Malbasha, nadam se da mi neces zameriti, ali "ispustio" si momenat kada ona alu posudica sa slojem razi i verm-a ide na sterilizaciju, ono kuvanje razi mislim da je samo u svrhu natapanja...
ja sam ovako nekako skapirao proces, jedino mi je pravila zbun ona slika kad je i mala teglica u loncu, ali je tada ona prazna ili je samo voda unutra, bez spora, naravno.
aj da pokusam da napisem u koracima, bar kako ja kapiram

1. raz se pripremi odgovarajuci nacin, kao za tegle (sa/bez kuvanja, mislim da moze i jedno i drugo)
2. rasporedi se sloj u aluminijumskoj posudici
3. prekrije slojem vermikulita
4. zatvori alu folijom
5. sterilizacija cele posudice u ekspres loncu, tek od ovog trenutka moramo paziti na kontaminacije
6. spricom inokuliramo kroz bocne ivice na 4 mesta, i pokrijemo trakom koja omogucava disanje supstrata
7. ubacimo posudicu u plasticnu kesu i zalepimo istu obicnom trakom.
As Above So Below
As Below So Above
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Direct casing?

Post Postao/la Malbasha »

da u pravu si nemoguce je drugacije. al onda opet ostaje minus neprozirne posude jer ide na velike temperature, iako meni ne predstavlja problem jer jos nisam vidio kontaminacije :ymdevil:

mene buni to šta je on ubacio u expres lonac i šprice a poslije prikazuje onaj termostat na 250°c, ne da bi to pobilo spore nego bi rastopilo i šprice.
al nebitno šprice je lako pripremit da budu sterilne i to svi znamo, samo me još jedna stvar zanima...ja mislim da je on nesto krivo objasnio jer je nemoguce sterilizirat u loncu posto se mora radit sa vodom. ovo se nemoze potopit i prokuhavat, uće voda poremetit vlažnost itd...znaci jedina opcija je u pećnici od cega mozda i je onaj termostat? osim ako ja nisam upoznat sa nekim suhim kuhanjem u expresu ili sa mrvicu vode..

metoda ima potencijala samo da je razradimo kad je vec stari gljivar odlučio bit misteriozan.
znači po meni step 5. - sterilizacija u pećnici
Avatar
recycler
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 29.07.2011, 03:14
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Direct casing?

Post Postao/la recycler »

Pogledah sad bash, imas u 6:23 sliku, ali su u pitanju farenhajti, klasicna je sterilizacija u pitanju. Mislim da se nece poremetiti nista oko vlaznosti, kao sto se ne poremeti ni sa teglama. Ustvari, ceo ovaj postupak se moze kapirati kao da hocemo da inokuliramo teglu i da direktno iz nje dobijemo gljive, samo sto u ovom slucaju nije tegla nego ona zdelica, samo istripujemo da su tegle plitke, cetvrtaste i aluminijumske :p
As Above So Below
As Below So Above
Odgovori