Općenita rasprava oko uzgoja

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la 314 »

pitanje: kod frutanja. sistemom box u box, voda i grijač u vodi. toplina dolazi od ispod posude, dal to prirodno strujanje zraka bolje potiče isparavanje vode sa površine supstrata? bolje nego da je npr. samo box u prostoriji u kojoj je stalnih 24-26 stupnjeva.
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la oseloth »

Gledajući po nekoj logici i fizici da. Ako se odozdola zagrije bolje će hlapiti. Iako ja nisam vidio razlike u frutanju a probao sam sve tehnike. Još nqjbolje ispadne stavi u posudu, poklopi i zaboravi. Tu i tamo špricnem vode i amen
Shanti
rank7
Postovi: 256
Pridružen/a: 28.07.2010, 01:23
Ima zahvala: 189 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Shanti »

Pa po nekoj logici bolje je tako da, box u box, više isparavanja...a recite vi koji tako frutate, dal imate problema sa kondenzom, jer se u ovoj kutiji sa kejkovima kondenzira po stijenkama i vrhu, i onda malo pada i po kejkovima i ostaje...ša vi kažete
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la 314 »

pa meni nije nikad smetal kondenzat...čak mi je bilo drago da ga vidim :)
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la dawsongeek »

u slučaju da nije box u boxu već da je u prostoriji koja se grije brijem da bi mu dosta značio perlit i to dosta njega ... ja sam stavio negdje litru perlitai u svoj koji je boxinbox sa grijačem i ne mreš ni blizu vidjet kaj se uopće događa unutra dok ne dignes poklopac
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la mr. gljiva »

Grijač mi je u posudi neznam koliko litara, poklopljeno da voda ne isparava iz nje, namješten na temp 28. Na poklopac sam stavio prilagođenu gajbu/kašetu za kruh. U njoj je perlita 15cm,a ovo kaj grije lagano odozdola odlično isparava i stijenke su uvijek vlažne unatoč velikom broju rupa. Poklopac gajbe je improviziran od plastične folije za hranu u dva sloja, isto probušene rupe i jedino se na njemu skuplja vlaga,ali kad se napravi recimo desetak kritičnih "kaplji" jednostavno brzo podignem i sve odklizi po stijenkama natrag na perlit :)
To sam napravio zbog prave zime kad mi u sobi po noći zna biti i 13-14 celzija, da u gajbi bude min 18. Simulirani raspon temperature između dana i noći i više nikakvih problema sa odgovarajućom vlagom. Flushevi dolaze u pavilnim razmacima bez nekih oscilacija :thumbsup: premda kakva je sad "zima" nebi bilo potrebno zbog temp,ali radim tako prvenstveno zbog vlage jer inače sam perlit nebi tako dobro isparavao potrebnu vodu.
skuliran do jajc :thumbsup:
oscar.b
rank2
Postovi: 36
Pridružen/a: 24.01.2014, 17:40
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la oscar.b »

posto sam pocetnik,zamolia bi da netko napise sve moguce ili najcesce izraze pri uzgoju nasih nam dragih gljiva uz kratki opis :mushroom:
citajuci po forumu dosta se susrecem sa njima i zapravo me bune i nisam nasa nigdje di su bas objasnjene. pa eto nadam se da nece bit tesko onome tko je iskusan :)
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la oseloth »

Jednostavnije je da pitaš šta ne razumiješ. Tko će se sjetiti svega sam.
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Mary Jane. »

Da, baš sam razmišljao kako odgovorit na tvoje pitanje samo nisam stigao do neta. Ugl. najbolje ti napiši sve izraze koji ti nisu jasni pa cemo odgovorit ukratko šta šta znači. :thumbsup:
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la danko fafanko »

tegle su mi do pola bijele ali se sad pojavio wet spot... da to bacim sve ili se može nešta od toga izvući?
Odgovori