Zemlja, kukuruz, pitanje :)

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
ZiggyStardust

Zemlja, kukuruz, pitanje :)

Post Postao/la ZiggyStardust »

Pozdrav,

Nedavno sam po drugi put, nakon propalog ultrasporog uzgoja orise dobio spore "ecuador" sa fsre-a. Ponovo sam krenuo po metodi kukuruz kejsan zemljom, jer vermikulita u Sarajevu nema... Kolonizacija tegli je super isla, brzo i uspjesno (svih 6 tegli je uspjelo). Medjutim u drugoj fazi, nakon sto sam stavio gornji sloj zemlje, sve se usporilo. Nakon 7,8 dana sam shvatio da sam stavio previshe zemlje i skinuo centimetar gornjeg sloja i uskoro je povrsina pocela bijeliti. Nakon desetak dana stanje je bilo ovakvo: http://i56.tinypic.com/evc9b8.jpg

Smanjio sam temperaturu i poceo sa izlaganjem svijetlosti i ventilacijom :D s obzirom da se nista nije desavalo ni narednih dana, nije se ni mjenjalo nista, a bilo je nekih problema sa automatom za svijetlo koji je konstantno radio i zemlja se chinila suhom... pospricao sam destiliranom vodom i micelij i zemlju. Nakon toga micelij se nekako iz onih bijelih koralnih pufni :D pretvorio u pastu :D .... Sada opet pocinju polako da rastu te pufne, ali i dalje se nista ne desava... tj nema pinanja ni nakon 20ak dana koliko je proslo otkako sam im smanjio temperaturu i poceo da ih zrachim svaki dan.... box stoji u mracnoj prostoriji ispod malog prozora tako da gljive dobijaju dio dnevne svijetlosti... temperatura je 24 stepena.... pogledajte slike trenutnog stanja:

http://i56.tinypic.com/1z5270o.jpg
http://i51.tinypic.com/33o5z6o.jpg

elem.. sta da im radim da konachno rode :)? i sta je problem, ako ga ima, a ja vjerurujem da ima? :D
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Zemlja, kukuruz, pitanje :)

Post Postao/la Red »

meni se to ovako iz slika cini kao da je zemlja, nazalost sada PREmokra. tako dobijam dojam iz slika, mozda nisam u pravu... ali to je eventulani problem.

problem sa zemljom je sto se jako tesko odrzava kejsing dovoljno vlaznim da bi gljive krenule. ako je presuho nece a ako je blato isto nece. ako sprocas sa vodom, spricaj lagano, teko toliko da navlazis kejs. uz to, sto vise prskas to micelij vracas za fazu unatrag, pa opet moras cekati da se mica oporavi... ali bez obzira na to... pazi na kejsing, neka je vlazan, nikako mokar.

nista drugo ti nebi mogla savjetovati, osim ovog sto mi sada izgleda sumnjivo. manja temp, manja vlaga, vise zraka. i to bi bilo to... nemoj prskati neko vrijeme, izgleda dovoljno mokro. nadam se da ce krenuti... ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
ZiggyStardust

Re: Zemlja, kukuruz, pitanje :)

Post Postao/la ZiggyStardust »

a zemlja vjerovatno izgleda premokra jer je slikano bash nakon prskanja... :) nista sad idu s malo manjom temperaturom i manjom vlagom pa i ja se nadam da che roditi :) pozz
kusur
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 02.11.2010, 17:56

Re: Zemlja, kukuruz, pitanje :)

Post Postao/la kusur »

mogu lid a pitam neso
koliko ti je vreme trebalo da se tegle obele
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Zemlja, kukuruz, pitanje :)

Post Postao/la Red »

zavisi o temperaturi i pripremljenom zrnju. ako je sve ok trebalo bi se pocet razvijat kroz 10 dana, vise manje, a za cijelu teglu opet zavisi, koliko je micelij jak, ponekad se moze cijela zabijeliti kroz 15tak dana ponekad i do 2-3 tjedna. nema pravila... strpljenje :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Wolfshade
rank4
Postovi: 130
Pridružen/a: 20.04.2010, 00:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Zemlja, kukuruz, pitanje :)

Post Postao/la Wolfshade »

prilično sam uvjeren da bi nakon 20 dana moralo krenuti... razmisli o tome da im nabiješ temperaturni šok na 24 sata, osobno nikad nisam imao potrebe za time ali navodno nakon toga pinaju ko lude.
kusur
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 02.11.2010, 17:56

Re: Zemlja, kukuruz, pitanje :)

Post Postao/la kusur »

ja sam stavio spore u tegle i sad cekam jel tako?
cekam 10dana i nista nema u tegle nikakve boje.se je isto ko i prvi dan
temperaturata e nad 25 i se na temno
kusur
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 02.11.2010, 17:56

Re: Zemlja, kukuruz, pitanje :)

Post Postao/la kusur »

konecno prv znak dade ednata tegla povekje semenki se spoeni i se beli kako na slikite
toa e dobar znak jel da?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Zemlja, kukuruz, pitanje :)

Post Postao/la dr.manijak »

ako je belo onda je Ok
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
KneLLe
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 02.08.2011, 14:45

Re: Zemlja, kukuruz, pitanje :)

Post Postao/la KneLLe »

Moze li mi neko odg, kako posle flusha da se ponove rode dvjevojke, moraju li se SOKORATI (potapanjem u vodu) ili samo cekanje? :P :mushroom:
Odgovori