Inkubator za Uzgoj od Stiropora

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Inkubator za Uzgoj od Stiropora

Post Postao/la Red »

Inkubator za Uzgoj od stiropora

Ovaj mali tutorijal ce vam pokazati kako mozete napraviti inkubator na drugaciji nacin, od standardnog "kontejner u kontejner" inkubatora koji je vec objasnjen.
Cijena izgrade ovakvog inkubatora slicna je onoj sa kontejnerima, ali je mozda jednosatvnija za izradu.

Inace, inkubator nije neophodan za uspjesan uzgoj, samo ubrzava razvoj. Mozete zapoceti i bez inkubatora na jednostavan nacin, da svoje tegle stavite u kartonsku kutiju u ormar na sobnu temperaturu.

No ako vam je u prostoriji hladnije bit ce vam ipak bolje da si napravite inkubator da ubrzate razvoj micelija dok ga ne uhvati kontaminacija :)

Sto vam treba?

kutija od stiropora- mozete ju nabaviti u lokalnoj ribarnici ili nekoj trgovini elektromaterijala i sl.

kabel koji grije- ovakvi kablovi se koriste za zagrijavanje aquarja i teraria, nabava u pet shopovima

termostat- takoder se koriste za aquarije i terarije, dakle pet shop

drzaci za kablove- one kukice za pridrzavanje kablova, svaka bolja trgovina tehnike i vrta

slika

Izrezi ili izdubi ulaz za kabel. mozda najbolje instalirati kabel unutar poklopca.
slika

Upotrijebite kukice da bi pricvrstili kabel unutar poklopca
slika

Pokusajte prekriti sto vise povrsine sa kablom, tako da se inkubator ravnomjerno grije
slika

Sada uvedite sensore vaseg termostata do centra vaseg poklopca i kutije. tako sto ce senzor biti iznad i u sredini tegli kada se poklopac zatvori.
slika

Spojite kabel za grijanje i termostat koji su vam izvan kutije i namjestite zeljenu temperaturu na termostatu. To je to!
Kada je vas inkubator na temperaturi koja vam odgovara vise nema brige i namjestanja. Zahvaljujuci termostatu temp u inkubatoru ce biti uvijek ista i konstantna.
slika

slika

Ako vam je slucajno ovakav inkubator premali za vase potrebe, i zeljeli bi vise prostora, mozete jednostavno iskoristiti istu opremu na starom frizideru i tako cete dobiti veci inkubator

slika

Hvala FoolonFruity na detaljnom opisu :ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Inkubator za Uzgoj od Stiropora

Post Postao/la krasta-zg »

Svaka cast,red!
E jebi me al ja nikad cuo za grijaci kabel :D
Ovo definitivno radim.
E da i ovaj frizider izgleda dobro :)
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Inkubator za Uzgoj od Stiropora

Post Postao/la kontaminacija »

doobar !! sad ide zima trebat će mi valjda :S
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Inkubator za Uzgoj od Stiropora

Post Postao/la pecurko »

Ima sad da se nadju i kabl-grejaci koji imaju svoj termostat, a takodje i stakleni koji rade i van vode za razliku od onih starih.
Bas imam ovakvih stiropor kutija, lep diy dodatak :ymapplause:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: Inkubator za Uzgoj od Stiropora

Post Postao/la drvo.bor »

Termo-kabel naručite s e-baya, duplo su jeftiniji. ;)
Follow the white rabbit...
hablabla

Re: Inkubator za Uzgoj od Stiropora

Post Postao/la hablabla »

ili jednostavno napravite kabl grejac, evo linka http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=2494
ja ga nisam mogao naci u jednom komadu :) pa sam ga sastavljao. moze biti zanimljivo, isplatljivo, pa cak i poucno.. :-B :))
Avatar
jtrax
rank5
Postovi: 180
Pridružen/a: 19.01.2011, 10:37
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za Uzgoj od Stiropora

Post Postao/la jtrax »

ovaj inkubator od stiropora mi super izgleda..ali jedna stvar me muci.. kako se onda to prozračuje? nema ni malo pristupa zraku.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Inkubator za Uzgoj od Stiropora

Post Postao/la Red »

ovo je inkubator, dakle za tegle- koje su u fazi razvoja micelija, u mraku na 26 temp. i nema bas potrebe za prozracivanjem. ako si mouzda mislio na grow box, tj. na mogucnost kasnijeg uzgoja... onda ne. ovo je za tegle.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
jtrax
rank5
Postovi: 180
Pridružen/a: 19.01.2011, 10:37
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Inkubator za Uzgoj od Stiropora

Post Postao/la jtrax »

znaci uopce nemora biti nikakav pristup zraku?ja sam stavil u kantu i heatbomb i preko kante crna majca.bez poklopca...prije je bilo u kontejneru bez pristupa zraka i rekli su mi da bude neki dovod zraka stalno..da zatvorim onda to ili ostavim tako? jer je to 6-7 dan i nista
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Inkubator za Uzgoj od Stiropora

Post Postao/la Red »

ti si se zalio na miris u kontejneru, pa sam ti rekla da ga mozes otvoriti i da ne treba biti stalno zatvoreno.

realno se ti boxovi ionako otvaraju malo malo, i to je dovoljno. ja svoje prekrijem i ne gledam uopce. ali kad bi ih drzala u boxu, sa poklopcem, otvarala bi svaki dan. cisto da malo zraka ude, ili odskrinuto. da ne mislim

kazes nista 6-7 dana, pa te brine sve zivo. mozda ovo mozda ono. Ostavi na miru, gdje god na 26 i pricekaj. ako nema niceg do 10 dana, kakav god box da imas...hmm... kakva je situacija u teglama, slika?
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori