Sterilizacija

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
kingpin

Re: Sterilizacija

Post Postao/la kingpin »

-nije do vlage ..siguran sam..nakon namakanja prokuham 15 ak minuta tak da voda ispari..onda cak raspostrem ih na rucnik da se bolje posuse i bacim ako ima koji split kernel...dignut cu na 2h sterilizaciju...plus imam dva express lonca..Zepter stainless steel bla bla i old skulerski...pa cu probati u oba dva...agar se polako razija tako da ce on doci na red next week :D
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la mandelbrot »

Hmm...ne znam bas koliko ti je pametno 2 sata sterilizirat....mozda netko drugi ima neki prijedlog...
z = z*z +c
kingpin

Re: Sterilizacija

Post Postao/la kingpin »

zasto????? koliko sam shvatio ne moze se presterilizirati raz....
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la mandelbrot »

Da se ne bi prekuhala i raspala...samo zato...
z = z*z +c
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sterilizacija

Post Postao/la Red »

sat i po je sasvim dovoljno, po mom misljenju. nikada duze nisam sterilizirala. najcesce svega 45 min :D bez prijasnjeg kuvanja itd...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
kingpin

Re: Sterilizacija

Post Postao/la kingpin »

neznam vise..hari kiri :-s ...kad mi se razvije micelij na agaru tretirat cu raz peroksidom

Uzeo sam vrecu WBS-a pa cu to danas staviti namakat i probati s time isto...
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la mandelbrot »

Nemoj stavljat peroksid jer ces si sigurno samo pogorsati stvari. Ja sam jednom probao stavit malo na agar i micelj ti jednostavno prestane rast. Znam da se moze naci po netu da odredena koncentracija peroxida nije stetna ali onako iskreno, vece su sanse da ces si naskoditi s time nego poboljsati stvari..
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la HypnoToad »

A i peroxid ti onemogućava germinaciju spora, tako da bi ti ta metoda jedino možda funkcionirala da ubaciš komad koloniziranog agara. Ali bolje nemoj to radit.
Kakav ti je filter na teglama? Sve drugo radiš kako treba, jedini krivac je možda pre velika propusnost čestica kroz filter. Pa ti bakterijske endospore kasnije uđu unutra.
Ali s druge strane, ako ti raž nije vlažna i ako držiš na temp ispod 25*C, uglavnom će ti micelij zauzet cijelu teglu prije nego bakterije naprave neku štetu, bez obzira na smrad.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la mandelbrot »

Nekad i ta raz sama pos ebi zna smrdit(bar meni)...ne mora znacit da se kontaminirala...
z = z*z +c
kingpin

Re: Sterilizacija

Post Postao/la kingpin »

koristim standardnu sinteticku filter vatu...i dobro je napunim...nije da sam sramezljiv kod toga... :D
Odgovori