Sterilizacija

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la antoniopavaroti »

...više teglica od 720 ml neče ti stati ni u jedan , dakle jednako če ti stati u oba jer po meni nije tako velika razlika u obujmu . Druga stvar je ako stavljaš manje teglice . Opet , ne zaboravi da ispod teglica moraš staviti neko drveno postolje pa ti u svakom slučaju bolje odgovara od 9 lit. mada i ovaj od 7lit. će sasvim dobri poslužiti . Što se tiće veče količine , pa steriliziraj u više navrata...
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la shroomko »

Teško je reći, najbolje bi bilo da probaš. Dođeš u trgovinu sa 4 teglice i staviš ih unutra. Tako sam ja, samo što sam koristio njihove teglice. :D

I računaj da na dno mora ići nešto, u najgorem slučaju kuhinjska krpa (presavijena 2 puta). I da treba nešto manevarskog prostora za zatvoriti poklopac.
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Hehe Shroomko, to bi definitivno najbolja opcija bila. :D haha ali kupujem ovo preko neta, tako da nisam vidio ove uživo inače bih ih već testirao hah :D
Valjda skontam uskoro. Meni se čini da bi mi ovaj od 7 litara više štimao, i čini mi se nekako bolji ne znam zašto. Vidjet ćemo uskoro uglavnom .. :)
Avatar
sharplaninac
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 29.09.2016, 11:02
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la sharplaninac »

do sad sam imao dostaaa problema sa kontiminacijom da sam morao da bacim sve tri sorte koje sam uradio....uradio sam 1. albino a+ u spawn bag i kuvao sam u obicnom loncu oko 1 sat,ostavio da se ohladi(pre toga nedelju dve sam spore ubacio u liquid culture da se mycelium razvije)i sve je bilo super dok psle tri dana spricanja poceo lepo da beli na sva mesta de sam ubacio spore dok posle 4. dana na istim mestima pored mycelium-a gde je poceo da se razvija pocele su zelene fleke da se javljaju.....i tako sa svim sortama sam imao problema...sve mi pozelenele...sad nznm u cemu sam gresio,tj sumnjam da su bile izlozene velikoj temperaturi,jer sam ih drzao u kartonskoj kutiji umotanoj u kuvarsku kecelju i kao podlogu stavio krpu jer kutuju stavljam na radijator,moguce da je bas zbog njega doslo do kontiminacije al opet stavio sam dosta podloga da nema direktnog kontakta sa toplotom,e sad moguce da posto mi je kutija bila zatvorena da se bukvalno skuvalo kao u sauni jer nema protoka vazduha....uglavnom nznm al eto valjda je zbog toga,sad opet probavam sa tri sorte al cu svaki put 2.da kuvam po 1 sat,razmaka izmedju kuvanja(sterilisanja) 24 sata,posto sam procitao negde da je najbolje 3 do 4 puta po sat vremena(razmak izmedju uvek 24 sata)kao onda je 100% sterilno...javljam u svakom slucaju sta ispadne..(e da vermicult i wbr koristim)
Zadnja izmjena: sharplaninac, dana/u 19.12.2016, 22:37, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la huana.meri »

pošto sam nočas napado po kuhinji, exp. loncima i sl., reko da napišem kako si pomoći... :D

ja sam imao doma, ali ako netko kupuje čaše za supstrat, nemojte bacati karton u kojem se čaše nalaze, škaricama ga adaptirajte da ga sinzite, da čaše vire iz kutije, nesmeta za foliju na čašama, nemože se prevrnuti, ispod toga stavite krpu ili ručnik.... :thumbsup:
moje neko zapažanje kod miceliziranja je također da se manja kolčina kukuruza brže i sigurnije micelizira, zato sam se pozabavio nočas sa shooterima za žeku, o,o6 zapremina....spore su cubensis-ove, zamućene prije 4 tjedna možda, brijem da su ok, na izgled su ok....

što se tće serbce i agara, nisam se pomako, valjda budem....
nočas napadam cubensis jer već osjetim jako da sam spreman, zove me da se družimo, kao da kasnm, :psy
živ'la majka :mushroom:
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Inać
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 09.04.2018, 12:25
Ima zahvala: 3 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la Inać »

Molim vas hitno odgovor! Znači, želim sterilizirat malo mlijeka (1-5ml). Ako sam dobro ubrala s ove teme, treba mi ekspres lonac snage 100kpa. Ne znam kolko moj ima, ali može dić temperaturu na 118 stupnjeva c.
Znači, ja stavim mlijeko u staklenu čašicu i zatvorim ju alu folijom i gumicom. Trebam li bušit rupe ili ne?
Koliko dugo se mora sterilizirat s obzirom da se radi o mao tekućine?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la HypnoToad »

20 minuta na 110 stupnjea bi moralo biti dovoljno za potpunu sterilizaciju bilo koje tekućine. Tih 20 minuta kreneš odbrojavati kada lonac dostigne maksimalni pritisak.
Nema nikakve potrebe za bušenjem rupa.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Inać
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 09.04.2018, 12:25
Ima zahvala: 3 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la Inać »

Hvala ti puno!
Inać
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 09.04.2018, 12:25
Ima zahvala: 3 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la Inać »

Eh, još nekaj. Kad bih imala u loncu npr 3 takve čašice sa 1-5 ml mlijeka u svakoj, da li bi sterilizacija trajala dulje?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la HypnoToad »

Ne. Ono što bi djelovalo na produženje vremena je veći volumen u svakoj čaši. Ali i da imaš pune tegle od litre, produžilo bi se vrijeme za nekih 5 minuta. Tekućina se dovoljno brzo i ravnomjerno zagrije.
Ali ništa neće škoditi ni da držiš pola sata, za sigurnost.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori