Stranica: 1/8.

Sterilizacija raži

Postano: 02.05.2010, 21:39
Postao/la Indigo
Zanimaju me vaša iskustva sa alternativnim metodama sterilizacije raži. Pošto nisam u mogućnosti nabaviti ekspres lonac, pokušala sam sterilizirati raž u običnom loncu na način da samo produljim vrijeme kuhanja. Ali to mi ipak nije uspjelo i u teglama se pojavio wet spot. Ukoliko imate iskustva sa bilo kakvim drugim (uspješnim :) ) metodama sterilizacije, molim vas da ih podijelite :)

Re: Sterilizacija raži

Postano: 02.05.2010, 22:12
Postao/la MightyHerb
Pretpostavljam da ti se wet spot nije javio zbog nacina sterilizacije , nego zbog prevlazne razi...
Ja sam skinuo dokumentarac u kojem kaze kako se moze sterilizirati bez ekspres lonce(ali samo kada se radi kejkove,dakle ne sa razi) i to tako da se kuha duplo vremena...tako da,pokusaj tako ;)

Re: Sterilizacija raži

Postano: 02.05.2010, 22:29
Postao/la HypnoToad
Wetspot se pojavio zbog nedovoljne sterilizacije, ali i zbog previše vode. Bakterijske endospore prežive 100*C, i jako vole visoke temperature i vlagu.
Tako da pokušaj ovakvu proceduru: namoči raž 24 sata u vodi, i kuhaj ju nekih 15ak minuta. Procijedi je i rasprostri na neku krpu, što tanji sloj da bude, tako sav višak vode ispari, a i krpa upije nešto. Nakon nekih sat vremena napuni tegle i pusti ih još 12-24 sata nesterilizirane. Nakon toga kuhaj oko 3 sata u loncu.
Količina vode je u ovakvom slučaju jako važna, stvarno trebaš pripazit, ako ti se čini da je raž pre mokra, suši je neko vrijeme s fenom. Bolje da je malo suha, svejedno zadrži više nego dovoljno vode u sebi. Najbolji test je da uzmeš šaku raži, okreneš ruku, mora samo nekoliko zrna ostat zaljepljeno, ili da staviš par zrna na toaletni papir, nesmije se uopće smočit.
Još bi bilo dobro da je temperatura inkubacije što niža, jer bakterije počnu divljat na visokim temperaturama, mada će to sada bit teško izvest. Ali ako ih misliš uskoro pripremati, inkubator ti uopće netreba.
EDIT: Zaboravio sam reći, ova metoda nije 100%, ali ovi neki "trikovi" ti mogu jako povećati uspješnost. Svejedno se pripremi na to da ćeš nekoliko tegli izgubiti, 50% uspješnosti bi bilo već jako dobro.

Btw, kejkovi se mogu bez problema sterilizirati u običnom loncu, riža ima puno manju koncentraciju bakterijskih endospora, a brašno ima i puno veću površinu, tako da 100 stupnjeva ubije više-manje sve.

Re: Sterilizacija raži

Postano: 02.05.2010, 22:30
Postao/la kontaminacija
indigo, možeš stelirizirati raž u običnom loncu u nekoliko dana po par sati kuhanja.

neznam točno kako ide u kojim intervalima i koliko sati,, ako netko zna, neka nadopiše

Re: Sterilizacija raži

Postano: 02.05.2010, 23:19
Postao/la HypnoToad
Da, to je tzv. "fraktalna sterilizacija", sat vremena kuhanja, 24 sata inkubacije na 30*C, i tako jedno 3 puta. Al neznam, mislim da to neće previše povećati šanse za uspjeh, ovo što sam prije napisao je relativno ok, priprema raži je skoro najvažnija. Al možeš pokušati ako ti se da, nemaš šta izgubiti osim malo plina i vremena.

Re: Sterilizacija raži

Postano: 03.05.2010, 20:25
Postao/la Indigo
Ma namjeravala sam pokušati sa kolačima jer mi je zgodnije zbog sterilizacije, ali nemam odgovarajuće tegle. Znate li možda gdje bi se mogle nabaviti one tegle sa širim vrhom?

Re: Sterilizacija raži

Postano: 03.05.2010, 20:28
Postao/la HypnoToad
Staklene čaše od 2 deci i aluminijska folija. Ništa ti drugo netreba.

Sterilizacija

Postano: 15.09.2010, 00:42
Postao/la kingpin
evo ovako da Vas sve pitam posto prokleta raz konstantno me j... ko zvecka dijete....Naime opet isti problem..napravim sve picikato...i napravim test sa teglom tako da ju ostavim samo neinkuliranu i onda naravno pocme smrditi...sad moje pitanje je:::

1.dal da digne sterilizaciju sa 90 na 120 min??

2.da ne zategnem poklopac tokom sterilizacije i inkubacije (mozda nema dovoljno izmjene zraka)

btw..snizio sam temperaturu sa 26-27 na 23-24

THX IN ADVANCE

Re: Sterilizacija

Postano: 15.09.2010, 07:07
Postao/la Red
evo ovako

Pasterizacija
je postupak termičke sterilizacije koji se provodi pri temperaturama nižim od 100ºC
Dugotrajna pasterizacija se provodi 30-40 minuta pri temperaturi od 63-65ºC
kratkotrajna pasterizacija provodi 1-1,5 minuta pri temperaturi od 85-95ºC
Za bolje i dugotrajnije čuvanje namirnica primjenjuje se višestruka pasterizacija
Pasterizacijom se uništavaju mikroorganizmi, ali ne i njihove spore koje nakon nekog vremena mogu izazvati rast mikroorganizama i kvarenje.

Sterilizacija
je postupak zagrijavanja i održavanja namirnica u hermetičkoj ambalaži na temperaturama višim od 100ºC u trajanju 20-40 minuta. (u nasem slucaju 1- 1.30h)
temperatura je različita i ovisi o vrsti namirnice npr.
mesne konzerve T = 125 ºC, t = 30 – 70 min
voće T = 100 - 110 ºC, t = 40 – 50 min
povrće T = 115 ºC, t = 10 – 30 min
Uvjeti sterilizacije odabiru se tako da se unište svi mikroorganizmi i njihove spore.

ako poklopac ima rupu za zrak, to je dovoljno, ne treba ga olabavljat niti zategnut. samo nek je vata gore i folija tokom kuvanja.

mozes prvo skuhat zrnje posebno (pasterizacija) pa ga naknadno jos dodatno sterilizirat, da budes siguran. produzi trajanje sterilizacije pod prvo... :ymcowboy:

sretno!

Re: Sterilizacija

Postano: 15.09.2010, 08:05
Postao/la mandelbrot
Ovo za raz...ja isto prvo prokuham i onda ocjedim jer mi tako raz bude bolja, bolje se napije vode i napuhne i kad ju ocjedis buduci da je kipuca onda sva voda koja ne iscuri kroz cjedilo ispari u zrak...i kad jos nako toga steriliziras u express loncu, bude ti raz full nabubrena a potupuno suha izvana...moguce da ti je problem u tome da ti raz ude previse vlazna izvana?