Sterilizacija

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sterilizacija

Post Postao/la Red »

i meni se to desavalo, i zakljucila sam na kraju da mi je najvjerojatnije voda usla nekako u tegle, nema drugog objasnjenja. jer ponekad bude ok, a ponekad se sjebe i odmah bacim jer nema smisla. no meni je razlog bio ocit, posto imam mali expres lonac, moram dvije tegle unakrsno nagnut da mogu zatvoriti poklopac. jednom prilikom su bile prekoso polozene i voda je nekako usla u tegle. dokaz, pola tegle mokro, pola suvo :ymdevil:

Pir je dobra zamjena za raž, koliko sam citala dosta su slicni, a i nakon kuhanja i sterilizacije, ponasa se isto kao raž. bar je meni izgledalo ok :ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la HypnoToad »

Za pir neznam, pšenica je dosta OK, zob u ljusci je nevjerovatna, ali uglavnom ne za cubensis, i za spore, proso je daleko najbolji od svega. Probao sam dosta vrsta zrnja, sve navedene plus zob, ječam, raž, rižu, kukuruz, svakakve mješavine, i došao do zaključka da je raž najbolja ako ćeš uzgajat bez substrata, samo na njoj s kejsingom, i proso za sve ostalo, mješanje s kompostom, slamom, piljevinom...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sterilizacija

Post Postao/la Red »

malo vise o Piru

Pir je žitarica slična pšenici, samo s malo većim zrnom, a iznimno je probavljiva. Pir sadrži posebne ugljikohidrate koji imaju važnu ulogu u zgrušavanju krvi, ali i stimulaciji imunološkog sustava organizma. Za razliku od obične pšenice sadrži 10 do 12 posto više proteina i manje glutena. Pir je dobar izvor proteina i sadrži esencijalne aminokiseline, kojih obično nema u hrani koja nije životinjskog porijekla.

slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
hablabla

Re: Sterilizacija

Post Postao/la hablabla »

a sta mislite o tome da se umesto tegli koriste one kese za pecenje? :-? vatom malo sire obloze rubovi iznutra i tu zaveze ;) pokusacu to u svakom slucaju, nego prvo da se konsultujem sa vama :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sterilizacija

Post Postao/la Red »

pokusaj, i mene zanima. vrece super izdrze visoku temperaturu, kada se ohlade stavi neki flaster i kroz to ubaci spore. ne zaboravi malu rupicu napraviti na kesi da ne pukne ;)

pokusaj, javi!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Sterilizacija

Post Postao/la HypnoToad »

Može funkcionirat, samo trebaš pripazit na neke stvari. Prvo, ove jedne koje sam ja imao nisu potpuno zatvorene, imaju sitnu rupicu na uglovima, dovoljnu da ti neka gadarija uđe. Drugo, te vreće za pečenje su dosta krhke, tako da ćeš morat vrlo pažljivo rukovati s njima. Ozbiljno, ja sam radio s piljevinom, malo sam samo protresao i bilo je toga na sve strane. Zato, napuni, steriliziraj, inokuliraj, i ne diraj više. Isto kod sterilizacije moraš paziti da vreća ne dira stijenke lonca, moraš stavit nešto ispod i sa svih strana.
To kako si zamislio ti je najbolji način, nemoj pretjerivat s količinom zrnja, max oko litru-litru i pol, na vrh stavi šaku vate, dobro stegni i kroz to ubodi!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Sterilizacija raži

Post Postao/la wizard.hannah »

Prije ...davno...legende za mene kad se sjetim...

12 godina unazad jedan mi je "gljivar" rekao da slobodno mogu sterilizirati u pečnici. Problem je da staklo ne rokne. Ali u pečnici češ dobiti prženje a ne steralizaciju. Tada sam nešto krivo napravio(znam točno što-bio sam pokraden) pa mi se nije razvio micelij. Uz to radio sam ga u dvoliternoj posudi!!! Ali dobra vjest je da nije došlo do zaraze ikakve! A kako u šprici je bila samo voda nije se imalo što razviti.

Znači pečnica je također OK.
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Sterilizacija raži

Post Postao/la HypnoToad »

Ne, pečnica NIJE OK. Osim ako ne želiš potpuno isušiti i uništiti substrat.
Kao prvo, bez obzira na temperaturu u pećnici, voda svejedno ima točku vrenja na 100*C, za razliku od ekspress lonca u kojem je 110-120*C. Što je veća temperatura u pećnici to će voda brže isparit iz zrnja. Bakterije umiru tek na temperaturi od 115*C, koja se neće moć postić dok sva (ili barem količina potrebna za rast micelija) voda ne ispari iz tegle.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Sterilizacija raži

Post Postao/la wizard.hannah »

Ne mora nafrljit pečnicu na maximum!!! A ako stavi foliju voda neče isparit. Folija na vrh posude-jara. Čitao sam mnogo o tome...o pečnici...ako se ima puno spora za experimentiranje sigurno če se naći pravi omjer.
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Sterilizacija raži

Post Postao/la HypnoToad »

Voda će uvijek isparit. Pečnice funkcioniraju na taj način, pomicanje i isparavanje vode. Možeš stavit folije koliko god oćeš, voda će uvijek isparit, a temperatura nikada neće biti dovoljno visoka da ubije bakterijske endspore. Jedini postupak koji je dovoljan za to je sterilizacija u autoklavu na 1.5 bara nekoliko sati.
Ostalo su sve improvizacije od kojih nijedna nije 100%, a pećnica je najgora od tih.
Ne, nisi dobio novi hibrid, zato jer se radi o istoj vrsti, Psilocybe cubensis, ta imena f+, gt, eq, štagod, su marketinški trik, sve je ista vrsta i razlike u genetici su minimalne, a nikada nećeš dobit konzistentne rezultate niti iz istog printa. To što si ti dobio je očito dobra genetika prilagođena tvojim uvjetima.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori