Slama

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
kingpin

Slama

Post Postao/la kingpin »

imam par pitanja što se tiče slame pa ako me netko može pojasniti

1.kod pasterizacijskog postupka u lets grow mushrooms AS prvo stavi detergenta unututra i onda to ostvi cca.pola sata sat...nakon toga psterizira..SAD:dal slamu treba prije pasterizacije temeljito isprati???

2.nakon pasterizacije koliko dobro treba slamu zapravo pustiti da se rashladi i posusi..tu sam cuo varijacije od 1-24h..kakvo je optimalno stanje za slamu prije mijesanja sa koloniziranim substraktom?

Meni btw.kontaminirala se (pljesan).
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Slama

Post Postao/la HypnoToad »

RoggerRabbit koristi deterdzent kao dodatno sredstvo za ubijanje bakterija, ali kao i sa vapnom, to nije nuzno. Vazna je pravilna i temeljita pasterizacija, oko 2 sata na 70 c. Nakon pasterizacije bi slamu trebalo stavit da se ocijedi nekoliko sati, da nebude vruca na dodir tj. ispod 30*C. Uvijeti u kojima se kasnije mijesa bi trebali bit jako cisti, yelene plijesni obozavaju slamu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: Slama

Post Postao/la drvo.bor »

Ja ju nakon pasterizacije obavezno ostavim u toj vodi 12h.
Po meni to ima nekoliko prednosti: kao prvo slama se kvalitetno navlaži, siguran sam da je potpuno hladna. A najbitnije je da se kompostne bakterije počnu množiti.
Tako da se dok ju cijedim osijeti lagano kiselkasti miris.
Upravo zbog tih bakterija se slama samo pasterizira a ne sterilizira.
One s druge strane čuvaju slamu prvih tjedan-2, lagano griju supstrat tako da nije potrebna inkubacija, a neke vrste poput Pleurotusa bez njih ne žele ni frutati.
Follow the white rabbit...
Bobsberry

Re: Slama

Post Postao/la Bobsberry »

cudno mi je sto je tema konjski izmet zakljucana u svakom slucaju moze li neko malo preciznije mojasniti ispiranje.
Dali je u redu uzeti gazu i kroz nju prozediti djubrivo nekih desetak min?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Slama

Post Postao/la HypnoToad »

Zaključana je jer su sve teme u Metodama zaključane, što vas zanima pitajte ovdje.
Neznam dal bi to baš funkcioniralo, treba barem jedna dobra kiša da bi se isprao amonijak. I barem tjedan dana na jakom suncu da se pravilno osuši. Amonijak i bakterije će zasmrditi sve i neće se micelij moć pravilno razvit zbog previše dušika.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Slama

Post Postao/la 314 »

da pitam... :blinkk:

probao bi umješati malo slame sljedeći put sa metodom kokosa.

1. postoji li neka mjera koliko slame ide na recimo posudu u kojoj su umješane dvije tegle kolonizirane raži i 2l kokosovg treseta?

2. slama se isjecka na dužinu 3-4 cm i onda se treba pasterizirati i namakati i cijediti? taj postupak mi nije potpuno jasan u detaljima...
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Slama

Post Postao/la Red »

mislim da je dobar omjer pola- pola. u gajdu sa drekom, slamom i kokosom spominju se otprilike isti omjeri za mješovit supstrat.

narezes, namaces, iscijedis, pomijesas, pasteriziras ;) ovdje je to dosta detaljno zaba objasnio.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
faceOff
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 160 puta
 pohvaljen: 220 puta

Re: Slama

Post Postao/la faceOff »

Nabavio sam pelete od slame. Kontaktirao sam proizvođača u vezi aditiva, ljepila... Kažu da ne upotrebljavaju nikakve dodatke, da pri velikoj temperaturi i pritiskom pucaju stanične stjenke i da lignin izlazi i služi kao vezivo. Prema uvjetima proizvodnje(visoka temperatura, velik pritisak, niska vlažnost) peleti bi trebali biti relativno slobodni od kontaminacija.
Ovo je testni supstrat napravljen prije tjedan dana, vlaga čak malo veća od idealne, zatvoreno u kesi.
Nikakav čudan miris, bez vidne kontaminacije... A meljao sam neuredno vani, golim rukama
100g peleta + 0.2L vode
100g kokos+0,3L vermikulit + 0.6L vode
Konzistencija i prozračnost odlični
Sve u istu kantu i zalio kipućom vodom
slika
Evo usporedba

Klasični koko verm supstrat
10 11 litara drži 3.8 L vode

Čista slama(koja teži 1.5kg i hranjiva je) koja daje
11L supstrata drži 3L vode

Za sada predobro izgleda, još valja u praksi isprobati
slika
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Slama

Post Postao/la harp »

faceOff je napisao/la: 25.07.2021, 14:17 Nabavio sam pelete od slame. Kontaktirao sam proizvođača u vezi aditiva, ljepila... Kažu da ne upotrebljavaju nikakve dodatke, da pri velikoj temperaturi i pritiskom pucaju stanične stjenke i da lignin izlazi i služi kao vezivo. Prema uvjetima proizvodnje(visoka temperatura, velik pritisak, niska vlažnost) peleti bi trebali biti relativno slobodni od kontaminacija.
Ovo je testni supstrat napravljen prije tjedan dana, vlaga čak malo veća od idealne, zatvoreno u kesi.
Nikakav čudan miris, bez vidne kontaminacije... A meljao sam neuredno vani, golim rukama
100g peleta + 0.2L vode
100g kokos+0,3L vermikulit + 0.6L vode
Konzistencija i prozračnost odlični
Sve u istu kantu i zalio kipućom vodom
slika
Evo usporedba

Klasični koko verm supstrat
10 11 litara drži 3.8 L vode

Čista slama(koja teži 1.5kg i hranjiva je) koja daje
11L supstrata drži 3L vode

Za sada predobro izgleda, još valja u praksi isprobati
slika
peleti od slame? kao hrana za glodavce? zanimljivo.

znam jedino za hwfp za peći na pelete. koristio za eryngii, a inace ih koriste za woodlovers sorte.
Avatar
faceOff
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 160 puta
 pohvaljen: 220 puta

Re: Slama

Post Postao/la faceOff »

Služi kao stelja za konje..., ali i za ogrjev
Viđao sam ju i prije, ali nije valjala. Uvijek je bila nekako prašinasta, i kad je namočiš bude glib. Ali ova je taman. Odlična struktura i upojnost
Nadam se da će funkcionirati. Ne vidim razloga zašto ne bi. Razmišljao sam o mogućim fungicidima koji se koriste u uzgoju pšenice, ali koliko znam njima prođe karenca do žetve.
Proizvođači su rekli da je od eko pšenice, ali ne vjerujem. Svi danas seru
Ako uspije bit će bombon
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Odgovori