Raž i bakterije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
kingpin

Raž i bakterije

Post Postao/la kingpin »

evo ovako...moja iskustva sa raži su jako loša i trenutno još tražim razloge mojih neuspjeha i djelomicnih uspjeha..koristio sam metodu sa lets grow mushrooms
1.namakanje u vodi 12-24 sata
2.lagano prokuhati 15min
3.dobro ocijediti (najbolje staviti raz na krpu i lagano preci toalet papirom da se visak vode upije)
4.dodati vermiculita i gipsa u zadanom omjeru
5.staviti u teglu (na poklopac izbusim dvije rupe- malu za iglu (na nju zaljepim duck tape i jednu vecu za zrak u koju stavim sintetsku filter vatu),poklopac i prekriti folijom
6.sterilizirati u PC sat do sat i pol
7.izvaditi jos vruce i protresti da se izmjesaju suše i vlažnije sjemenke
8.ostaviti da se preko noci ohlade i drugi dan uštrcati spore

Rezultat:černobilska katastrofa
drugi put sam uzeo ove faktore kao mogućnost razvoja bakterija
1.previše staklenka odjednom u expres loncu (para nije dovoljno dobro cirkulirala)
2.prekratka sterilizacija (1h)

drugi put sam stavljao sam 2 staklenkea prije sam stavio 4 te sam produzio sterilizaciju sa 1 h na 1.30h

Rezultati :1 od 4 se kolonizirala
ako itko ima neki prijedlog (mozda je to filtera ali mislim da nije jer nisam imao problema sa pljesni nego sa bakterijama..raž je btw organska iz bio bio dućana)
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: raž i bakterije

Post Postao/la mandelbrot »

Ja sam isto raz uvijek priprema prema let's grow mushrooms. Obicno ju ostavim preko noci da se namace i onda jos prokuham da zakipi i kad ju takvu kipucu procjedim sva voda netane...ono sto i ostane ispari u zrak i dobijes raz koja je suha izvana...nakon sto ju jos i steriliziras nema sanse da ostane pre vlazna...ja ju steriliziram 45mkn do 1h u express loncu(to je vrijeme od kad pocne pistat)...i nisam jos ima problema...jednom sam imao kontaminaciju ali to pretpostavojam da je bilo u samoj sprici sa sporama..istina temp. gdje sam drzao tegle je bila valjda 32, 33 stupnja sto je grozno...najbolje je drzat raz na sobnoj temperaturi oko 23 stupnja i garant ce sve proci bez kontaminacija...trajat ce mozda 10ak dana duze ali bolje cekati nego sve baciti u smece...inace tegle koje koristim imaju rupu jedno pola cm promjera na sredini i provucena ja filter vata kroz to....to je moj postupak...jedino kad sam imao bakterijske kontaminacije je u agaru ali to samo kad mi se parafilm raspao i nastala rupa, sa dva sloja sve cisto uvijek...
z = z*z +c
kingpin

Re: raž i bakterije

Post Postao/la kingpin »

da neznam..ili je do razi ili nesto jer dobijem one "wet spots" sto je bakterija koja je prozivjela..uzasan smrad naravno i nula bodova za micelij...probat cu jos par puta ali mislim da cu se prebaciti na usitenjeni kukuruz u potpunosti ako me jos par puta iznevjeri
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: raž i bakterije

Post Postao/la Red »

pokusaj sa kokicama, najobicnijim, i vidi kako ce ti to funkcionirati.

meni se najbolja metoda pripreme pokazala varijanta, namakanje 24 h, isperem, strpam takvo ocijedeno i dobro osuseno u krpi u teglu, poklopac sa jednom rupom i filter vatom, folija, steriliziram 45 min. vadim van, tresem, pustim da se ohladi i to je to... i zbilja nikad neki problem. mada u zadnje vrijeme i ja sumnjam u tu raz jer je zbila trula, ali se kukuruz pokazao ok.

igraj se :ymparty:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: raž i bakterije

Post Postao/la mandelbrot »

Ako ti se da malo vise vremena ulozit agar ti je najbolja stvar za uzgoj...bar si siguran da ono sto stavljas u raz je 100% cisto...a nekako mi sumnjam da nakon sat vremena u express loncu moze nesto prezivit...then again..I might be wrong...
z = z*z +c
kingpin

Re: raž i bakterije

Post Postao/la kingpin »

definitivno su bakterije...bilo bi cool raž izloziti UV svijetlu ili suncu..to bi dokrajcilo bakterije mislim...,probao sam sa kokicama i isto ih je copila bakterija
..plus..kokice nisu dobre za raditi bulk sa slamom ili gnojivom ili mixom jer isto puknu...škrob izadje van pretpostavljam,....moja iskustva do sada...usitnjeni kukuruz se najbrže kolonizira sto znaci manja mogucnost komntaminacije..sam neznam di to u ZG ima za kupiti..bio sam i u poljoteci i u ribickim ducanima..nista

PLUS..o ovom sam razmisljao..
1.idealna temperatura kolonizacije je 26-30..sad mene zanima dal netko zna koliko je razlika u staklenci i van staklenke tijekom kolonizacije..znam da nakon 30C brzina kolonizacije micelija znatno opada
2.znam da je potrebna ipak određena kolicina izmjene zraka kod kolonizacije..koliko je zapravo ta sinteticka filter vata dobra?
3.Dal bi mozda bilo bolje ne zavrnuti poklopac na teglama tijekom sterilizacije(sa folijom prekriveno naravno)
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: raž i bakterije

Post Postao/la mandelbrot »

Jedini nacin da ubijes bakterije ako zbog nekog razloga sterilizacija nije uspjela je da ubacis malo hidrogena unutra...ali opet to mozes koristiti jedino kad zivi micelj kloniras jer hidrogen ubija spore ali micelj ga moze probaviti....sto se tice idealne temperature mislim da je to kriva informacija, idealna temperatura je malo niza, recimo 25 stupnjeva max...sve iznas povecava rizik kontaminacije a sto ide blize 30 usporava rast...u tegli je temp. stupanj 2 niza pa to ispadne preko 30 sto nije bas dobro....meni na 23 stupnja u spajzi raste bez problema...
z = z*z +c
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: raž i bakterije

Post Postao/la pecurko »

Sterilizacija vodenom parom pod pritiskom je malo komleksnija od ovoga sto mi radimo, ona se izvodi tri dana uzastopno, tako sto se tretira u autoklavu(citaj expres loncu) 1h na temperaturi od 90'c, naravno meri se od trenutka kada je ta temperatura postignuta, ostavlja se 24h, tako da se prezivele spore bakterija mogu razviti, pa se postupak ponavlja jos naredna dva dana.
Posle treceg puta jeko je mala verovatnoca da ima prezivelih bakterija.

Jos da napomenem da spore pojedinih bakterija iz roda Streptococa prezivljavaju i temperature od 160'c.

Povecannjem temperature u autoklavu moze samo smanjiti vreme sterilizacije, a nikako nece veca temperatura imati uticaj na bolji ucinak sterilizacije.

Mislim da nece biti na odmet sacekati dva dana duze,pa tek onda uraditi inokulaciju. :-B
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: raž i bakterije

Post Postao/la Red »

@kingpin da ti odgovorim na tvoj brejnstorming :)

istina, oko 30 je previse, idealne temp su od 25 do max 28° sve preko toga je sranje, a i mogucnost kontaminacije je veca.
kao sto su ti vec odgovorili temperatura unutar tegli je uvijek za koji stupanj veca a to ljudi ne uzimaju u obzir.

e sada, tegle moraju dobivati bar malo zraka, a to se filter vata pokazala kao najzahvalnija. ili flaster, sto god dopusta malo zraka a ne dopusta sranja.
sa mojim prvim pokusajima radila sam bez filter vate i rupe na poklopcu, vec bi pustila poklopac malo otvorena, folija, sterilizacija, i ubacivanje spora zrdavo seljacki- otvorim poklopac. :D uglavnom to se pokazalo kao traljavo i komplicirano kada je jednostavnije ovako sa filter vatom. vjerujem da se i drugima pokazala kao najbolja varijanta... kako tko voli zar ne ;)

:ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Raž i bakterije

Post Postao/la mr. gljiva »

zanimljivo kako se neki ljudi jednostavno pate s tom raži :D
ok, bilo je kontaminacija svakakvih od bakterija do plijesni duginih boja,ali uvijek
bi otprilike mogao pretpostaviti što je pošlo po zlu tako da nikada nisam imao potrebu prelaziti sa raži na bilo što drugo. :ymdevil:
skuliran do jajc :thumbsup:
Odgovori