Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la Zgubidan »

Ja bio kod Pecurka, nema rupe na dnu boxa! Nemoj ih ni ti bušit ako bi plutajući box!
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la wonaabi »

plastični kontejner je bio napunjen s vodom grijač postavljen na dno,rešetke od hladnjaka su postavljene na čašice za rakiju tako da inokulirane teglice s raži mogu stajati potopljene u vodi iznad grijača.napravljeno je tako jer nije bilo jasno kako uspjevate zagrijat unutrašnjost drugog plastičnog kontejnera s obzirom da plastika loše provodi toplinu.teglice su se kontaminirale s nekom bijelom pljesni koja izgleda ko micelij ali smrdi kiselo...zanima me da li postoji neki drugačiji način zagrijavanja boxa?jer voda s grijačima se usmrdila,intenzivno je zaudarala na plijesanj...teglice su bile zapečanjene silikonom ali hipotetski ako bi ikad bio pripremljen micelij s caseingom za frutanje šta nebi spore iz te ustajale vode(1.posuda) pri svakom luftanju napadale micelij iz 2.posude?ili je to nebitno jer je u tom periodu micelij već tolko jak da se moze kontaminirat samo ako je box loše steriliziran?

osim toga zanima me da li itko ima iskustva s baktericidnim uv lampama i da li je dovoljna 1 od 40vv(ona za reptile) ili ih treba više i da li ide direktno u box ili je dovoljno da prolazi kroz plastiku?
recite ne yogi, kao drogi!
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la dawsongeek »

i ja sam isto probao inkubirati tegle na način kao i ti i skužio sam da to ne vodi nigdje. inkubator treba biti suh! ovisno o zapremnini boxa od pomoći biti mogao poslužiti ruter neki stari ako ga imaš, a isto tako i anti-komarac utičnice s njih dvije u boxu od 70L temperatura nije išla ispod 24, a nije se ni dizala iznad 27°C. ali dok sam inkubirao na taj način (sve je funkcioniralo kako treba) non-stop me je šiljila paranoja jer šta da pregore dok mene nema doma s sl. brije tak da sam to sve odjebo i instalirao grijači kabel za terarije, smješten između dvije staklene police i još to sve spojeno na termostat. to je sve skupa koštalo nekih 200+- kn :bigsmilee: takvu policu instaliraš u neki noćni ormarić ili nešto slično i inkubiraš do mile volje :thumbsup:
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la dawsongeek »

ali isto tako primjetih da je učestalost kontaminacija u inkubatoru veća nego kad sam ih inkubirao u prostoriji koja je imala optimalnu temp. za cubensise. tegle ne moraju bit u mraku da bi se mic razvijao čak sam primjetio i bržu pojavu pinova kada su tegle bile izložene svjetlu, to možda i nije povezano s tim, možda sam tad imo više sreće pri multispore kominaciji koja se odvila ali opetmožda i ima :bigsmilee: tak da ako imaš neku sobu di je temp između nekih 19-24°C instaliraj neku policu ako je već nemaš i to ti može bit najjednostavniji inkubator od svih, možda i najbolji
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la wonaabi »

to su 2staklene ploče između kojih je termokabel ili si napravio box od stakla?
jer nije mi skroz jasno u/na čemu stoji micelij nakon što je kolonizacija gotova.

problem je što taj fikcionalni lik većinu zime ima temp oko 10 stupnjeva u sobi jer se grije na plinsku peć i nemože je ostavit upaljenu dok spava i dok nije doma.
kad je obložio box sa stiroporom grijač za akvarij od 100vv je održavo temp bez problema ali vjerojatno bi i ovo bilo ok da noćni ormarić obloži sa stiroporom. netko je još napiso kako drži grijač unutar boxa za frutanje u posudi s vodom i da tako održava vlagu i toplinu al to mi se isto čini ko savršen izvor kontaminacije.
recite ne yogi, kao drogi!
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la dawsongeek »

tako je da, dvije staklene ploče istih dimenzija kao originalna polica iz ormarića (lokalni staklar ti to može odraditi i ne naplatiti više od 30-40 kn uvrh glave), a između njih termokabel spojen na termostat koji je postavljen u visini tegli i podešen na 22°C. growbox (fruting chamber ili kak već) ≠ inkubator.
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la Zgubidan »

Ja držim grijače u vodi u boxu za frutanje. Do sad je bio jedan, pa je posuda vode bila otvorena u boxu. Sad su dva grijača u dvije posude, ali su posude poklopljene zbog previše vlage...
Sterilnost održavam veoma jednostavno na nekolko načina.. 1. i najteži jest zamjena vode svakih nekolko dana. Puuno jednostavnije je tu i tamo u tu vodu stavit malo peroksida ili alkohola ili octa. Ta druga opcija je skroz dobra za tvoj box za tegle. Ja box za tegle (i tegle u njima) špricnem malo octom skoro svaki put kad ih gledam. I ne zamiječujem da smeta razvoju micelija. U zadnjih 10 growa kontaminacija tegli mi je manja od 10%...
Pa bi ti to bilo ok, ocat je jeftiniji od alkohola, a isto, možda i funkcionalniji u sterilizaciji.. Ali peeeče, pa je nezgodan dok te micko ogrebe a ideš gledat gljive pa si pomistaš malo po rukama.. :)
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la dawsongeek »

wonaabi je napisao/la: osim toga zanima me da li itko ima iskustva s baktericidnim uv lampama i da li je dovoljna 1 od 40vv(ona za reptile) ili ih treba više i da li ide direktno u box ili je dovoljno da prolazi kroz plastiku?
uv zrake razgrađuju alkaloid kojeg ti želiš u gljivama tak da ne.
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la antoniopavaroti »

dawsongeek je napisao/la: uv zrake razgrađuju alkaloid kojeg ti želiš u gljivama tak da ne.
Imam 200W crnu Infra :D red lampu , pa me zanima utjecaj na alkaloid..nadam se da nije razgrađujući kao i kod UV lampi..?
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la dawsongeek »

nisam ziher :bigsmilee: za ovaj podatak za UV imaš primjer i u prirodi da su potentniji plodovi koji nisu bili izloženi suncu (UV zrakama). a kako gljive općenito ne trebaju jaki intezitet svjetla mislim da je sve osim najobičnije štedne žarulje od 50,60 W (sa plavim i crvenim spektrom) nepotrebna potrošnja energije
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Odgovori