Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la dawsongeek »

isto tako tko god da je istraživao po forumu kako sušiti gljive odmah je mogao pročitati da ih ne izlaže UV zračenju našeg divnog, velikog i jedinog :sunn:
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la semperviva »

Dobar dan :)

uskoro se bacam u svoj prvi grow i naletila sam na jedan sitan problemčić pa ako ima netko koju pametnu jako bi cijenila odgovor (nadam se da sam pogodila temu, ako nisam molim vas prebacite)...

Dakle, kupila sam više manje sve potrebno ali kutije koje cu koristit kao inkubator su od bojane prozirne plastike, znaci nije bijela (ovako http://www.njuskalo.hr/image-w920x690/d ... 804741.jpg)
hoce li biti problem što su u boji a ne prozirne, zbog svijetla? 4 kutije ukupno sam kupila, tri u boji, jedna prozirna, dva poklopca u boji dva prozirna...

Isto tako me zanima (ovo je možda jako glupo pitanje al ajd), svijetlo ne ugrađujem u inkubatore nego pola metra iznad? Nema veze što je (poluprozirni) poklopac preko, one dobiju dovoljno svijetla?

Hvalaaaa :ymparty:
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la extranoize »

Da, svjetlo ide iznad boxa, a ne unutar.
Inkubatori bi trebali biti bijeli, barem poklopci.
Nisam fizičar ni biolog, ali rekao bih da je gljivama nužna bijela svjetlost punog spektra, a ne plava ili crvena.
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Neevals_97
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 09.01.2015, 20:55
Ima zahvala: 1 put

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la Neevals_97 »

pozdrav, zanima me dali je moguce ovaj grow box drzati vani u otvorenoj supi u ormaru tijekom zime ? razlika temperature bi bila 30 stupnjeva(vani oko 0 stupnjeva a u boxu oko 25-30). druga opcija mi je da ga drzim na tavanu ali tamo nemam uticnice da ukljucim grijac u struju, a tamo bi razlika u temperaturi bila 10-15 stupnjeva. ako ne onda moram u kuci i smisliti nekakvu pricu za roditelje da je to projekt za skolu sto ce tesko povjerovati.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la Chegi »

Neevals_97 je napisao/la:pozdrav, zanima me dali je moguce ovaj grow box drzati vani u otvorenoj supi u ormaru tijekom zime ? razlika temperature bi bila 30 stupnjeva(vani oko 0 stupnjeva a u boxu oko 25-30). druga opcija mi je da ga drzim na tavanu ali tamo nemam uticnice da ukljucim grijac u struju, a tamo bi razlika u temperaturi bila 10-15 stupnjeva. ako ne onda moram u kuci i smisliti nekakvu pricu za roditelje da je to projekt za skolu sto ce tesko povjerovati.
Ako je box zatvoren i ako je temperatura u boxu kakva treba da bude,sto da ne...
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la pecurko »

Obzirom da si maloletan, pročitaj pravila foruma.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Neevals_97
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 09.01.2015, 20:55
Ima zahvala: 1 put

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la Neevals_97 »

Chegi je napisao/la:Ako je box zatvoren i ako je temperatura u boxu kakva treba da bude,sto da ne...
Mislio sam da ce smetati zato sto je vani temperatura oko nule a u boxu oko trideset stupnjeva, ali u redu. Zanima me samo hocu li onda morati kupiti neki jači grijač ? 100 ili 200 W ?
pecurko je napisao/la:Obzirom da si maloletan, pročitaj pravila foruma.
Punoljetan sam.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la Chegi »

Neevals_97 je napisao/la:
Chegi je napisao/la:Ako je box zatvoren i ako je temperatura u boxu kakva treba da bude,sto da ne...
Mislio sam da ce smetati zato sto je vani temperatura oko nule a u boxu oko trideset stupnjeva, ali u redu. Zanima me samo hocu li onda morati kupiti neki jači grijač ? 100 ili 200 W ?
pecurko je napisao/la:Obzirom da si maloletan, pročitaj pravila foruma.
Punoljetan sam.
U boxu ne bi smela temperatura NIKADA da ti dodje na 30c ili vise,znaci 22-26c meni deluje kao najkorektnija temperatura. To ti i kazem,meni ne zvuci bas realno da ces ti na 0c uspeti da odrzis neku otpimalnu temperaturu...
cof
rank3
Postovi: 83
Pridružen/a: 09.03.2015, 01:45
Ima zahvala: 95 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la cof »

Trebao bi neki jebacki izolator da zadrzi toplinu u boxu na 0 Celzija vanjske temp. Tesko izvedivo ali moguce. Ako to uspijes super, ali opet ti ostaje luftanje boxa i ventilacija, koju nije preporucljivo raditi zrakom od 0 stupnjeva. Blago receno
Svi smo mi bar jednom dobili po guzici od majke prirode :D :D
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Kako napraviti Inkubator za uzgoj gljiva- sa slikama

Post Postao/la wonaabi »

Neevals_97 je napisao/la:pozdrav, zanima me dali je moguce ovaj grow box drzati vani u otvorenoj supi u ormaru tijekom zime ? razlika temperature bi bila 30 stupnjeva(vani oko 0 stupnjeva a u boxu oko 25-30). druga opcija mi je da ga drzim na tavanu ali tamo nemam uticnice da ukljucim grijac u struju, a tamo bi razlika u temperaturi bila 10-15 stupnjeva. ako ne onda moram u kuci i smisliti nekakvu pricu za roditelje da je to projekt za skolu sto ce tesko povjerovati.
pogledaj prethodnu stranicu, imao sam slične uvjete pa smo malo raspravljali o tome. vjerojatno da izoliraš ormar stiropolom i primjeniš tehniku davvsongeeka i ukomponiraš u to neki kalorifer i ovlaživač zraka bi upalilo, ali osim troška na opremu i ogromnog truda, račun za struju će bit pozamašan. ako biš uzgajo za osobnu upotrebu dovoljna ti je zip lock vrećica za košulje iz sve po 12kn i ona duguljasta veća kutija za sladoled koja stane unutra.ako ti je u sobi temperatura oko 20 stupnjeva to bi moglo bit dovoljno, ili stavit pokraj radijatora, a nije jako uočljivo i u najgorem slučaju bi ti stara bacila u smeće jer misli da čuvaš pljesnivu kašu od ječma.a teglice, potopit direktno u vodu ugrijanu na potrebnu temp.
recite ne yogi, kao drogi!
Odgovori