Calcium Carbonate

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
dr. gonzo
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 27.04.2010, 11:19

Calcium Carbonate

Post Postao/la dr. gonzo »

POOZZ LJUDI....KAKO I ZASTO SE KORISTI VODENI RASTVOR KRECA U UZGOJU GLJIVA?? :-?
Too weird to live and too rare to die!!!
RIP dr. HUNTER S.THOMPSON
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Calcium Carbonate

Post Postao/la Red »

na shroomeriju kazu:

Calcium carbonate is used for long term ph buffering. Thats its only purpose.

Gypsum is used for nutrient supplement, anti-clumping, and long term ph buffering.
Gypsum is for supplying essential minerals without altering the pH.

CC is better at buffering, but gypsum has more benefits. If you used hydrated lime to set the ph, gypsum all you need to buffer and it had more benefits than CC.

Use gysum at 10 percent per volume.

I believe CC is the same, at ten percent, and can be used with gypsum.
I wouldn't use CC with hydrated lime, though, considering they are the same thing.

i vidim da se dodaje 1 žlica na npr. 5 kejkova
http://www.shroomery.org/forums/showfla ... 13/fpart/1
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Calcium Carbonate

Post Postao/la kontaminacija »

a kako dobiti taj rastvor ?

od gipsa ili baš baš kreča ?
Avatar
dr. gonzo
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 27.04.2010, 11:19

Re: Calcium Carbonate

Post Postao/la dr. gonzo »

moze provereno krec,vec zagaseni,znaci da bude vlazan kao testo...1 supena kasika na litru vode,pa spricati ili ga ubacis kad pravis kejkove!!
Too weird to live and too rare to die!!!
RIP dr. HUNTER S.THOMPSON
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Calcium Carbonate

Post Postao/la HypnoToad »

Kalcijev karbonat se koristi kao dodatak u kejsingu, kao sto je vec Red napisala. Moze biti u obliku smrvljene ljuske od jaja ili ljusture od kamenica, koje se mogu kupiti u trgovinama s hranom za kucne ljubimce, kao dodatak prehrane pticama.
Prirodni gips je odlican za puno stvari, može ga se ubacit u zrnje, substrate, kejsing...
Ali gašeno vapno može sjebat sve ako ga ne koristite pravilno, ono je dobro jedino za pasterizaciju slame i za kejsing jer ima jako niski ph koji onemogucava razvoj i plijesni i gljiva.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Calcium Carbonate

Post Postao/la mr. gljiva »

Na priblično 1,5kg raži sam stavio 14g gipsa i nekih 3,5g karbonata- smrvljene školske krede...rezultati i
više nego odlični, nakon 8 dana od vidljivog klijanja micelij je počeo razvijati one rizomorfne niti :)
Za usporedbu, sama raž bez gipsa i vapnenca je "kasnila" u klijanju 2-3 dana,a kolonizacija će biti sigurno tjedan dana dulja... definitivno ide gips i u neki budućim pokušajima jer odlično pokupi sav višak vode sa zrna ;)
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Calcium Carbonate

Post Postao/la HypnoToad »

Ma gips je majka, u svakom substratu radi čuda, jedino je teško doć do pravog prirodnog gipsa kod nas, onog koji se ne stvrdne u vodi. Ja sam onaj gips za zidove bio pomiješao s vodom, pustio da se stvrdne i onda cijeli dan mlatio s čekićem da ga usitnim. Da li je netko možda pokušao ubacit gips direktno u substrat ili zrnje, i kakvi su bili rezultati? Ili se negdje može nabaviti pravi gips za hortikulturu?
Malo skrećem s teme, ali još jedna odlična stvar koju možete ubaciti u vodu u kojoj se moči zrnje je šalica kave, micelij i plodovi rastu dosta brže i bolje, a pošto je sterilizirano, nije tolika opasnost od kontaminacije.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Calcium Carbonate

Post Postao/la mr. gljiva »

pa ja sam recimo uzeo taj građevinski,raširio zrnje i pričekao da se malo osuši, zatim dodao
gips kao da šećerim štrukle :D
zrna su nakon sterilizacije bila poprilično bijela pa sam se uplašio da nije svu vodu potegao,ali izgleda je sve bilo ok :)
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Calcium Carbonate

Post Postao/la HypnoToad »

Al šta sve je kasnije prošlo kako treba? Nije ti se tegla pretvorila u ciglu? :D
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Calcium Carbonate

Post Postao/la mr. gljiva »

Nope, nikakva cigla :D dalo se najnormalnije protresti poslije kuhanja... neznam kakvih vrsta gipsa ima,ali ovaj
nije bio bijel nego više vuče na boju cementa, sivkast :)
Prije 2 dana protresao jednu teglu da vidim kako će se mica ponašati,ali mislim za koji dan to porodit jer nema smisla više držat. Znači nekih 10 dana od klijanja spora do gotovog zrnja, ja oduševljen :)
skuliran do jajc :thumbsup:
Odgovori