Overlay

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Overlay

Post Postao/la mandelbrot »

Dakle zanima me kako izbjeci overlay odnosno koji je pravi trenutak za inciranje fruitinga. Da li je bolje zapoceti fruiting kad je 20-30% casinga prekriveno ili je bolje pricekati da micelj prekrije skoro cijeli casing? Vec sam na par mjesta procitao kontradiktorne savjete pa me zanima misljenje onih s vise iskustva.. thnx. ;)
z = z*z +c
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Overlay

Post Postao/la Red »

Cak i ako otvoris na vrijeme moze se overlay desiti. dakle nije toliko bitno jel ti otvoris na 20% ili 90%, ako uvjeti za poticanje pinanja nisu osigurani, micelij ce se nastavljat razvijat...

dakle, dal ti otvorio prije ili kasnije, bitno je da postimas 4 stvari koje ce potaknut pinanje a to su:
- smanjiti temperaturu na 23-25°
- izloziti svjetlu, 12/12 je idealno ali nije bitno
- smanjiti vlagu, 70-80° barem, no opet ako dovoljno zracis to ces i postizati
- zracenje kontejnera u vise navrata tokom dana da dode do obnavljanja svjezeg zraka u kontejner

sve to skupa salje signal miceliju: Ajmo, gljivetine!

otvori kada zelis, ali postuj ovo gore i neces nikada imat overlay, ja bar nisam nikada :ymparty:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Punxerklc

Re: Overlay

Post Postao/la Punxerklc »

Ja sam otvorio na 20-30 % i samo jedna gljiva mi izrasla XD
Ima već 5-6 mm. Al ok je i to, ponosam sam svejedno, a barem imam print ako ništa drugo :)
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Overlay

Post Postao/la mandelbrot »

Ja sad cekam...proslo je 4 dana od stavljanja casinga i ima na par mjesta gdje je probilo casing...mislio sam za sad pustit tako zatvoreno i kad se jos malo zabijeli onda svijetlo i luftanje....mislim da cu jos ostavit 2, 3 dana nek raste....inace temperatura u toj protoriji je 26, 27 pa mislim da bi trebalo dosta brzo probit casing...
z = z*z +c
Punxerklc

Re: Overlay

Post Postao/la Punxerklc »

Ako ti ne stane ko meni... Pitam se zašto se to dogodilo?
Mislim, temperatura je bila ok, vlaga još bolja, bile su prekrivene totalno, nisam prečesto otvarao...
Ma neznam sve mi je izgledalo jako lijepo, i na 20 % je negdje stalo na par dana. Otvorio sam i sad fino gljivica raste, jedna ali vrijedna :)

Mandelbrot, puno sreće ;)
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Overlay

Post Postao/la mandelbrot »

Evo pustio sam svijetlo, poceo luftat 2 puta dnevno. Koloniziralo se manje od 20% ali sam svejedno krenuo ali mi se nekako cini kao da je stalo pa se nadam da ce buknuti. Ocekujem za oko tjedan dana pinove, samo da ih vidim, barem par i bit cu sretan :D
z = z*z +c
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Overlay

Post Postao/la Red »

pusti i cekaj i drzi se luftanja, po meni bi u roku od 10 dana sigurno trebalo nesto krenut ako je sve ok ;)

good vibrations! :D
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Overlay

Post Postao/la mandelbrot »

Definitnvno je stalo, sad jel to dobar ili los znak, vidjet cemo..uglavnom danas spremam sljedecu turu, backup ako ovo propadne...ovo cu sad probat sa sporama direkto, ovo sad je iz agara bilo inokulirano. Malo mi je problem izolirati najbolji strain jer ih ima previse pa mi se cini da sam mozda ne bas najbolji izolirao. Bolje da fruitam direktno spore pa onda kloniram najbolju gljivu, tako cu bar biti siguran da je strain dobar...jbga, trbeba sve probat :)
z = z*z +c
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Overlay

Post Postao/la mandelbrot »

..dok sam npr. bukovacu iz ducana klonirao i stavio u agar, prvo 3. dana nista a onda u sljedeca 2 dana je pojelo sav agar i stvorio se takav debeli micelj da je to cudo...hocu rec da je puno lakse gljivu klonirat nego iz spora izolirat najbolji strain...sad sam taj bukovaca strain isto stavio u teglu s razi...krenulo je odmah drugi dan(petrijevka s miceljom je bila u frizideru vec par tjedana)
z = z*z +c
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Overlay

Post Postao/la mandelbrot »

...i danas eto pogledam i vidim 3 male gljivice odnsno pina...e sad...ako je to sve onda je fakat lose ali opet nema veze....zadovoljan ..bar cu imat za print :D ...vidjet cemo sljedecih dana hoce biti jos pinova, posaljem slike kad bude vidljivo malo vise...
z = z*z +c
Odgovori