Oprema za grow

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Punxerklc

Express lonac

Post Postao/la Punxerklc »

Ovako uspio sam nekako nabaviti express lonac, ali su mi dosta ljudi napričali da može kao zbog pritisk eksplodirati (a pošto ja nisam ni znao kako taj lonac izgleda, neznam ni to :p ).

Frend čiji je to lonac mi je rekao da on kad počne pištati ugasi vatru, a u gajdu piše da kad počne lonac pištati smanjimo vatru i ostavimo tako sat vremena na što se ovi meni čude da kako to mislim napraviti zbog pritiska.
Znam da će se možda nekom ovo činiti glupo ali nikad nisam baratao s tim loncem pa ako ima netko tko se stalno koristi s njim da mi odg jel mogu ja to ostaviti na vatri ili ne da mi baš kuhinja ne odleti u.... ;)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Express lonac

Post Postao/la HypnoToad »

Neće ti eksplodirat.
Pretpostavljam da imaš onaj pravi starinski s utegom na ispustu za paru? Onda ti je postupak ovakav. Prvo izvadiš taj uteg, staviš na jaku vatru, kad dobiješ dobar mlaz pare vratiš uteg nazad, držiš nekih 15 minuta da se tlak nabije. Kad uteg počne plesat i zviždit, smanjiš vatru na jako tiho i držiš tako još nekih sat i pol. E kad ugasiš, nemoj nikako na silu pokušat smanjit tlak, pusti lonac bar 5 sati da se normalizira i potpuno ohladi.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Express lonac

Post Postao/la mandelbrot »

Ma ja sam se isto us... kad sam kupio lonac...ja ga upalio on poceo pistat a ja bris u drugu prostoriju :D ...ali sam ga prokuzio hehe..nego moj npr. ima u sredini sklopku za low, 0 i high..kad ga stavim na 0 onda se para ispusta pa nije potrebno cekati 5 sati da se sam ohladi...mozes slikat lonac i postat sliku?
z = z*z +c
Punxerklc

Re: Express lonac

Post Postao/la Punxerklc »

Mogu ali ne sad jer sam posudio fotoaparat nazalost.
Ali postat cu je bas me zanima to sve sam nekako nabavio od pribora samo taj lonac mi je zadavao muke, a kad sam ga napokon nabavio bojim ga se upotrijebit :))
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Express lonac

Post Postao/la HypnoToad »

mandelbrot je napisao/la:kad ga stavim na 0 onda se para ispusta pa nije potrebno cekati 5 sati da se sam ohladi...
Ne, vidi, svaki lonac može ispustiti paru, ali kad radiš sa teglama to nikako nebi trebao napraviti. Kako su mi ljudi objasnili, nagli pad tlaka će uzrokovat da zrak izvana uđe kroz filter u teglu, može sve kontaminirati, a isto tako drastično isuši substrat. Treba ga pustiti da se postepeno stabilizira.
To za otpuštanje tlaka se koristi kad se nešto kuha u loncu, ne kad se steriliziraju tegle.
Punxerklc, neboj se, neće ti eksplodirat, kolko si puta čuo na vijestima da je netko raznio pola zgrade sa expres loncem? ;)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Express lonac

Post Postao/la mandelbrot »

HypnoToad je napisao/la:kolko si puta čuo na vijestima da je netko raznio pola zgrade sa expres loncem? ;)
..there's first time for everything :D


..inace za ovo ispustanje pare, ja sam to ipak napravio jer sam jos drugu rundu trebao sterilizirat pa mi se nije dalo cekat sljedeci dan...do sad nisam imao problema s kontaminacijom na svu srecu...
z = z*z +c
Punxerklc

Re: Express lonac

Post Postao/la Punxerklc »

Ma ja ću ipak pričekati za svaki slučaj pošto mi je ovo prvi uzgoj tako da se trudim da sve bude "by the book" :)
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Express lonac

Post Postao/la mandelbrot »

Naravno...probaj se sto vise drzati tutoriala...svaka sitnica je bitna...najbitnije je da je sve sterilno i da kad baratas sa sporama da ih ne ubijes toplinom ili alkoholom....puno srece s uzgojem! Welcome to the club ;)
z = z*z +c
Punxerklc

Re: Express lonac

Post Postao/la Punxerklc »

Hvala na dobrim željama :)
Pocinjem ovaj tjedan jer bi mi trebale spore stic.
Uploadat su par slika kad pocnu rasti
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Express lonac

Post Postao/la Red »

ma :)

da vam iskreno kazem, ja to onako seljacki...

Pravila za expres lonac su:

- ne voda preko crte
- smanji kada poludi

ako se toga drzite, nema problema. jer realno i da djetetu date noz lako moguce da bi se ozljedio. ako znate pravila igre nema problema :ymdevil:

sipam 2 cm vode, natrpam tegle, upalim. Pocne pistat ko ludo, smanjim na minimum, kuham 30-45 min. iskljucim i ISPUSTIM zrak i nikada ne cekam da se sam ohladi i oslobodi da bi otvorila poklopac, iiiiii...do sada nikada problema...

imas filter vatu, foliju, visoku temp... ne vidim problem :D eto ja tako...a vi kako zelite :ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori