Ventilacija i prskanje

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
azazez
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 24.01.2018, 18:41

Ventilacija i prskanje

Post Postao/la azazez »

Napravio sam monotub, izbusio rupe stavio polifil u njih sada me zanima kada treba da ubacim svetlo i da li i kada treba da otvaram kutiju i da je prskam vodom?
ljacve55
rank5
Postovi: 158
Pridružen/a: 07.03.2017, 17:26
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 41 put

Re: Ventilacija i prskanje

Post Postao/la ljacve55 »

Ako imaš gotove tegle koloniziranog zrnja,napraviš pasterizaciju željenog supstrata(kokos,slama i sl.)
tada staviš u mono supstrat na dno u visini od oko 3/5cm,nakon toga ide kolonizirano zrnje tj. micelij po cijeloj površini supstrata ravnomjerno pa na zrnje ide ostatak pasteriziranog supstrata u približnoj visini kao i donji dio.
Nakon toga prekriješ sve folijom da skloniš od svjetla i dotoka veče količine zraka uz napomenu da foliju izbušiš na par mjesta i na te rupice zalijepiš mikropore traku da se zaštitiš od kontaminacije makar ako si sve obavio po ps-u(pasterizacija i sterilnost) nebi smjelo biti nikakvih problema.Nakon toga ide mono opet na kolonizaciju na 10-tak dana otprilike.Nekad i prije,ali nekad zna biti i duže od 10 dana.Povremeno provjeri na koliko je koloniziran ,a po mojem iskustvu na nekih 70% može se staviti na frutanje tj. izložiš supstrat svjetlu i zraku plus još jedna stvar,meni se pokazala temperatura od 23C kao najbolja za dobivanje zdravih plodova kubensisa..Otprilike svaka 4 sata bi bilo najbolje otvoriti monotube i njegovim poklopcom maši iznad supstrata 1 min da potakneš isparavanje te da izbaciš Co2 koji je na dnu.Plodovi gljiva nastaju isparavanjem tekučine iz supstrata.Svakim drugim mahanjem (FAE) vlaži stranice boxa sa nekom špricaljkom.Znam da je nemoguče održat mahanje/vlaženje boxa svaka 4 sata zbog obaveza koje u večini svi imamo no to su neke smjernice kako dobiti lijepe i zdrave plodove na najjednostavniji moguči način.
Postoje i samoodrživi sustavi tj. automatski sistemi koji se mogu napraviti kod kuče ako imaš slobodnog vremena,volje i osnovnog tehničkog znanja al to je već drugi par cipela.
Kroz 7 do 10 dana od kad si stavio na frutanje trebao bi imati prve plodove.
azazez
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 24.01.2018, 18:41

Re: Ventilacija i prskanje

Post Postao/la azazez »

Hvala ti puno, jos par dana i stavicu u frutanje lepo izgleda za sad koncasto je a kolko pise po netu tako i treba da bude :sunn:
Odgovori