Upotreba hipermangana za sterilizaciju podloga i supstrata

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Avatar
Minja
rank2
Postovi: 34
Pridružen/a: 09.04.2012, 22:31
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 11 puta

Upotreba hipermangana za sterilizaciju podloga i supstrata

Post Postao/la Minja »

Kalijum permanganat ("hipermangan", KMnO4)

U pitanju je jedan od najjačih oksidacionih agenasa. Dobija se industrijskom preradom minerala piroluzita (MnO2) uz pomoć elementarnog hlora. Dolazi u obliku sitnih igličastih kristalića crno-ljubičaste boje. Lako se rastvara u vodi koju boji intenzivno crveno-ljubičastom (pink) bojom. Koristi se u obliku kristalića kao dezinficijens. U apotekama dolazi u kutijicama po 5 grama, a pre upotrebe treba napraviti rastvor terapijske koncentracije do 1%. Rastvor koncentracije 1% je roze boje. On ne sme biti jači od 1% jer je kalijum permanganat jako oksidaciono sredstvo i može oštetiti kožu. Kalijum permanganat deluje samo površinski (redukuju ga proteini kože). Primenjuje se kao dezinficijens. Slabiji je dezinficijens od vodonik peroksida, ali deluje duže. Neprijatna nuspojava je ta što na koži ostavlja vrlo tvrdokorne smeđe mrlje mangan dioksida koje se vremenom povlače.


Kucala sam ovaj pojam u search i nema ništa .. shodno tome niko ga nije upotrebljavao u procesu uzgoja magičnih pečurki ....

Ja sam prošle godine uspešno gajila bukovače na slami . Slama se priprema tako štao se natapa u vreloj vodi kojoj je dodat hipermangan, da bi se dezinfikovala ... tj "posušili" mikroorganizmi i stvarno nije bilo buđi u džakovima sa slamom i zasejanim micelijumom ... e...sad dal je micelijum bukovače agresivan i otporan sam po sebi nisam sigurna jer sam viđala po netu da su ljudi imali i kontaminirane džakove koji su pozeleneli i pečurke bi se sušile čim se pojave .. Hipermangan se dodaje po preporuci proizvođača micelijuma - i ti ljudi zaista znaju šta rade u svojoj laboratoriji . Firma je iz Pirota . Kakav divan micelijum su mi poslali došlo mi bilo da ih pitam da mi naprave malko i od mojih spora - neke bezveze pečurkice ..sitne...

Zanima me šta mislite da li može da se koristi i pri izgoju magičnih pečuraka ?

Meni nije imalo logike - upotrebiti nešto što se koristi protiv gljivica - ( fungicidno dejstvo ) za uzgoj gljiva ... ali kao što sam napisala , micelijumu bukovače nije ništa smetalo .. čak su bile odlične gljive ..

Razmišljam da napravim supstrat od slame i sasušene goveđe balege ( to mogu da nađem jer ima dve krave tu bilizu - bukvalno žive u jednom parku ... hahaha pa ima gomila tog sasušenog i ispranog jelte, materijala ... pa da sve to uronim u roze vodicu .

To bi mi bila jedna varijanta za probu pa šta bude ... a druga - možda pirinač ...
CroOyster
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 04.05.2014, 11:57
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 35 puta

Re: Upotreba hipermangana za sterilizaciju podloga i supstrata

Post Postao/la CroOyster »

U uzgoju gljiva postoji jedno nepisano pravilo koje glasi ovako "sto manje kemije". Da sam na tvom mjestu ja to nebi koristio pokraj pasterizacije koja je totalno prirodna i funkcionalna u koliko je odradis kako treba. Infekcije razne koje poslije napadaju vrecu nemoraju nuzno dolaziti iz vrece nego od lose zasticenog gljivarnika te spore dolaze iz vana. Pasterizaciju radi na 68 C jer na toj se temperaturi uspijesno vrsi pasterizacija. Ukratko ako ubacujes slamu u kipucu vodu razni mikroorganizmi na neki nacin osjete opasnost te se zacahure i prezivljavaju te velike temperature a ponovo "procvjetaju" kada uvijeti postaju oprimalni a to je u vreci u gljivarniku, iz istog razloga je 70% alkohol bolji za dezinfekcije od onog 96% alk. Permanganate je kisel koliko sam ja u to upucen te bi mogao uberediti ph supstrata a jos pogotovo sa konjskom balegom stvorit ces magnet za bakterije.
Odgovori