Sušenje i Čuvanje gljiva

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Miro13
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 21.02.2016, 23:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Miro13 »

Bok,
prvu flush dolazi pa naravno par pitanja. Super zvuči ideja sa isušivanjem sa onim odvlaživaćima kao što je napisala autorica threada, ali opet negdje u sredini je neko napisao da to nije dobra ideja da će odbiti crne točkice, popljesniviti i sl. Nadam se ipak da neće jer ću probati tom metodom.

Što se tiče brzine sušenja, mislim da ipak je bitno što prije, nije da nam se žuri, nego da su što kraće izložene zraku tako da što manje oslabe/oksidiraju. Na kraju ih planiram izvagat i staviti u male staklenke za jednu dozu, dodati malo meda pa preokrenuti nopačke tako da isplivaju na površinu i budu skroz izolirane gore...savjet od magic mushroom shop ekipe.

Oni pak kažu da ih ne zamrzavam jer će ubiti psilocybin.

Pitanje: gdje se kupuju one precizne vage? Kao poštanske i sl. Koje mjere po par grama.
Hvala

poz
Avatar
SleppyInHead
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 09.01.2013, 16:54
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la SleppyInHead »

Miro13 je napisao/la: Pitanje: gdje se kupuju one precizne vage? Kao poštanske i sl. Koje mjere po par grama.
Hvala
U smart shopu. I ne dodju skupo.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la AFX »

Stotinjak kuna u smart shopu, ili desetak kuna na ebay-u
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Chegi »

Dosta jeftinije ces proci na aliexpress/amazon/ebay. Kod nas u Srbiji u smart shopovima imaju samo ove "ozbiljnije" vage sa po 2 decimale i slicno koje su relativno skupe, ja sam na aliexpress-u kupio za ~5-7$ ako se dobro secam vagu sa 1 decimalom,koja pritom iz nekog razloga zna i da omane pa svaki put kada merim dozu,izmerim po 2 puta da bih bio siguran da je otprilike tacna, sto je sasvim Ok ako meris za licnu upotrebu :psy
Miro13
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 21.02.2016, 23:49
 pohvaljen: 2 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Miro13 »

Hvala svima. Ma ipak našo na njuškalu jednu. 100kn al reko to je tu negdje kad bi dodao poštarinu na ove sa ebaya/amazona itd.
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Ekipa evo prvo iskustvo sa sušenjem. Prvi flush odlično "bacio" .. Hrpa .. Uglavno, uzet jedan veliki karton, sa gornje strane oblijepljen ubrusima da gljivice ne idu direkt na karton. Lijepo poredane da imaju prostora između tj. da se ne dodiruju i tako su stojale nekih 3-4 možda i 5 dana u sobi u kojoj se često pravio propuh ili je otvoren prozor po cijeli dan, a temperatura se kretala od 21-25 stupnjeva. Osušile su se odlično, nisu baš full hrskave bile ali ono, vidi se da su dobro suhe. Kapice su hrskave bile skroz. Vakumska vrećica, natrpao koliko se dalo, pritisnuto i istisnut zrak koliko se dalo istusnuti. Ta kesica stavljena u drugu kesu, to sve u kutijicu onu vakumsku i frižider. Kontam da je to normala sistem i da neće bili problema. Drugih par komada je stavljeno u onu staklenku sa onim aluminijskim zatvaracem (sto pekmez dolazi i sl.) koja kada se zatvori, ne pušta zrak. Vidjet ćemo šta će se bolje pokazati. Nadam se da u oba slučaja mogu duže vremena stojati. :)
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la shroomko »

Ako nisu suhe kao kreker propast ce ti.
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Ma suhe su skroz, danas su još jednom provjerene, krckaju i pucketaju u vrećici. Podijeljene su, ovi svi veći komadi i to su ostavljeni jos da se suše a one tanke i male koje su prve suhe bile, su spakovane. :) Uglavnom, mislim da nema frke da će da se pokvare. U svakom slučaju hvala što mi skrećeš pažnju na to, jer, ne bi bilo kul da propadnu to je sigurno ! :)
Zadnja izmjena: MiroljubiviRatnik, dana/u 22.04.2016, 21:29, ukupno mijenjano 1 put.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la shroomko »

Jel se moze to u pecnici na negdje 50 stupnjeva ili vise? Ako se moze, da li je bolje staviti da zrak cirkulira ili ne?
Avatar
Echoes
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 31.03.2010, 21:29
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 47 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Echoes »

topli zrak ih jako brzo suši, iz bilo kojeg izvora :D brzo postnau kao krekeri. siguran sam da može poslužiti fen za kosu. također sunce, pećnica...
jedino treba provjeriti temperaturu na kojoj se aktivne tvari degradiraju, to ne znam napamet
tišina je najbolji jezik
Odgovori