Sušenje i Čuvanje gljiva

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
popularni

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la popularni »

Pozdrav!
uzgajao sam gljive na raži, pa zanima me jel se gljive nakon što se uberu mogu oprati pod vodom da se makne višak vermikulita s njih.. oce li se samo sporije susiti ili ce i izgubiti na kvaliteti?
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la mandelbrot »

Ja obicno samo sa nozem malo ogulicm donji dio da ostruzem visak vermikulita ...nemoj sa vodom jer ce ti se previse natopiti...
z = z*z +c
popularni

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la popularni »

a evo ja nisam htio s vodom ih oprati, al ih je tvrdoglavi cimer oprao pod vodom.. sada ce izgleda biti muke sa sušenjem..ali što ćeš..
a jeli možda tako gube na potenciji štogod?
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Beyond Le Fov »

ma ne gube na potenciji sigurno, nema logičkog niti u praksi potvrđenog razloga. A to da će se dulje sušit isto baš ne igra neku ulogu kad su ionako 90% voda

najbolje ih je stavit sušit takve kakve su ubrane i kad se potpuno osuše sastrugat verm s noktom ili nečim, lakše je
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la mr. gljiva »

pričekat da su krispi i oštrica na švicarcu odradi posao kao od šale :)
skuliran do jajc :thumbsup:
popularni

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la popularni »

ok..hvala ljudi na mišljenjima i pomoći!!

e..i poruka.. ako se netko misli dali započeti s kultivacijom ili ne.. ZAPOČNI, lako je.. samo se trebaš ne brinuti o njima.. 8-}
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la wizard.hannah »

Ljudi...što se toliko zamarate sa sušenjem? Čitam da se suše količine od 20++grama!!
Pa u frižider itd. Ak to netko ima doma, ili več gdje i dobiva toliko...svaka mu dala! (20-30-40grama suhoga)
Najednostavnije sušenje, uspješno sušenje je tako da stavite par slojeva papira za ruke, onaj rozi grubi na neku plohu, poput tacne. I lijepo poslažete gljive, višak. I dignete na najviše mjesto u stanu, gdje se stvara najviše topline. I 4 dana sušite. Jednom dbevno okrenete gljive.

Ja recimo ne radim inkubatore nego u kuhinji na elementima držim friško napravljene tekove. Temperatura je uvijek oko 26. Po noći padne na 15 ali samo na nekoliko sati. I onda ponovo na 26 do 32. I predivni cakeovi mi izlaze! Kroz 2 tjedna 4-5dcl cake. One pikse ogromne, za krastavce i papriku.

A što učiniti kasnije? Sa osušenim gljivama? Ja ih dalje držim na takvom mjestu. Jedino ih prekrijem listom papira da prašina ne pada. Skamene se...i do sada nisam imao gubitka večeg na potenciji od bilo kojeg drugog načina sušenja. Silica gel itd...ono što je RED prebacila sa Shroomery sitea.

Meni je žao što ne mogu uvijek gljive uzeti sviježe (7dana u frižideru sasvim OK izduraju kao friške) jer sušene izgube 1/4 potencije. Mislim da je to povezano sa psilocibinom...koji ne prelazi toliko tečno u psilocin u jetri kao što prelazi na zraku. A uz to vjeerujem da postoji metabolit koji ima kratki half.life u sviježim gljivama koje pretvaraju psilocibin u psilocin. Jer effekt svježih mi je poput MDMA ili više MDA sa psihodelikom. Dok sušene samo psihodelik sa laganim MDMA efektom. To je to što nestane...jači MDA-MDMA efekt.


Peace
Light
Love
Bless
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

wizard.hannah je napisao/la: Mislim da je to povezano sa psilocibinom...koji ne prelazi toliko tečno u psilocin u jetri kao što prelazi na zraku. A uz to vjeerujem da postoji metabolit koji ima kratki half.life u sviježim gljivama koje pretvaraju psilocibin u psilocin.
Ne. Tijekom sušenja i duljim stajanjem u uvjetima izloženim kisiku psilocin oksidira, raspada se i gubi svoje djelovanje. Psilocin je zaslužan za brži come up i jače vizualno iskustvo jer ima direktno djelovanje, nije potrebna konverzija. Psilocibyn je prilično otporan na vanjske uvjete i neće izgubiti svoje djelovanje ni nakon dugog stajanja na zraku.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
wizard.hannah
rank6
Postovi: 216
Pridružen/a: 19.01.2011, 21:38
Ima zahvala: 35 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la wizard.hannah »

Zaboravio sam...pa sam pomješao...evo barem vidiš da nisam jedan od onih koji citiraju wikipediju... :)

Ali što želim reći...da psilocin(malo prije sam ga zvao psilocibin) u formi koja ga gljiva sadrži djeluje fantastično, potpuno drugačije od metaboliziranog. To je taj MDMA ili više MDA efekt.
MDA(izrazitije taktilne, vizualne, euforične, kadkada bez histerije smijeha, slikovne halucinacije i vizije. Kao da plivaš u zraku, zrak je gušći.) To ne osječam na suhim gljivama. I empatogenske korjene svježe gljive "sadrže". Zato i spominjem MDMA - MDA.
You're traveling through another dimension, a dimension not only of sight and sound but of mind; a journey into a wondrous land whose boundaries are that of imagination. That's the signpost up ahead — your next stop, the Twilight Zone.
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Malbasha »

otkrio sam predobar nacin za sušenje, laptop! :bigsmilee:
kako mi laptop stalno puše ko jazavac a cpu temp ne pada ispod 60 samo stavim sa strane gljive i za 1-2 dana suhe, blago topli zrak stalno struji nemoram se zezat sa tim granulama ili da palim pećice jos sad kad zatopli
Odgovori