Sušenje i Čuvanje gljiva

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Red »

hmmm..preko 40° (oko 30° najbolje) ne bi trebala biti temperatura susenja, smanjuje potenciju gljiva, steta bi bila :|
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la drvo.bor »

Sve su to pretpostavke bez konkretnih dokaza. :-?
Jedni kažu da je gornja granica 93°c (200f), drugi 60°c... Puno je knjiga napisano i svaki autor ima svoju teoriju.
Potencija se razlikuje od flash-a do flash-a, od gljive do gljive. Svaka je jedinstvena i u mreži micelija nikad ne znaš koja će povući više hranjivih tvari.
Po meni je sve to relativno.
Follow the white rabbit...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Red »

istina

medutim i pravilno susenje i kasnija pohrana mogu utjecat na krajnji rezultat takoder. kako god.... svako po svom ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Daweed

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Daweed »

Ovako,moje iskustvo govori da je sve to isti k:

Opcija sa granulama: gljive se sporo sushe,prvih par dana morate ostaviti malo otvorenu posudu gdje se to radi jer ti se inace ubudjave,odnosno pocnu gnjiliti,skupa i neefikasna metoda po meni..jedino to sto se suse na niskoj temp ali to vjerujte mi nema nikakve veze sa potencijom.

Opcija sa ventilatorom:ovo je vec ok ali ako je zima/vlaga takodjer ide sporo

Opcija sa puhalicom/centralna pec/radijator gljive se suse extremno brzo jedino sto je bitno malo odijeltiti gljive od povrsine koja grije,mislim da mi je fren susio gljive na 70C i vise i nikada nije dokazano da su slabije od onih koje su susene drugoim metodama!

Opcija susenja na suncu(po ljeti!!) pokriti ih nekom krpom i slobodno pustiti ih dok se ne osuse..pozeljno ih je nocu vracati u kucu da ne dolazi do kondenzacije zbog razlike u temp.

Kako god najgore je gljive ubacivati u neke kutije i izvlaciti vlagu iz njih bez prisustva zraka jer onda dolazi do gnjiljenja sto cete skuziti po tome sta uzasno pocnu smrditi i dobivaju neke smedje/crne fleke...

Evo ja cu odmah argumentirati ovo sa temperaturom,masu ljudi pije caj kode konzumiranja i gljiva se tada ubacuje u vrelu vodu i pusta min 20min...znaci da je ona prica sa pocetka da ne smije kod susenja prec 40C obicna patka jer po toj logici taj caj ne bi pucao..a posto sam i ja jednom probao caj mogu samo reci da je to sve isti k,kao i ovo s potencijom gljiva...sve su one slicne(barem psilobe) po jacini i ako pojedes 1g mozes ocekivati slicne rezultate...po meni je pouno bitnije trenutno stanje uma,osjecaji,tajming,mjesto itd itd......
samo da napomenem da se ne pokusavam praviti pametan vec je ovo rezultat godinu dana experimentiranja sa svim zivim metodama,i to mogu rec iz prve ruke jer mi je frend postao macak za to......pzzz
Avatar
medo
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 23.08.2010, 22:48
 pohvaljen: 3 puta

Re: Argentinske prijateljice

Post Postao/la medo »

ovako otprilike izgleda box za susenje koji sam sklepao
mislite da bi to moglo biti ok?

slika
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Red »

sasvim dobro, princip je isti, bitno da ne diraju granule i da su odvojene, i kud bolje ako je ventilator tu da duva u njih lagano.

mada, ako imas granule, nije bas pozeljno da je kutija otvorena, jer ce skupljat nepotrebnu vlagu iz zraka takoder, ali kako god... dobro je imati pojacanje. bit ce to ok :ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
medo
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 23.08.2010, 22:48
 pohvaljen: 3 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la medo »

radi :)
stavio sam mrezicu i dosta je udaljena od granula
ukljucio i zrak lijepo puse van na rupe,mislim da ce to bit dobro
kupio sam granule onako u vrecici su nekoj prozracnoj to cu samo stavit na dno za svaki slucaj i zastitio sam rupu od ventilatora sa par slojeva gaze tako da malo filtrira prasinu ili mi je to nepotrebno jer bi bez te gaze dosta jace puhalo unutra
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Red »

ma super, za koji dan suvo ko kreker ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Beyond Le Fov »

smatram da je najjednostavnija i najbolja metoda sušenja jednostavno posložit na neku podlogu i pričekat par dana, a ne izmišljat toplu vodu i onda još upljesnjivit sve. Dok je ljeto to je sasvim dovoljno ali je najbolje složit sušilicu od kartonske kutije, nabavit dva venta za kompove da jedan puše u kutiju, drugi van, spojit ih na adapter na 5-7 volti i to je to.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la mandelbrot »

Ja ih jednostavno stavim na neku tacnu i stavim kalorifer pored njih. Kalorifer stavim na neku minimalnu temperaturu, cisto da se osjeti topli zrak iz njega i za 2 do 3 dana su suhe.
z = z*z +c
Odgovori