Sušenje i Čuvanje gljiva

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Ja nebi baš koristio novine, rađe papirnate rućnike ili čisti bijeli papir. Novine su prljave i mogu sadržavati teške metale, tako da rađe nebi riskirao s nečim što misliš jest.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
slower
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 11.02.2012, 23:14
Ima zahvala: 23 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la slower »

poZdrav svima ;)
dali steti zamrznuti svjeze (pc.gljive),kolko dana mjeseci bi mogle biti u dubokom (ili na nula stupnjeva)
pod uvjetom da su u ziplock vrecici..
molim da mi netko kaze nesto vise :)
hvala
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la dr.manijak »

Moze i jace od dve godine da stoji, ali najbolje je ako ih izmeljes i sabijes da nema vazduha.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
shroomk087
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 24.06.2013, 12:51
Ima zahvala: 25 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la shroomk087 »

pozdrav!

od svega sta sam procitao, izvukao sam metodu koja mi je najlaksa i najbolje pasala: okrenuo sam laptop naopacke, stavio sloj papirnatih rucnika na dio koji je bio najtopliji (izmjereno, ne ide preko 40°C), dakle ne dio gdje puse nego koji je zagrijan od procesora, i jos jedan sloj preko gljiva. tamo stoje vec 6 sati, i poprilicno su suhe. do jutra bi mogle bit full suhe. za sada se ovo pokazalo kao jako dobra i valjda najjednostavnija metoda koju sam procitao u ovom threadu.
be like water, my friend
slika
Naturalis
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 07.01.2014, 15:24
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Naturalis »

Pazi da ne pokvaris HDD na laptopu. Jer ako nije SSD (solid state Disk) moze da ti se osteti i napravi bad sectore ili skroz da se unisti. Imaju ovi hard diskovi odredjenu zastitu od skakanja itd ali nisam siguran da su pravljeni da rade naopacke.
Avatar
dimitrije
rank3
Postovi: 95
Pridružen/a: 15.12.2013, 19:38
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 50 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la dimitrije »

Ja ih sušim na radijatoru već dve godine, znači uzmem jedan tanjir pa naslažem: jedna salfeta dole, pa vuglji, pa još jedna salfeta preko, i ostavim tako tri dana i tri noći. A preko leta sam imao jednu profesionalnu metodu, imao sam klimu na gajbi gde je onaj spoljni deo što duva bio postavljen jako nisko, tako da su se sušile na tom toplom vazduhu što izlazi iz klime. To je bilo ekspres sušenje, staviš ih uveče sveže, i ujutru su već spremne, za doručak leba i pečuraka :D A onda mi se cimer odselio i odneo klimu, raspo se dabogda... :((
Avatar
advict1
rank3
Postovi: 86
Pridružen/a: 07.09.2011, 17:10
Ima zahvala: 36 puta
 pohvaljen: 24 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la advict1 »

Prvi mi je grow, i pre nedelju dana sam ubrao jednu gljivu koja je krenula da raste jos dok je cake bio u casi,i narasla je pre nego sto su ostale krenule sa pinovima...
Nisam kupovao silica gel i slicno,jednostavno sam stavio na policu da stoji...
E sad, posle nedelju dana pecurka jos nije kao kreker,nije ni blizu,dosta je zilava.. za tu jednu experimentalnu i nije steta ako strada,ali kad uberem prvi flush ne smem da rizikujem, pa moram lepo da se informisem :)
nemam nijedan izvor toplote,da li se isplati da kupujem te kuglice za upijanje vlage ?
procitao sam negde da je najbolje kada se gljive osuse za krace vreme,za 24h, ali ovako na polici je to nemoguce, i psilocin verovatno dosta oxiduje, ne znam da li ce se puno smanjiti potencija ako se susi na polici nedelju dana :/ ?

EDIT:
imam jednu zidnu lampu u sobi, koja greje dosta,mozda bih mogao da umotam gljive u nesto crno posto kazu da najbolje prenosi toplotu,i zakacim da visi na nekih 20,30 cm od lampe ?:)
nesto slicno sam procitao na shroomery-ju,kazu za 24h suvo :D
To fathom Hell or soar angelic, just take a pinch of psychedelic :)
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Mary Jane. »

Ma, nemoj komplicirat stvari s lampom itd. samo ih ostavi na najvišljem mjestu u sobi i staviš na tanjur škanicli i njih na to i osušit ce ti se za par dana skroz i nece izgubit na potenciji svakako ces se oprat ako je to to. :D
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Avatar
dimitrije
rank3
Postovi: 95
Pridružen/a: 15.12.2013, 19:38
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 50 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la dimitrije »

Može i na suncu, ako ga ima, za par dana je kreker draj.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la AFX »

Naturalis je napisao/la:Pazi da ne pokvaris HDD na laptopu. Jer ako nije SSD (solid state Disk) moze da ti se osteti i napravi bad sectore ili skroz da se unisti. Imaju ovi hard diskovi odredjenu zastitu od skakanja itd ali nisam siguran da su pravljeni da rade naopacke.
Rade kako god ih okreneš jer su tako i napravljeni, ono šta njima smeta su udarci tijekom rada, što se u ovom slučaju ne dešava.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Odgovori