Sušenje i Čuvanje gljiva

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Zgubidan »

Hm, jel bilo na otvorenome to ili u zatvorenoj posudi? Ja čuvam gljive u posudi s rižom, ali nisam probao sušiti. Nisam ni sa soli, ventilator od kompa i kartonska kutija s rupicama i kila gljiva je suha za 2-3 dana :)
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Stridercro
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 10.12.2014, 20:42
Ima zahvala: 2 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Stridercro »

Na otvorenom je bilo tj. na stolu samo na papiru, u svakom slucaju mislim da je brze nego bez rize jos kad bi slozio cooler od kompa da puse bilo bi super :D. Probat cu sa obicnim ventilatorom sljedeci flush da vidimo :)
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Zgubidan »

Vent radi na istoj struji ko i mob, pa ga samo spojiš na neki stari punjač od moba. Neće izgorit ako ga krivo pikneš, pa probaj i nađi kombinaciju žica koja vrti vent..
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Stridercro
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 10.12.2014, 20:42
Ima zahvala: 2 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Stridercro »

Opa pa onda cu kupti neki cooler jeftini za 20-30 kn i probat tako spojit thx za info :)) inace nisam bas neki majstor za spajanje zica,struju lemeljenje i slicno al s ovim nebi trebalo bit problema onda :D
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Zgubidan »

Na mom nije bilo beda, vent mi je od laptopa, imao je 3 žice, jedna je od uzemljenja i nije spojena, a ostale dvije su za napon. Znači nije bed ni to na dvije žice punjača spojiti, samo imaš više kombinacija za isprobat.. I ja nemam lemilicu, samo selotejp... Sam iz MECa il kaj!? :)
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
Blejk
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 29.01.2015, 20:05
 pohvaljen: 2 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Blejk »

Pozdrav, narode! Moj metod sušenja je bio krajnje jednostavan - posuda sa rižom preko koje sam stavio maramicu, pa potom gljive i još jedna maramica preko. Posle 3-4 dana bile su fantastično suve, kao kreker. :D Toliko od mene za prvi post. :D :mushroom:
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Chegi »

Ja sam napravio 2 kutije sa po 450gr kalciumhlorida u kojima mi se susi veliki deo gljiva, ostale gljive sam drzao kod kulera od procesora i graficke (nisam hteo iza napajanja jer je uvek vruce a negde sam procitao da ne bi trebaloda bude vruc/topao vazduh). Sinoc sam zapazio da se nekako neprijatno osecaju ove gjive dole kod graficke, verovatno zbog prasine koja konstantno puse u njih pa sam odlucio da poredjam gljive po nekim kartonskim kutijama sto sam nasao po kuci i stavim na promaju da se suse, nadam se da je ok tako ako su na konstantnoj promaji..?


Sutra cu najverovatnije ove gljive iz kutija sa kalcijumom da prebacim u tegle a ove sa promaje u kutije... Planirao sam da na poklopac tegle sa unutrasnje strane selotejpom zalepim par ovih kuglica kalcijum hlorida, i to me zanima da li je ok ili bih umesto selotejpa bilo pametnije nesto drugo da koristim?

Jos jedna stvar koja mi uopste nije jasna..Sobzirom da je poenta da gljive budu sto sabijenije u tegli kako bi bilo sto manje kiseonika, kako se borite sa kiseonikom ako svako malo otvarate teglu da pojedete koju gljivu? :-? Meni je bila ideja da odokativno odredim sebi doze(nemam nikakvu vagu za grame pa moram odokativno :psy )i popakujem 1dozu u 1alufoliju i time da napunim teglu i onda kada otvorim teglu treba mi 2 sekunde da izvadim koliko mi je potrebno gljiva i zatvorim teglu,jel to pametno? Dajte neku bolju ideju ako imate, ovo sa blenderom i prahom mi se ne svidja jer tu bas necu imati procenu koliko uzimam :sad:
Avatar
Green Rat
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 31.03.2014, 11:20
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Green Rat »

Ja stavim u plastičnu vrečicu odvlaživač zraka u kojem su granule, u papirnati ubrus stavim gljive i njih zatvorim u vrečici sa odvlaživačem. Vrečicu samo zavežem gumicom i gljive su stalno suhe i hrskave. Meni se ovo pokazalo kao najjednostavniji način čuvanja.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Chegi »

Ja sam napunio teglu suvim gljivama a u malu foliju sam stavio granule (one iz zatvaraca za upsarin i slicne lekove), provericu ovih dana da li su i dalje crispy suve ili mora da smislim neki novi nacin za cuvanje... I ne cuvam ih u frizideru nego u ormanu, negde na shroomery-u sam procitao da mogu da se cuvaju i van frizidera bez da izgube na potenciji (neki tip ih je drzao godinu dana,mozda i vise,ne secam se,ali kaze da nije primetio razliku u potenciji)
Avatar
drimena
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 31.07.2011, 12:42
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la drimena »

Ha bogami ja sam ih cuvao u kesi za zamrzivac iz koje sam izvukao vazduh koliko sam mogao i tako u kesi sam ih ubacio u onu plastičnu kutiju za hranu. To sam cuvao u ormaru i nakon pola godine su izlapile.rad nije bio ni približno onome kao kad su sveže. Bacio sam ih.Sta mislite isplati li se kupit onaj plasticni box za hranu iz kojeg se može izvući vazduh stiskanjem poklopca?
Download complete
Odgovori