Sušenje i Čuvanje gljiva

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Avatar
MiroljubiviRatnik
rank3
Postovi: 99
Pridružen/a: 29.02.2016, 10:36
 pohvaljen: 54 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la MiroljubiviRatnik »

Ja koliko sam do sada skužio, jedna ekipa govori da se određene psihodelične supstance u gljivama razgrađuju pri viših tempreaturama što nikako nije poželjno i smanjuje potenciju gljiva.

Druga pak ekipa ljudi govori kako viša temperatura ne utječe na potenciju gljiva te da je normala da se suše na višim temperaturama. Primjer za to se navodi čaj ( gljive se zalijevaju vrelom vodom te poslije toga konzumiraju, što bi značilo da bi ta vrelina uništila psihodelične sastojke gljive). Sad ne znam može li se porediti sušenje samih gljiva i ovo jer je ovo već faza konzumacije gljiva.

Jedna stvar je sigurna, da Sunce tj. UV zrake utječnu znatno na potenciju gljiva tako da ih nije preporučljivo sušiti na Suncu.

Ja koliko bih savjetovao, što sam do sada skupio znanja, da je najbolje osušiti gljive prirodno, znači na zraku/propuhu 3-4 dana. Mogu se toliko lijepo osušiti da budu hrskave kao krekeri. Ako se pak ne uspiju do te mjere osušiti, onda ih u posljednjoj fazi sušenja jednostavno staviti iza kompa, tv-a, neke grijalice lagano upaljene i sl. gdje ima toplog zraka koji struji i to je to. :) Spakuj, napiši od kad su i u frižider. ;)

EDIT: Ako u nečemu griješim, molim da me netko ispravi. Toliko ja znanja do sada imam o tome. ;)
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Vid Svante »

Razmisljam o tome da suhe gljive vakumiram, ima li tko kakvih iskustva s time i da li ce to sprijeciti hlapljenje?
Avatar
Molder
rank3
Postovi: 53
Pridružen/a: 14.01.2019, 22:36
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Molder »

Da li neko zna kako se može na duže staze sačuvati prah u tegli? Otkloniti koliko god može vazduha i staviti u frižider, zamrzivač, ili držati na sobnoj temperaturi, ili nešto drugačije raditi? Zanima me koliko je moguće dugo očuvati potentnost i na koji način?
Da li tinkturu treba držati u frižideru, zamirzivaču ili na sobnoj temperaturi?
Pročitao sam svašta, ali me zanimaju iskustva iskusnijih, dugogodišnjih :sunn:
Shroomy
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 02.09.2020, 14:58
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Shroomy »

Vec pola sata trazim klip na kome Terence McKenna objasnjava nabolji nacin cuvanja, i gde kaze kako na taj nacin mogu da traju i po 10 godina.. mada je dobro poznato da brat Terence zna malo da zacini svoje tvrdnje, tako da i ako prepolovis ovaj broj, opet nije lose ;)

Broj jedan, naravno, potpuno suve, (bone dry sto bi rekli)
Istucas ih u prah i nadjes neku posudu koja ce kad stavis kolicunu koju imas napuniti posudu skoro do vrha. To sve dobroo zbijes.
Preko toga stavis jednu onu kesicu koja skuplja vlagu, naravno fizicki je odvojis od praha, tako da ne bude u direktnom kontaktu.
Posuda bi trebala da bude tamna, po mogucstvu crna, onda je stavis u neku papirnu kesu i u frizider.
Ne znam odakle si ali u Zla Shopu u Srbiji imaju te vakumske posude- kutije, koje su cini mi se najbolji izbor.
Znaci bez vlage, bez svetla, i bez vazduha na hladnom mestu !
Nadam se da je bilo od pomoci, a ako uspem da iskopam negde taj klip zakacicu ga ovde.
Pozdrav !! :mushroom:
Shroomy
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 02.09.2020, 14:58
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Shroomy »

Postoji i onaj nacin cuvanja u medu, koji je verujem najdugorocniji, ali mi je potpuno nejasan iz aspekta kasnijeg doziranja.
Ne vidim nacin da ni priblizno znas dozu koju uzimas u formi meda. :-s
Avatar
Molder
rank3
Postovi: 53
Pridružen/a: 14.01.2019, 22:36
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Molder »

Pa da, to za med ni meni nije jasno kako da doziraš.
A od ovoga što si napisao sve sam uradio sem što nemam kesicu za skupljanje vlage.
Držim u tegli nabijeno. Potražiću u zla zla ili negde drugde takvu posudu.
Hvala
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la Spunk »

Med je viskozan, kako ga staviš, takav je, nema dinamike i mješanja.
Samelješ 10g gljiva, dobro umješaš u 100ml meda. Da se dobro razmješat ako teglu meda držiš u toploj vodi. A ako te i iznenadi di koji put, još bolje
Oko 10ml meda ima 1g. Špricom izvlačiš. Najbolje onom iz dječjih sirupa
Ako ćeš mikrodozirati, poigraš se količinama
Jebivjetar
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Sušenje i Čuvanje gljiva

Post Postao/la AFX »

Molder je napisao/la: 04.09.2020, 22:51 Da li neko zna kako se može na duže staze sačuvati prah u tegli? Otkloniti koliko god može vazduha i staviti u frižider, zamrzivač, ili držati na sobnoj temperaturi, ili nešto drugačije raditi? Zanima me koliko je moguće dugo očuvati potentnost i na koji način?
Da li tinkturu treba držati u frižideru, zamirzivaču ili na sobnoj temperaturi?
Pročitao sam svašta, ali me zanimaju iskustva iskusnijih, dugogodišnjih :sunn:
Vid Svante je napisao/la: 31.08.2017, 14:07 Razmisljam o tome da suhe gljive vakumiram, ima li tko kakvih iskustva s time i da li ce to sprijeciti hlapljenje?
Iz iskustva, to je najbolji način, osušiti, vakumirati i staviti u frižider..tako ne gube potenciju jako jaaako dugo.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Odgovori