Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la krasta-zg »

To je tvoje?Cini mi se da ti je premokro malo to,meni nikad nije tako mokro :D
E da,izgleda odvratno :P
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la mandelbrot »

Uff...pa kak ti je to uspjelo? :D
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Ah, Aspergillus... My arch nemesis. :D
To je fascinantno kako se ta prokletinja brzo širi, vidiš jednu zelenu točkicu, nakon 2 dana ti tegla izgleda ovako.
Žao mi je što nisam slikao jednu moju teglu u koju sam bio stavio neki suhi micelij agrocybe aegerite, to je valjda imalo u sebi svaku plijesan poznatu čovjeku, bilo je bijelo, zeleno, smeđe, rozo... :))
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la mr. gljiva »

ovo se čudo proširilo u roku 2 dana paučinasto bijeli micelij i nakon 3 dana već su se mogle vidjeti zelene točkice,prokletinja jedna L-) a ovo drugo je bakterija koja je zauzela dno tegle i negdje po stjenkama.
ima sigurno 4 tjedna ova tegla, čak se bojim otvorit to i istresat :D
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

I trebaš se bojat, ako to otvoriš, cijela kuća ti je kontaminirana godinu dana. Ako ti nije žao tegle, baci je bez otvaranja. Ili je baci u lonac i kuhaj sat vremena, pa onda isprazni.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Failure

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Failure »

Pozdrav svima. Evo i mene k vama. Pratim ovaj forum vec duze ali sada me naizgled kontaminacija prisilila da postam svoj prvi post. Ovako, micelij se razvija 10-tak dana i sve je bilo u redu, cisto bijela boja do danas. Raz se pocela plaviti i neznam sto sad. Nemam fotoaparat kod sebe da slikam pa pitam,
Dali zbog temperature koja je bila 27-29 ili.. Nista drugo mi ne pada na pamet jer da je sprica zarazena odmah bi se pojavila neka druga boja ili se varam. Dosta sam zbunjen i zalostan jer mi je ovo vec 2 put FAILURE. :ymsigh:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Dal je boja plavkasta ili maslinasto zelena? Da li je ta boja na bijelom miceliju ili na nekoloniziranim dijelovima raži? Možda se radi o oksidaciji psilocina zbog pre visoke temperature ili mućkanja, mada mi je čudno da se pojavi u teglama. A isto mi je čudno da se aspergillus pojavi tek nakon 10 dana. Pogledaj malo bolje pa ćemo probat procijenit što se može poduzet.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Failure

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Failure »

Cini se plave boje. Sada je tesko reci gdje se nalazi kada sam danas promuckao teglu i sav micelij nestane, govorim o onom dijelu koji se nakupi uz staklenku. Malo mi je cudno to sto svaki puta kada sam promuckao teglu, micelij je nestao. Mozda sam precesto muckao, cca svaki 2. dan? :-w
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Ma ne mučkaj više, jednom samo možeš da se rasporedi micelij. Nakon svakog mučkanja miceliju treba barem 24 sata da se oporavi i nastavi rast. A moguće je da se oksidiralo zbog toga. Sada pusti i ne diraj, nakon par dana ćeš znat dal je zdravo ili pljesnivo.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
ZOKI
rank3
Postovi: 61
Pridružen/a: 22.03.2010, 15:23
 pohvaljen: 3 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la ZOKI »

pa nemoj muckati stalno mislim da sam procitao da muckas kad je 30% mice vec dobijeno i onda bi trebalo da se brze razvije znaci sledeci put bi bar 60% trabalo biti onda vec ni nemoras muckati a mozes jos jednom kad promuckas cini ti se kao da je stao razvoj al nije nego ono ponovo krece ko iz pocetka samo sto ce se napraviti na mnogo vise mesta bar je tako meni ja sam promuckao par puta za mesec dana znaci jedno tri puta
Odgovori