Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Punxerklc

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Punxerklc »

Pa što je to i kolike su mi šanse da se i druga zarazi?
Ja bi svejedno probao to izvaditi ionako je kontminirano....
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Koliko mogu vidjeti sa slika radi se o Aspergillus plijesni, najvjerovatnije A. niger, koja je toksična za ljude i može uzrokovati jako opasnu bolest pluća.
Druga tegla ti se neće zarazit od ove, ali je vrlo moguće da je šprica bila zaražena, tako da bi ti se moglo pojaviti i u drugoj.
Vidi, nemožeš izvadit plijesan, pogotovo ne iz tegle, iz više razloga. Kao prvo, plijesan odmah proizvodi spore, tako da ti ih je već sad puna tegla. Izvadit ćeš ovo što vidiš, sutra će izbit na 20 drugih mjesta. Kao drugo, kako to misliš izvest bez da ti u međuvremenu ne uđe 10 drugih plijesni kad otvoriš teglu? Izgubio si teglu, pomiri se s tim, nadaj se da će ti druga preživjet, kasnije kad bude 100% s njom možeš kolonizirati još 10 tegli.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Punxerklc

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Punxerklc »

A ok šteta ali svejedno imam drugu teglu...
Ako se i ta zarazi moram opet spore naručivat...
Jbg zeznuo sam stvar sa špricama jer ih nisam stavio u frižider nakon inokulacije inače se nebi brinuo toliko.
A što se zaraženosti šprice tiče, kupio sam sterilnu jedino ako se zarazila u tom kratkom periodu između 2 uboda, iako ni to ne vjerujem jer sam ju steriliziro vatrom...

Niš, nadajmo se da će ova druga preživjeti još ću je jednom dobro pregledat za svaki slučaj
A uostalom, kako se radi to da koloniziram druge tegle s ovom ako je ne smijem otvarati?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

To ti je grain to grain transfer, imaš jednu 100% koloniziranu, dobro je protreseš da se odvoji svako zrno, onda u što sterilnijim uvjetima (glovebox ili kupaonica bez kretanja zraka) otvoriš nekoloniziranu teglu i što brže uspeš nekoliko zrna iz ove druge. To nije toliko opasno kao da sad sa žlicom kopaš po tegli, ako ti je sve čisto nebi se trebalo kontaminirat, a i micelij je zauzme dosta brzo, uglavnom prije nego što se plijesni uspiju uhvatit.
Al kažem ti, nema smisla vadit kontaminirano jer je tegla već puna spora.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Punxerklc

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Punxerklc »

Ma u redu bacio sam je ionako...
MAlo mi je doduše žao skoro sam zaplako :p
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la mandelbrot »

Ma ne brini, samo pozitivno....cak i da ti ne uspije iz prve nemoj se zivcirat...govorim iz iskustva jer sam se zivcirao vec previse puta oko toga...kad se opustis nekako ide na bolje :D
z = z*z +c
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la kontaminacija »

ajde brate, samo naprijed, bit će tih spora...

ja sam siguran da jedamput kad mi uspije, da me nikakava živa sila neće moći zaustaviti... evo i ja već par mjeseci skoro pa tri mjeseca pokušavam kolonizirati staklenku 100% i nikako da mi uspije. dojde do cca 90% i stane stane i stoji....

več sam i bio zaboravio na the majku i na svoje micelije :)
Punxerklc

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Punxerklc »

A onda želim i tebi puno sreće nema veze dugo je ljeto ima vremena a što kažeš kad ti jedna uspije to i ja želim da si napravim bar 5-6 printeva i onda ima mjesta za za***anciju... ;)

Ali slijedeći put ću bit pametniji napravit ću barem 4 staklenke i još možda pokušam s kejkovima.
Jbg barem NEŠTO od toga mora uspjet.

Sretno i javi obavezno kako je prošla kolonizacija :D
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Pogledaj si šprice, ako izgledaju normalno, kao kada si ih napravio onda bi mogle još bit dobre. Kad spore proklijaju onda postanu spojene, vidiš bjelkaste niti među njima, uglavnom primijetiš da nešto nije u redu s njima.
Pa ako su ti dobre, kejkove možeš uvijek napravit ako imaš verma, za njih netreba ekspres lonac, samo ti pravilne staklene čaše trebaju.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Punxerklc

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Punxerklc »

Mislim da su proklijale veći su komadi spojenih, bjelkaste niti doduše ne vidim, ali i kad protresem špricu ostaju spojene u neke smeđe cufe...
Ma neznam zabrijavam da sam zeznuo stvar, a imo sam tako lijepe 4 pune šprice + jednu sa 8 ml :(
Odgovori