Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Vid Svante »

E, ak se pojavi kontaminacija na posudi jel to onda gotova prica ili postoji šansa za izlazak gljiva?
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la extranoize »

Vid Svante je napisao/la:E, ak se pojavi kontaminacija na posudi jel to onda gotova prica ili postoji šansa za izlazak gljiva?
Ovisi o tome kakva je kontaminacija, jača ili slabija...
Probaj ju pošpricati vodikovim peroksidom kako bi zaustavio širenje.
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
Vid Svante
rank9
Postovi: 374
Pridružen/a: 29.06.2015, 18:26
Ima zahvala: 137 puta
 pohvaljen: 70 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Vid Svante »

Ma pojavila se na rubovima plastične kutije kako se micelij uzdigao pa sam u nedostatku kreative i znanja skinuo to sa sterilnim skalpelom. Za sad je ok, čak su se pojavile gljivice male ali ipak se bojim da bi žutilo se moglo vratiti na njih.
Ovo sa vodikom ću definitivno istražiti i korisno je znati. Fala!
Avatar
Bigger Thomas
rank2
Postovi: 28
Pridružen/a: 26.02.2016, 11:21
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Bigger Thomas »

Na greškama "jedino" se uči, usudio bi se dodati.
Evo i moj batch u kojem mi je nestalo vode u raspršivaču.
Dobijete selekciju kontaminacija :D
slika
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Chegi »

Zanima me koja je kontaminacija u pitanju, i da li je uopste kontaminacija u pitanju:

Radi se o kukuruzu sa coco coirom, od prvog dunka sam primetio da voda smrdi na izmet, pa sam je zamenio i na kraju dunka sam dodatno ispirao svezom vodom i u toku flusha nije vise bilo smrada. Sledeci dunk je ponovo blago zaudarao na izmet (mozda se lose izrzavam,mislim da smrad vise asocira na bljuvotinu nego na izmet). Kada sam prosipao vodu ispalo je i zrno kukuruza, koji je bilo iznutra totalno gnjecavo,kao kaša, i ustanovio sam da je zapravo sav taj smrad dolazio izgleda iz kukurza sa dna posude, pogledao sam kroz plastiku na dnu ne bih li video neku kontaminaciju ali nista nisam video,samo gomilu natopljenog kukuruza(iz nekog razloga je izgledalo kao da uopste nisam promesao kukuruz sa dna posude sa kokosom),naravno posle dunka u toku flusha je opet bilo sve kako treba do sledeced dunka itd..

E sad, cetvrti flush mi se pojavila zelenkasta kontaminacija na nekom delu kejka pa sam je odstranio sa kasikom, kasnije je opet pocela da se siri u toj rupi odakle sam kasikom vec izbacio deo, pa sam uzeo kasiku i izbacio veci deo supstrata iz tog dela i time dosao do dna posude i sada sam oslobodio taj miris bljuvotine #-o

Sve u svemu danas cu da poberem 3 gljive koje su ostale i da bacim supstrat svakako, ali eto, zanima me taj prejaki smrad izmeta/bljuvotine kada osetim,o cemu se tu radi. Takodje je kokos na dnu posude dosta svetliji od ostatka kokosa (mozda jer se na dnu posle dunka skupi sva voda pa je posle toliko vremena zbog prevelike kolicine vode samo pustio boju,a mozda je i neka svetlo braonkasta kontaminacija pa zapravo od nje sve smrdi :D )


TL;DR

Htedoh u postu u 1 recenici samo da pitam zasto mi kukuruz sa dna posude zaudara na bljuvotinu, a napisah sastav
. (-|
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Bacillus sp. bakterija.
Plijesni ne smrde (bar ne tako).
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la extranoize »

Nešto rozo/ljubičasto proždire kukuruz. Osim toga, ima i crnoga jer istrulilo je par zrna kukuruza. Cijeli je supstrat koloniziran, čak štoviše, overlay, nema pinova nego stvaraju se neke formacije za koje sam saznao da nose ime stroma.
Ima li tu ikakve pomoći? Hypno? :(
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Malo mi je teško ovako reći bez slike ili detaljnijeg opisa. Znači istovremeno se pojavljuje roza plijesan i stroma? Nemogu se sada sjetiti točno koje su to roza plijesni, mislim Moniliaceae ali nisam siguran, uglavnom gotovo sigurno nisu fungalni patogeni, ne napadaju micelij. Onda bi značilo da nije bilo potpuno kolonizirano zrnje i da su se ove nekako uvukle a da ih nisi prije primijetio. Stroma je inače strukturno tkivo iz kojeg izlaze plodovi, mora se formirati. Ali ako se takve formacije nekontrolirano razvijaju to znači da je micelij zaražen nečim, moguće virusima, ili da su uvjeti jako neodgovarajući, da im fali zraka i isparavanja s površine. Ne znam ti šta reći, ako ti supstrat ima roze plijesni u sebi, onda bacaj, ako nema, onda možeš baciti sloj mokrog vermikulita preko i poboljšat uvjete.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la extranoize »

Da, rozo se polako širi, a i stroma se nastavlja nakon što sam ostrugao gornji sloj verma i dunkao. Temp i vlaga su ok. Bit će da nekoliko zrna nije bilo kolonizirano pa ih je napala roza. Ako je plijesan, bacam, a ako su virusi ima još neke šanse?

slika
Donja strana
slika
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Ja bih to bacio, pljesnivo je. A ove kuglice su samo pufnice micelija, da nema plijesni mogao bi samo baciti kejsing sloj preko i popraviti uvjete i normalno bi raslo. Pogledaj malo drugdje slike "strome" i virusnih infekcija, to budu izrasline veličine šake, ovo je ništa. ;)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Odgovori