Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Kontaminacije

Post Postao/la Red »

Kontaminacije

Razgovori o kontaminacijama su vrlo vazne, bas kao sto znamo raspravljat o tehnikama i uzgoju.
Odlucila sam iz tog razloga pokrenut temu samo o kontaminacijama. Sjecam se kao pocetnik da su mi ovakve informacije dobro dosle kod pocetnih pokusaja uzgoja i sve me to znalo dosta muciti ako ne bi znala o cemu se radi, naravno...

ovdje mozemo identificirati kontaminacije i naravno uciniti sve da je ne dobijemo :D na greskama se uci...

slika

Najcesce kontaminacije koje mozemo sresti dolaze is iste familije- Trichocomaceae. Trichocomaceae plijesan se mogu naci svugdje oko nas. Najpoznatije iz te familije su Penicillium i Aspergillus.
Njih koriste u farmskoj industriji da bi stvorile lijek kao penicilin ili aspirin. Ali nije samo farmska industrija ta koja koristi plijesan vec i industrija hrane. Velike varijacije plijesni se koriste u industriji hrane, pogotovo kod stvaranja umjetnih okusa, pogotovo onih u bombonima ili picima sa vocnim okusima.

Čovječanstvo ne koristi plijesan samo u komercijalne svrhe, ti mikro organizmi su bitni i za nase zdravlje. Da samo znate sta sve one rade da odrze savrseno fukncioniranje ove planete, bili biste zahvalni za njihovo prisustvo.

Kako god, cinjenica je da vam takvi neki mikro organizmi i plijesan zbilja mogu unistiti sav trud koji ste ulozili u vas uzgoj. Ali sa pravim informacijama, znanjem i intrukcijama moguce je uzgajati gljive i bez upotrebe laboratorija.

evo nekih najcescih kontaminacija koje vam se mogu desiti. mozda ne znamo tocne nazive kontaminacija ali i dalje su opake :D

Kontaminacija 1

slika

ovu kontaminaciju je izazvao plijesan iz porodice Trichocomaceae. Ovakva plijesan se nalazi svuda oko nas i prenosi se zrakom. Mozemo je vidjet na trulom voću.

Kontaminacija 2

slika

slika

ovo je najvjerojatnije ista kontaminacija kao prva. Ubacena u sterilni substrat ocito tokom inokulacije.

Kontaminacija 3

slika

slika

slika

Takoder iz porodice Trichocomaceae!

Kontaminacija 4

slika

slika

Ova kontaminacija je poznata pod nazivom Wet Spot, I svi je znamo kao cesta kontaminacija a stvara ju bakterija Bacillus Subtilis. Ovu bakteriju mozemo naci svuda u prirodi, tako da sav substrat koji koristite sadrzi i tu bakteriju. samo dobra sterilizacija substrata moze pomoci da bi izbjegli ovakvu kontaminaciju. Ova bakterija ne putuje zrakom.
ova kontaminacija je vrlo cesta ako koristimo zrnje kao substrat. Bude ljigava i izgleda kao mokra bljuzga koju stvara bakterija. Jako smrdi i ima odvratan miris.

Kontaminacija 5

Sljedeći mutacije su uzrokovane bakterijom koja živi kao parazit na gljivi!
To je posljedica loseg ili uopce ne steriliziranog kejsinga.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Kontaminacija kejsinga

Ova kontaminacija je zenuta i prevrtljiva, pocne kao bijela masa i onda se pretvori u zelenu. raste vrlo brzo i ima uzasan miris. Stvorio se ispod kejsing sloja, dakle kolonizirao se u substratu i izbio na povrsinu nakon kejsanja.
to znaci da sve moramo ispocetka.

slika

slika

Vise i detaljnije o kontaminacijama ovdje
http://www.shrooms.ca/contamination_info.htm
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Zagber

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Zagber »

Shit! X( Izgleda da imam kontaminaciju Wet Spot. Mala kolicina zrna, svega desetak na dvije tegle koje su mi uspijele i razvijaju se pojavilo nesto sto vidim gore. Zrna su kao znojna i staklasta. Jel to To? I mogu li nastavit s uzgojem ili da bacam. :((

E, da, super ti je ovaj topic. Za nas neupucene i pocetnike kao samar budali. Tnx :ymapplause:
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Red »

ne znam ovako na nevideno... ponekad se pojavljuju ti "wet spotovi", ali zrna i micelij ipak dobro izgledaju... ali ako ti se ovako razgnjeca i krene u cudne boje, i ako pomirises teglu (kroz rupu na poklopcu) osjetit ces smrad... a to je nO No, nazalost...

razvijat ce se to kako tako neko vrijeme, ali... kada micelij dode do tog wet spota, su sve ode u bljuzgu :P miris sve govori...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Indigo
rank3
Postovi: 63
Pridružen/a: 25.03.2010, 00:16
 pohvaljen: 1 put

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Indigo »

I moj prvi pokušaj je propao zbog wet spota. Uzgoj je bio na raži, micelij se slabo razvijao, ali to nisam doživljavala kao kontaminaciju nego kao višak vode prilikom inokulacije. ALI, kad sam sad pomirisala staklenku, miris me oborio s nogu... :ymsick: Definitvno wet spot... :(
Zagber

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Zagber »

Meni su u jednoj tegli koja je kolonizirana jedno 30% svega par zrna "zarazena" tako da cu ipak nastavit pa kud puklo... Druga tegla mi je, mislim, netaknuta :-ss
Miris podsjeca malo na alkohol ili sl.

E sad, dvije tegle koje mi nisu uspijele, nema micelija ni kontaminacije, a ostavio sam ih za ukras :D u inkubatoru ne pokazuju niti Wet Spot. Mislim da mi je print bio zarazen.

Vise ni sam neznam...
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Red »

ako imas jedan prin i jednu vrstu spora, a neke tegle su oko a ove nisu, onda nije do printa... da nesto nije sa printom ok, to bi se vidjelo na svim teglama...

ma dobro je, ako imas taj wet spot kako kazes na par mjesta, onda mozda bude ok, po uvjetom da ti tegle brzo zavrse...jer ako tako stoji jos neko vrijeme, pocet ce se siriti...

nadam se da ce ti to uskoro biti gotovo...jer...ma vidi sam u biti, miris ce ti reci ako je tegla isla pa-pa :ymsmug:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Punxerklc

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Punxerklc »

Imam par pitanja što se tiče tog wet spota.
Uzgajam na kukuruzu, pa ću sutra ga iskuhati(nakon što sam ga ostavio do tada da se namače) u običnom loncu, osušiti i staviti u express(nešto kao sa raži valjda je ok).
E sad, što ako iznutra na stijenci staklenke vidimo vlagu, to nije taj wet spot ili?
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la mandelbrot »

Ne znam da li ovo vrijedi za kukuruz, mislim da nema razloga da ne. Dobra fora je recimo s razi, prvo se namace 24 sta u vodi i onda se nakon toga jos prokuha dok ne zakipi. Nakon toga se procjedi kroz sito i tek onda se takva sterilizira. Ovo je korisno jer ce sav visak vode koja eventualno ostane medu zrnima i ne iscuri kroz sito, ispariti u zrak u obliku pare i raz koja ostane bit ce potpuno suha na dodir. Mislim da je ovo dobar nacin za izbjegavanje potencijalne wet spot kontaminacije.
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Da, vrijedi i za kukuruz, samo što ga treba dulje kuhat.
Wet spot se primijeti po mirisu po trulim jabukama i po smećkastoj sluzi na stijenkama tegle, ako je bistra voda onda je samo kondenzacija.
Još jedan način za ga izbjeć je inkubacija na temperaturi ne većoj od 26 stupnjeva, i sterilizacija u ekspres loncu, bakterijske endospore prežive 100*C
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Punxerklc

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Punxerklc »

Ovako pitanje, imam u obadvije tegle par zrna kukuruza koji su onako smećkaste boje izgledaju kao da su truli, valjda su takvi postali tokom procesa kuhanja, ali vidim da ne smetaju miceliju, već se mic počeo i po njima razvijat normalno.
E sad, hoće li to tako ostati ili postoji šansa za kontaminacijom?
Odgovori