Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Zgubidan »

Ja kraj boxa uštekam raid aparat. Ne pomaže protiv tih mušica...
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Devil'sChase »

ee jebiga, ne znam sta da ti kazem, meni su nakon pauka prestali dolazit
Avatar
WEEDetix
rank7
Postovi: 271
Pridružen/a: 24.01.2014, 09:01
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 101 put

Re: Kontaminacije

Post Postao/la WEEDetix »

ja te musice kod biljaka rjesavam tako da vodu kojom zaljevam bilje dodajem etericno ulje lavande ruzmarina i cajevca po 2 kapi od svakog na litru ali to nece upalit kod gljiva jer etericna ulja imaju antifungicidna svojstva ali zato je dobar repelent za postojece musice i ubija larve u zemlji

mozes probt i skuhat jaki caj od koprive i feferona suhih i time zaljevat zemlju isto dobro djeluje na koje kakve busice bube i larve

najbolje ces ih ubit sa coca colom koja je jaki insekticid u indiji ju masovno koriste i njome prskaju biljke i zemlju jer je ucikovitija od repelenata i inskticida a ucinkovitija

ali to sve je za biljke neznam ali bi upalilo kod kejka ili kejsa od gljiva
slika
Avatar
Gangrelito
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 04.11.2012, 13:22
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Gangrelito »

Ok. Hvala svima! Ma kontam da mi je najveći problem i bio sa tom prevelikom vlagom u tih par dana, pa se neka bakterija javila. Ako je tako kao što HypnoToad kaže, ne bih se previše brinuo oko tih mušica (ionako nisam video više od one dve, što doduše ne znači da se neće odnekud ispiliti čitav roj :D). Češće provetravam i čini mi se da se stanje malo popravilo. I ove male što su oštećene nemaju onu zelenu sluz kao one na početku, a imam i 2-3 lepa zdrava pina, uz onu veliku prasicu :). Valjda će se sve to lepo oporaviti. Šteta da propadne tegla i po zdravog micelijuma... Inače sve te male sa natrulim šeširima sam pobacao, bez obzira na lepu stabljiku... Negde pročitah da se ne treba baš za*ebavati sa tim kontaminacijama, pa nisam rizikovao.

Ako se ipak ovi gadovi nakote probaću sa koprivom definitivno, a za kolu ne znam, to mi je malo surovo prema gljivama... xD
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la sakymus »

Postoje određene vrste nematoda koje ne ubijaju biljku/gljivu a prirodni su neprijatelj kukaca i ličinki. No da ne kenjam previše evo istraživanja:

http://connection.ebscohost.com/c/artic ... ngus-gnats

Jedino što ne znam je gdje ih nabaviti
Avatar
Mi_Moon
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 09.02.2014, 22:11
Ima zahvala: 14 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Mi_Moon »

To sa nematodama je oke al treba pazit da se opet ne dovede u disbalans tlo (ukoliko bi se koristilo u vrtu) jer i organizmi koji jedu korjenje imaju svoju svrhu ( dekompostiranje biomaterije ) itd
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Jedino što još nisam probao, a što ljudi jako hvale (iako hvale i sve ove druge metode koje meni ne šljakaju), je 'diatomaceous earth' u supstratu. Navodno ne šteti biljama i korisnim manjim organizmima u zemlji, ali rasječe larve.
Nisam je uspio nać nigdje kod nas, ali probat ću naručit malo za sljedeću sezonu sijanja, pod uvjetom da nađem sellera koji nema poštarinu 6 puta veću nego pol kile tog DE-a.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
fosa
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 20.01.2014, 09:23
Ima zahvala: 2 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la fosa »

hajd i moj senf za tu napast - mušice.

en. fungus gnats, de. trauermücken, hr.? stvarno ne znam

ja sam moje biljke tretirao nematodama, vrsta: Steinernema feltiae
Nematode pojedu ličinke. onako ko Alien iznutra. B-) :D

http://www.biohelp-shop.at/nemahelp-ste ... pfung.html

i upalilo je. ponovio sam nakon par tjedana za svaki slučaj, iako je tip rekao da je dovoljno jednom.

količina se računa po površini (ne volumenu) koju trebas tretirati.

@mi_moon
>i organizmi koji jedu korjenje imaju svoju svrhu ( dekompostiranje biomaterije ) i

jok, materija koja se treba dekompostirati ja mrtva materija, a zivi korjencici biljke koje crvići ove mušice grickaju ne spadaju u to.
fosa
rank1
Postovi: 6
Pridružen/a: 20.01.2014, 09:23
Ima zahvala: 2 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la fosa »

kontaminacije

raž pripremljena po pravilima... barem 90 min u expres loncu.
Čak sam jednu teglu ostavio sa strane kao kontrolu. i nije se kontaminirala.

Nekoliko tegli u koje sam nadosipao raž sa zdravim micelijem se nisu kontaminirale..

ali SVE tegle u koje sam stavio micelij iz petrijevih zdjelica. Pazi množina, iz više raznih zdjelica u više raznih tegli...
su nakon par dana pozelenile.. onako prašinasto zeleno...

Sve radim u selfmade boxu. i raž transfer i petrijeve transfer...

micelij u petrijevim izgeda lijep bijel, skalpel dezinficiram, steriliziram na plamenu izmedju svakog transfera, ma ono...
radim relativno brzo. Ono nadosipavanje raži traje duže...

gdje uvalim to zeleno sranje?? (evo sad se opet nerviram :swear1: )
:4fvgdaq_th:
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la dawsongeek »

kad radiš transfer da li transferiraš samo mic ili i sektor agara na kojejm je taj mic?
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Odgovori