Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la oseloth »

Probat početi od osnova sa BRF kejkovima. Prvo se puže onda hoda. Imaš rižinog brašna u svakom konzum plus. Odi kupi, naruči verm i polako. Evo meni nakon 6mj prve tri izlaze. Sporo istina rastu ne znam zašto ali rastu.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la shroomko »

Da li ti ostane par kapi vode na dnu tegle 2-3 dana nakon što ubaciš spore unutra?
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Morpheus »

Mislim da jeste mozda stvar i u tome sto mi je prevlazno zrnje, sad cu probati malo da ga prosusim vise. Kontam, sporama treba manje vlage nego wet spotu, pa po tom sistemu, right? :) Plus, stavicu jednu teglu bez spora, kao kontrolni uzorak, pa da probam da vidim u cemu je problem. Ubi me ovo vise :(
I u medjuvremenu, stavicu sad i dva kejka, pa kako bude s njima, cisto da vidim gde gresim.
Volim sve oblike zivota osim wet spot bakterije, nju mrzim :P
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la shroomko »

I kap vode previše je dosta za wetspot. Zato nemoj ni previše spora staviti unutra, ako natopiš to špricom sa sporama opet nije dobro.

Ja namočim zrnje 24 sata, opcionalno u tu vodu u kojoj namačem stavim i kave, prokuham 10 minuta i dok se sve puši često okrećem zrnje tako da što više pare pobjegne van. Pustim 2 sata i tek tada trpam u tegle pa sterilizacija 1:45 minuta. Sa wet-spotom nemam problema, ali imam jer nekako unesem kontaminacije kad uzimam print.
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Morpheus »

Definitivno gresim sa previse vode, garant u tome napravim problem svaki put. Jer bude mi vlazno zrnje baaas, bas!
Hvala na savetu!

Ne znam da li da pokusam ovo da spasim, na foru da ove kojima je wet spot tek krenuo, da ih opet bacim na sterilizaciju, pa u krug...
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la shroomko »

Iskreno ja bi sve od početka napravio. Nije zrnje toliko skupo. I napravi ovaj put pažljivo i kako treba. :)
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Morpheus »

Ma, tako cu i da uradim, hvala.
Sad sam nasao tehniku- 4 tegle, u dve ubacim spore, u jednu samo gurnem iglu, jednu ne diram uopste, i sve na inkubaciju, pa kako koja prodje.

E, samo jos imam ova pitanja, jer nasao po netu neke kontradiktorne informacije, a kako je wet spot (bacteria whose name shall not be spoken :D ) najcesci problem, mozda jos nekome pomogne.
Prvo, ne znam da li se prenosi vazduhom? Odnosno, da li je moguce da lose uzet print sadrzi endospore? Jer moji su printovi, tako da moguce da sam zeznuo :(
Drugo, procitah da moze da se doda neki antibiotik ili peroksid u vodu za spore i tako sredim kontaminiran spric.
Hvala unapred. :psy
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Morpheus je napisao/la: Prvo, ne znam da li se prenosi vazduhom? Odnosno, da li je moguce da lose uzet print sadrzi endospore? Jer moji su printovi, tako da moguce da sam zeznuo :(
Naravno.
Morpheus je napisao/la: Drugo, procitah da moze da se doda neki antibiotik ili peroksid u vodu za spore i tako sredim kontaminiran spric.
Ne. Gentamicin sulfat se može dodati u agar kod druge izolacije za sprječavanje daljnjeg razvoja bakterija, dakle micelij mora već biti živ, nemogu se direktno spore stavit.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Morpheus »

Fala, Hypno! :)
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Zgubidan »

Pozdrav!
Imam pitanje/nedoumicu. Imam četiri tegle koje sam bio izdvojio (prelijen da ih bacim ostavil ih u špajzu) jer su bile zaražene s plijesni. Ona crna, obična kućna. Pošto se micelij u njima razvijao puno brže od plijesni, skroz ju je požderao! Sad su tegle ful bijele i izgledaju skroz zdravo! Pa sad, dali da to bacam ili da napravim gljive??
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Odgovori