Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la sometimes »

pozdrav leo,

a to su ti te staklenke koje si poceo do pola puniti?

20-ti dan kazes, lijepo, a reci mi molim te jeli treses ti te staklenke?

:thumbsup:
....it didn't make any sense.....
Avatar
Leo montes
rank3
Postovi: 70
Pridružen/a: 03.11.2010, 10:39
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 20 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Leo montes »

Ovu i još jednu sam protresao jednom, ostale nisam još , a mislim da ću i ja počet izbjegavati to trešenje za ubuduće.

Doista ima smisla što sam još na par mjesta pročitao da većina kontaminacija koje se jave nakon prvih 10-ak dana od inokulacije dolazi kroz filter , odnosno doticanjem supstrata sa unutrašnjom stranom filtera.
Mikropore traka mi se čini malo sretnije rješenje u tom pogledu, al opet mislim prestati sa "mućkanjem" ... sta da kazem , jednostavno mi nije legla ta tehnika :)


.edit
da, ovo su te tegle koje sam počeo raditi po tim ranije spomenutim korekcijama.
Al glede napretka brzine koloniziranja, morat cu ti postavit veceras da vidis sliku tegli sa prosom, te su stare danas 10 dana i prešišale su ove sa raži. 2 od 4 tegle sa prosom su već na 80% kolonizacije...
Nature will persist without us. Will we without her?
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la sometimes »

mmmmmm, proso kazes, super, probat cu i ja neku drugu zitaricu jer ova raz mi je vec zivce popila, a sta je najgore ni kejkovi mi ne uspijevaju ali sam sad siguran da je to radi pre finog vermikulita (toliko sam bio precizan u omjerima i pokusao sve i svasta) i jednostavno se ne uspije zadrzat izgled kejka nego se sve u staklenki srusi, narucio sam novi iz teraristike ali sam ih ovaj put pitao kakav je i kazu da je krupniji, puno krupniji.....

eto od velike pocetnicke srece i par uspjesnih grow-a dosao sam do toga da gljivu vise ne vidim..... :))

breake a leg, rogi ribaru etc....

:thumbsup:
....it didn't make any sense.....
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Zgubidan »

Hehe, znam kako ti je Sometimes:)
Inace ima vermikulita u MBM vrtnim centrima! 50 kg za 200 kn! Ja sam kupio to i mislim da će taman unucima ponestati koliko ga ima:)
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Sad sam skužio da imam MBM u blizini! Nikada tamo nisam vidio vermikulit, ali mi se čini da je do nedavno tamo bio neki drugi centar, a MBM sad preuzeo. Nego, znaš li možda imaju li perlit isto u takvim vrećetinama? Treba mi za kaktuse, a one sitne vrećice od 3 litre su 15 kuna... Baš moram jedan dan ić vidjet čega ima.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la shroomko »

Ima sve to na žitnjaku. Vermikulit u vrećama od 100 L i perlit u vrećama od 30 L. Zaboravio sam kako se zovu firme, brod nešto na žitnjaku.
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Zgubidan »

Ja sam u MBM u Vž-u bio i tamo nema perlita, a nije provjeravala dal ima u Zg-u! Uglavnom, oni ne znaju kaj sve imaju po skladištu, pa ak veli da nema, zagnjavi nek pogleda u skladištu! Ja sam čekao verm tri tj da ga dofuraju iz Zg-a, pa kad su ga dofurali, zaključak je bio da su ga imali iza u skladištu, pa sam bezveze čekao tri tj... Hm, možda tako imaju i petlit:) uglavnom, ja ne radim s perlitom pa ni ne znam di ga ima...
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Yoko
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 04.12.2012, 17:22

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Yoko »

Pozdrav ljudi,dugo sam vec tihi posmatrach ovog foruma,prepun je korisnih informacija,i bez vas mi nishta ne bi uspelo..:) Svaka chast...
E sad,imam problema sa drugom turom,prva je sve bila odlichna,izbacivala kao luda,i sad,kako sam napravio nov kejk,tako je pochela micelija da izbija napolje,sve po propisima,i onda je samo nastavila i nastavila,dugo posle otvaranja kutije,jako chudno,i sve je pochelo da se sushi,maltene je kao guma. Izgleda ovako,i odmah da znate,iako na slici ne izgleda tako,to zbog senke,sve je belo kao sneg:
http://tinypic.com/view.php?pic=kd8hfa&s=6
Pa me interesuje,shta bi to moglo biti?? Da li je propalo,ili da promenim neke uslove? I da,to malo zhuto shto se vidi se pojavljuje tek kada padne kapljica vode sa poklopca,shto se kondenzovala,i nestane posle 1-2 dana.. I da,kejk je vec 2 nedelje u velikoj kutiji.. :) Hvala unapred.
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la sometimes »

@yoko....

nije mi jasno ovo kad si "napravio novi kejk", kako to mislis?

....poslije prvog flusha, kad pokupis sve gljive, samo namocis kejk ili vec sta imas, nakon 24h ocjedis vodu i sve po starom, ne trebas radit novi kejk....

....nije valjda ovo micelij ovako narastao poslije dunkanja?
....it didn't make any sense.....
Yoko
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 04.12.2012, 17:22

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Yoko »

Ma neee,napravio sam 2 kejka koja su zavrshila sve flusheve,ovo je vec druga tura razhi/vermikulita,i izraslo je ovako nakon otvaranja. Btw,micelija je prekrila jedno 50% pre otvaranja te male kutije,i kad sam otvorio,posle jedno nedelju ipo dana se desilo to..
Odgovori