Borba sa plijesni... :)

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Borba sa plijesni... :)

Post Postao/la Gorda »

Oj majko...nema me vec jako dugo ovdje, ali nisam skroz nestao... :)

I dalje se zabavljam sa gljivama, no nisam imao problema sa plijesni, odnosno kontaminacijama...DO SADA!

Pokušao sam isprobati novu shemu, pa sam smiksao smeđu rižu i verm...to se uredno koloniziralo. Sterilizirao sam raž i pasterizirao kokos, pa izmrvio prethodno kolonizirane kejkove i smiksao to sve skupa u ogromne kejsinge (direktno u pastični boks, dakle bez posebnih posuda)... Sve je krenulo odlično, kolonizacija je samo prešla na raž i kokos... I tako jednog lijepog dana idem otvorit boksove da bacim oko, kad vidim na oba cobweb i to već fino raširen... E sad, većina bi odmah bacila kejsinge, no ja sam odlučio pokušat prevarit tu plijesanj...

Kako se plijesanj širila površinski, još nije stigla ući u dubinu kejsinga (zato i stavljamo sloj kokosa, verma ili čega već da pokrije casing). Kupio sam tri bočice hidrogen peroksida (3%) od 100ml... Bočica je oko 12-16kn u ljekarnama. Na stranim forumima sam uglavnom našao teme gdje ekipa samo špricka već kontaminiranu površinu hidrogenom, ali nitko ne skida taj površinski sloj...

Ono što sam ja napravio: skinuo površinski sloj koji je bio fajn pljesniv, natočio špricka (mister) sa 100ml hidrogen peroksida i pošpricao tako oba casinga... Boksove stavio na hladnije mjesto, oko 13-15 stupnjeva, pojačao provjetravanje na 10x dnevno i dodao rupe na boks radi pasivne ventilacije dok ja ne provjetravam ručno. (prije nisam koristio rupe na boksu jer jednostavno nemaju odveć smisla)

Drugi dan opet našpricao oba casinga sa jos 100ml hidrogena i nastavio provjetravanje....

Treći dan (danas) ujutro idem baciti oko i ugodno se iznenadim... Površina je zabijelila fino, ostale su dvije, tri mrljice promjera 3-4cm koje su sumnjive...ali ta ću područja opet podebljati hidrogenom... Micelij je nesmetano nastavio kolonizaciju, iako sam mislio da će mu trebati barem dva tri dana oporavka od hidrogena i to pri temperaturi od 13-15 stupnjeva...a obično se na nižim temp kolonizacija odvija uber sporo...

Što plijesanj voli: toplinu, vlagu i ustajali zrak...
Što plijesanj NE VOLI: Nižu temperaturu, puno svježeg zraka, manje vlage i definitivno HIDROGEN PEROKSID 3%

I prije sam čitao o hidrogenu i još nekim stvarima, ali nisam naišao na puno tema gdje je završilo uspješno. Pratite casinge redovno jer se plijesanj širi daleko brže od micelija i treba reagirati odmah... Ja sam reagirao kad su površine casinga bile zahvaćene već oko 70%, što nije dobro...ali skidanjem sloja i višestrukim tretiranjem pod određenim uvjetima se može dobiti pozitivan ishod.

Strain: Argentina (uzgajao sam još 5-6 strainova, ali niti jedan nije bio ovoliko otporan, jak, brz i potentan...a sve sam isprobavao na istim uvjetima)

Potencija im je poprilično nevjerojatna...

Dobar je osjećaj ponovo pisati ovdje. :smokee:
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Odgovori