Pitanje za poznavaoce

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Pitanje za poznavaoce

Post Postao/la antoniopavaroti »

imam jedno tj. dva pitanja..
1. radio bi sa raži , dakle 24h namakanje a zatim preliti vrelom vodom i ostaviti desetak min. a zatim da se ohladi radi štetočina i da ne proklija ..zanima me dali bi moglo obrnuto ? Da raž prvo bacim u vrelu vodu i tako ostavim da se polako hladi 24 h ? Da li je netko probao '
2. Nemam ekspres lonac za sterilizaciju ali imam suhi sterilizator ..grije do 200 C ..profesionalni je..poput pečnice , nešto slično..može li to poslužiti za sterilizaciju zrna..? :(
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Pitanje za poznavaoce

Post Postao/la HypnoToad »

1. Ne, zato jer je glavna funkcija prokuhavanja ili vrele vode da se površina zagrije i onda taj višak vode s površine ispari, kako nebi kasnije sve plutalo u teglama.
2. isto ne, zbog velike količine vode u raži. Sterilizator zagrije na 200 stupnjeva, ali voda i dalje ide samo do sto. Tako da bi trebala ispariti sva voda iz raži da bi se i ona zagrijala na 200. Poanta ekspres lonca je da poveća tlak i omogući vodi zagrijavanje do nekih 120*C, što je dovoljno za sterilizaciju. Kuhanje u 2 navrata po 2 sata u običnom loncu je dovoljno ako je raž pravilno pripremljena (ne pre vlažna i prekuhana).
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
antoniopavaroti
rank14
Postovi: 847
Pridružen/a: 13.11.2013, 22:49
Ima zahvala: 358 puta
 pohvaljen: 338 puta

Re: Pitanje za poznavaoce

Post Postao/la antoniopavaroti »

e..pa puno ti hvala..tko pita ne skita :thumbsup:
" Ako želiš pobjediti ..ne smiješ izgubiti"
Odgovori