Agar

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Agar

Post Postao/la dawsongeek »

Pito sam na last minute pitanjima al eto budem i tu, da li sabouraud dextroza agar koji se koristi u lab. dijagnostici za uzgoj dermatofita i drugih fungi mikroorganizama može poslužiti umjesto PDA agara?

Sabouraud agar typically contains:[6]
40 g/L dextrose
10 g/L peptone
20 g/L agar
pH 5.6

... sadrži i nekakav antibiotik koji inhibira rast bakterija ... sad jel to dobro il nije neam pojma :-? :questionn:
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Agar

Post Postao/la dawsongeek »

i još jedno pitanje ... 3% h202 pri transferu micelija ... kako se to koristi? dal komadić mica koji ću transferirat treba umočit u taj 3% h202 pa tek onda na podlogu il sam ja to skroz krivo neš skužio? :D ... ili su to agar podloge koje u sebi sadrže h202 ... ili šta :D ?
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Agar

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Ja radim tekući micelij dextroza + med 50/50. Ovo sam čitao na shroomery forumu:

In addition to the significant speed boost over MS (multi spore) inoculation, mycelium is not harmed by hydrogen peroxide (H2O2), so this can be added to your substrate to help reduce contamination. Normally you can not do this until the mycelium has started growing, because H2O2 kills the spores.

Ako ti ovo što znači i pomaže eto...
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Agar

Post Postao/la dawsongeek »

znači ubija spore, a ne šteti miceliju ... hmm :-? ma mislim da ću ga zasad preskočit pa ako ne bude kontaminacije super, a ako bude onda ću probat s njim ... hvala
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Agar

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Piše za spore. Ali mislim da potpuno zdrav i koloniziran agar ne bi trebalo, barem ne mu naškoditi... Možda bi i dobro došlo da ga malo pročisti...
Ne znam nisam pametan trenutno hehe
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Agar

Post Postao/la dawsongeek »

znači treba nam zdrava velika gljiva ( ona iza palca :), upaljač, nož (bolje skalpel), rukavice, parafilm, naravno agar podloga i marker s kojim ćemo označit sektore na podlozi ... kada se prebacuje tkivo sa gljive na agar vrlo je važno da samu gljivu ne razrežemo nožem već da ju raskomadamo sa rukama (ne zaboravit obuć rukavice) i ono što je najvažnije vrh našeg skalpela/noža sterilizirat plamenom između pojedinih transfera sa gljive na agar ... ja sam odradio 8 sektora na dvije podloge, 4 uzorka sa klobuka i 4 uzorka sa stručka, sektore sam označio, a same rubove petrijevke sam presvukao parafilmom .... podloge su na 26-27 stupnjeva, javim za par dana kako napreduje ... peace :thumbsup:

slika
slikaslikaslika
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Agar

Post Postao/la dawsongeek »

od 8 sektora na 7 ništa, a 1 kontaminacija ... :D ... živa katastrofa nisam očekivao ovakve poražavajuće rezultate #-o ... kakvi su uvjeti za petrijevke ... dal je isto ko sa teglama? dal mora bit mrak? cccc ... žasu :p
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
WEEDetix
rank7
Postovi: 271
Pridružen/a: 24.01.2014, 09:01
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 101 put

Re: Agar

Post Postao/la WEEDetix »

znaci bio koji dio gljive se odreze i prenese na agar da bi se kloniralo i onda kad taj dio pusti miceli njega prenesem na svjezi agar pa kad se razvije na zrnje jesam li dobro shvatio???
slika
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Agar

Post Postao/la Klaypex Delusion »

WEEDetix je napisao/la:znaci bio koji dio gljive se odreze i prenese na agar da bi se kloniralo i onda kad taj dio pusti miceli njega prenesem na svjezi agar pa kad se razvije na zrnje jesam li dobro shvatio???
Teoretski i praktički DA. Međutim detaljnije baš ne tako.
Ja sam klonirao gljivu koja je narasla preko 20 cm. :cheesy:
Odstranio gornji dio i ostavio samo tijelo.
U sterilnim uvjetima sam rasporio tijelo na pola te unutarnji dio, sa skalpelom, stavio u prethodno pripremitu hranjivu tekućinu kako bih dobio tekući micelij.
Tada dobivaš takve gljive tih dimenzija. Isto tako ta gljiva se može dalje razvijati na više, bez obzira da li je klon ili ne.

Također možeš baciti tako unutarnji dio na supstrat kojem radiš gljive.
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
WEEDetix
rank7
Postovi: 271
Pridružen/a: 24.01.2014, 09:01
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 101 put

Re: Agar

Post Postao/la WEEDetix »

ja sam imo jednu orisu izgledala je kao penis envy i bila dosta velika kad sam ju skinuo razrezao sa ju poduzini i iz same srzi izvadio pincetom komadic tkiva nakapao peroksidom i stavio na pastelizirani agar s malo meda i u par dana se na tom tkivu razvio mic ko zrno graska e sad dal da to selim na drugi agar ili na neko zrnje
slika
Odgovori