Agar

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Pa, s obzirom da je već smiješano sve i da s tim možeš napraviti nekih 30 litara agara, tj. preko tisuću posuda, cijena i nije toliko strašna. Samo opet, šta će ti tolko toga, a i zašto platiti toliko kad se za naše amaterske potrebe može proć puno jeftinije "uradi sam" tehnikom.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

slika

Uploaded with ImageShack.us

..Evo ovako to izgledao kod mene...nisam ih obljepio folijom, samo selotepom spojio stranice...planiram nabaviti onaj parafilm kasnije pa lijepo omotati petrijevke no za sada cu ovako...da li da zatvorim ovu posudu sa poklopcem ili da ostavim otvoreno? HypnoToad...any suggestions...strah me da ne bude pre malo zraka a opet ako je otvoreno mozda kontaminacije....
z = z*z +c
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Agar

Post Postao/la kontaminacija »

evo ja danas radim male testove baš sa tim trakama i sl..

nabavio sam nekakav hasaplast koji je kao aqua protec. dok je suh i ja ga stavim na usne i krenem uvlačiti zrak, osjetim kako mogu i kako kroz njega prolazi zrak, doduše dosta slabo ali prolazi.

kad ga navlažim, nema šanse da bi zrak prošao. to ruši moju teoriju po kojoj sam htio napraviti nove poklopce s tim flasterima i zasilikoniziranim rupama da bi smanjio kontaminaciju i povećao izmjenu zraka jel mi se čini da mi u dosadašnjim pokušajima upravo to radi problem.

-parafilm-
debljina parafilma je 127 um. može ga se rastegnuti na 3 do 4 puta vecu duzinu od njegove originalne duzine prije nego sto dolazi do pucanja. jedinstvena svojstva parafilma omogucavaju mu potpuno prijanjanje i uz neravne povrsine te je zato izvrstan kao zastita od oneciscenja i izljevanje.

uglavnom, isti test kao i ovo gore šta sam baljezgao sam radio i na traci onoj medicinskoj što se kupi u bilokojoj ljekarni za cca 10kn. skužio sam da i ona propušta zrak, pogotovo kad je suha. zrak cirkulira bolje i brže a dok je mokra propušta ali dosta slabo..

dakle u ovome slučaju mislim da bi bila dosta ta traka obična iz ljekarne i da bi ladno mogla zadovoljiti sve naše potrebe.

parafilma ima kupiti naveliko širine 5 cm a dužine 7.5 m- cijenu neznam.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Iskreno, neznam još puno oko agara, ali mislim da bi bilo bolje da to zatvoriš. Na agaru je mala količina micelija, netreba tu nešto puno zraka, kolko je u toj posudi bi trebalo biti dovoljno. I bolje je da se ne isušuju previše.
Ajde sretno ti!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Evo jedna fora fotka, mycelium in a jar of agar! Dao sam si truda :D
slika

Uploaded with ImageShack.us
z = z*z +c
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Agar

Post Postao/la Red »

:ymapplause: fenomenalno izgleda!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Svaka čast, jako ljepa slika!
E, sad će ispast da sam uvijek samo negativan :D , al mislim da sam jednom vidio sliku ovakvog micelija i rekli su ljudi da je to zaraženo bakterijama, zdrav micelij bi se trebao širiti u krugovima sa sektorima. Tako da prati malo ovo, vidi kako se razvija.
Ja još uvijek nisam ni pokušao s tim agarom, pre ljen sam.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Ovo mi je samo testna tegla..to sam strcnuo malo spora u onaj ostatak koji mi je ostao(i nisam koristio sterilnu spricu pa me ne bi ni zacudilo da ima kontaminacija)...u petrijevkama ide bas onako lijepo(postat cu slike sutra), bijelo i u krug...jos uvijek cekam da se malo vise razvije da mogu izolirat najbolji micelj...ali tu u ovoj tegli je totalno cudno...nema cudnih boja ali je opcenito sve cudno...ostavit cu da vidim kakvo ce cudo iz toga izac hehe..neki shroom alien ;)
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Ajde super onda.
A ovu teglu pusti i okini puno slika, preodlično izgleda zasad, vjerujem da će još više friki postat!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Evo update..slika mog inkubatora, sad je proslo oko tjedan dana i sad cu probat izolirat najbolje strainove i prebacit opet u nove petrijevke. Ovako to izgleda kod mene, primjer jedne ciste i jedne s kontaminacijom. Dobra stvar kod agara je da bez obzira na kontaminaciju, uvijek se moze izrezati cisti dio micelja i prebaciti u cisti agar(koliko sam citao i slusao), tako da cak i kontaminirano nije izgubljeno. Jos sam isto negdje procitao da kad se kloniraju divlje gljive, dobar nacin za ubijanje kontaminacije je da se zivo tkivo gljive zalije sa kipucim agarom. To navodno ubija bakterije a micelj unutar gljive ostane ziv. Cool :D
slika
slika
slika

P.S.
Naucio sam jos jednu fora stvar. Ako koristite glove box i naspricate ga alkoholom radi sterilizacije, nemojte paliti upaljac dok alkohol ne ispari :D .....inace cete imati lijepo depilirane podlaktice :))
z = z*z +c
Odgovori