Agar

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Hehe, tebi je to loše?! Staklene za 8 kuna, pa to je odlično! Ja mislio da je za 8 kuna ono jednokratno plastično smeće! Staklene možeš sterilizirat i koristit kolko god puta hoćeš!
I to su standardne veličine 6 i 10 cm, teško će se kod nas nać s pregradama.
I to što ti ne nasjeda poklopac dobro, to tako mora biti, i u petrijevim posudama micelij mora disati. Zato ih treba omotat parafilmom (štogod to bilo).
Meni je nažalost Zagreb pre daleko, a nemogu ih nać nigdje bliže, tako da ću morat improvizirat sa teglama i čašama. Agar mi je došao, sutra po pire, pa ću valjda smućkat nešto za vikend.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Agar

Post Postao/la kontaminacija »

e taj para-nešto mi je potreban također :)

nego, odkuda agar ? odkuda ti taj proizvod te morske trave :)
šta ćeš za dekstrozu ?

evo baš listam ovo odlično upustvo:
http://forums.mycotopia.net/agar-strain ... rated.html
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

https://shop.gea.com.hr/p-635-agar-pahuljice-30g.aspx
Evo agara, dosta za skoro 100 posuda.
Ma neću stavljat dextrozu, vidio sam da je ima po dućanima, svi ti sladovi su dobri, kukuruzni, ječmeni, al mi se neda sad to kupovat. To se isto lako zamijeni s medom, al još ću razmislit dal ću uopće dodat išta osim krumpira, trebam izolirat micelij od plijesni, pa je bolje da podloga nije pre hranjiva, plijesan se razvija puno brže od micelija.
E i što sam vidio što bi mogla bit jako dobra zamjena za petrijeve, one plastične posude za urin, kunu i pol dođu, sterilne su, taman veličina tu negdje, čini se dosta dobro za igranje s agarom.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Agar

Post Postao/la kontaminacija »

mudro zboriš. ja sam nabavio neke kulture poput brazilskog šaminjona, jablanovače, i još par njih pa sam ih mislio izolirati za arhivu.

naložio sam se na taj agar nenormalno xd
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Brazilski šampinjon, dal možda znaš latinski naziv? Je to Agaricus bitorquis? Od kud si uspio nabavit te kulture ako se smije znat?
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Agar

Post Postao/la kontaminacija »

vidi se da si upućen. googlam i nemogu biti nikako siguran dali je to taj naziv.

kulture sam tražio i tražio dok nisam došao u kontakt s jednim slovenskim doktorom koji istražuje ljekovitost gljiva.

dobiti kulturu nije nikakav problem, samo moram po nju ići tamo pošto ju on neće nositi preko granice

si zainteresiran za nešto da ga pitam dali može pribaviti ?


---
budućnost leži u tome, u to sam siguran. kakve shii take i bukovače koje svako selo proizvodi- da se razumjemo nemam ništa protiv niti podcjenjujem. ljekovite gljive koje će tek svoje pravo lice pokazati, a pioniri ostaju pioniri.

p.s. evo parafilma- http://www.biovit.hr/sial/parafilm.html

kod nas u hr. se nitko nebavi proizvodnjom reshi-a i svi ljekovi koji se proizvode kod nas imaju dostavu s dalekog istoka... ??? dakle UVOZIMO... umjesto da PROIZVODIMO.
svi zabrijali na šampinjone... isss
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Evo jucer sam bas pripremio agar i napunio 10 petrijevki...uzeo sam one staklene promjera 6cm, 8kn komad...mix je bio ovakav:

250ml h20
4g agar
4g dextroza(grozdani secer iz DMa)
4g krumpira u prahu

...i mogu rec da mi je ostalo agara za jos jedno 10 petrijevki...pa sam onda samo u taj ostatak ubacio nesto spora...samo me jedna stvar malo brine ..buduci da se petrijevke ne mogu zatvoriti jer je gornji poklopac malo veci od donjeg...da li bih se trebao bojati kontaminacija? .mislio sam ih jednosatvno zamotati u foliju...da li je to pametno buduci da micelj mora disat...??
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Da, trebaš omotat s nečim, parafilm ili medicinska traka koja dozvoljava disanje su najbolji za to, al u nuždi može proć i plastična folija.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Hmm...mislim da cu ih staviti u jednu plasticnu kutiju s poklopcem koju cu sterilizirat prije(obrisat s alkoholom) i maknut tu foliju s petrijevki...to bi trebalo biti ok....malo je nespretno s tim tanjuricima baratat kad nemaju neki mehanizam za zatvaranje...morat cu neki selotep stavit da spoji gornju i donju stranu da mi se slucajno ne otvori...
z = z*z +c
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Agar

Post Postao/la kontaminacija »

dobio danas putem e-maila sljedeće:

Potato dextrose agar; pak=500 g
Cijena: 300,00 Kn/pak (+PDV)
Isporuka: cca 10 dana od narudžbe

šta to nije malo skupo =)) B-) :p :D
Odgovori