Agar

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
shoosh
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 01.04.2011, 11:39
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Agar

Post Postao/la shoosh »

Malko sam pituckala google, ali slaba vajda, će se snađem i potražim detaljnije, ako mi ne uspe, cimam.. Hvala punoooo :)
Puteva ima trista da se ode iz detinjstva, ali se samo retki sete da ostanu večno dete.
Avatar
tommyzg
rank3
Postovi: 81
Pridružen/a: 30.01.2012, 18:36
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Agar

Post Postao/la tommyzg »

ako sam dobro shvatio 'Kosi agar' je nista drugo nego tehnika pri kojoj se posudice s agarom (zbog manje povrsine) jednostavno naginju kako bi se agar rasirio po sto vecoj povrsini?!
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la sakymus »

Tako je, u kosi agar se takodjer dodaje komadić drveta (čačkalica i sl.) da micelij uspije dulje opstati. Sprema se u manje epruvetice i stavlja u frižider. Zbog uštede na prostoru (zato što je u epruveti) epruvete ili bočice se naginju da se dobije veća površina agara. Kad se sve ohladi može se to sve okomito postaviti, bitno je da se nakosi dok je toplo... Takav micelij može trajati oko 6 mjeseci bez da gubi svoja svojstva... Nakon vadjenja iz frižidera (nikako ne zamrznuti) savjetuje se da taj micelij ponovo razviješ u petrijevke i uzmeš najbolje izdanke - najbrži i najgušći najčešće...

Ovaj dio s drvetom nemoj izostaviti zato što nakon dužeg vremena micelij zbog jednolične ishrane prestane stvarati enzime za probavljanje drugih tvari. Kao da razmaziš dijete da jede samo Kinderladu i više ne želi žgance :)

Naravno, i kod kosog agara moraš se držati svih sterilnih metoda...

BTW engleski naziv za kosi agar je "mushroom culture slant"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Posudice za urin su dobre, ja sam ih koristio za čuvanje kultura jer zbog male površine nisu najbolje za rad.
Za izolacje i razrastanje sam koristio obične ravne staklene čaše, pokrivene aluminijskom folijom ili parafilmom. Još jedna prednost čaša pred posudama za urin je što su potpuno prozirne i može se vidjeti da li sve raste kako treba, i da li je potpuno čisto od kontaminacija. Kvasci i bakterije su bjelkasti i teško vidljivi kroz mutnu plastiku posudica za urin.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
sakymus
rank3
Postovi: 73
Pridružen/a: 02.05.2011, 22:49
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la sakymus »

Takodjer dobra stvar za nadovezati se na Hypnov post, uzeti one male medicinske šprice za spremiti kosi agar. S upaljačem zapališ donji kraj šprice gdje se stavlja igla da ga začepiš, skineš onaj dio s kojim stiščeš i staviš sve u jednu teglu kad steriliziraš (injekcija se neće otopiti u ekspres loncu - probao). Kad inokuliraš začepiš parafilmom ili kombinacijom vate i micropore trake i sve to u frižider. Ako pikica ima gumu možeš tu gumu probušit i stavit onaj filter koji se koristi za motanje duhana u rizle. Treba pazit da tu gumu možeš poslije izvaditi, znači ne začepit do kraja.
Avatar
tommyzg
rank3
Postovi: 81
Pridružen/a: 30.01.2012, 18:36
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Agar

Post Postao/la tommyzg »

Puno vam hvala. Jos jedno pitanje, jel potreban parafilm ako se koriste posude za urin buduci da imaju poklopac, jer nisam bas uspjesan pri nabavki parafilma :/?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Nije, dovoljno su visoke i uglavnom ima u praznom prostoru dovoljno kisika da bi micelij izrastao do ruba. Parafilm se koristi za petrijevke jer je djelomično propusan, a one jako niske. Za čaše isto ne treba parafilm, dovoljna je aluminijska folija i neka ljepljiva traka da ju drži.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Agar

Post Postao/la Morpheus »

Moje muke sa kontaminacijama me dovele do agara. Mada, iskreno, toliko sam kroz ovo zavoleo sve gljive, da mi generalno treba :)
Htedoh pitam samo ovu stvar:

S obzirom da ovde imam problem sa bakterijama, onim gadnim wet spotom, a kontam, on ne raste po nekoj normalnoj boji kao npr., sto su ove kucne budji zelene, pa kako da kad se razvije mic + bakterija da razlikujem? :)

Takodje, da li je posni zelatin isto sto i biljni zelatin, odnosno, je l' sve to agar? :)

edit:
Dakle, biljni/posni zelatin jeste agar, ako mu pise E406 u aditivima- to je genericka oznaka agara. :)
Pravi se lako, cak i bez vagice za precizna merenja jer agara treba da bude 4%, sto ce reci 4 dela na 100, sto ce reci 1 na 25.
Dakle, ono sto sam uradio jeste jedna kasicica agara (ravno do vrha, ne da ima vise, kao kafu kad sipate), i jos 24 kasicice vode. Simple as that. Nisam dodavao druge stvarcice jer u agaru koji sam nasao vec ima maltodekstrina, sto je kul! Ako ne uspe ovako, umesto obicne vode, stavljacu krompirovu. I eto, to je to. Agar je lak za koriscenje i jako zabavan! :cheesy:
Jedini zajeb jeste sto se ne izmesa lepo s vodom, pa posto sam ga ja mutio u ciniji, sipao u teglice (umesto petrijevki, nasao neke plitke), pa njih bacio u PC, a nisam ciniju promuckao pre sipanja, u prve dve teglice mi je ispao suvise redak i nije se stegao. Ali, na greskama se uci! :)
Sad cemo videti kako ce ici.
Koristicu agar da micelijum iz wet spotisane tegle odvojim i dobijem cist micelijum bez kontaminacije, pa cu produziti sa strejn isolationom, cisto jer je toliko zabavno igrati se na agaru! :)
Druga stvar koju cu raditi jeste pokusaj kloniranja bukovace i sampinjona na agaru, pa cemo videti kako ce ici.
Hvala svima sa foruma, bez vas, i malo virkanja na Shroomery, ne bih znao nista od ovoga! :)
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Agar

Post Postao/la dawsongeek »

jako zanimljiva tema ... mislim da ću se ubrzo okušat sa agar agarom jer je jednostavno prezanimljivo a da se ne okušam :D .... sva sreća da radim na takvom mjestu gdje si mogu isfurat sterilnu agar agar podlogu bilo koje vrste pa neću imat zajebancija oko nabave svih potrebnih sastojaka i pripreme istih

uglavnom što sam htio reć...dok sam odrađivao svoj pripravnički staž kao laborant, mjesec dana sam proveo na radnom mjestu izrade hranjivih podloga... nije sad da se pravim pametan al tu ima puno postova, a nigdje nisam uspio pročitat da je itko spomenuo steriliziranje otvorenim plamenom :blinkk: ... naime kada se hranjiva podloga skuha te nakon toga sterilizira i ohladi, pri izlijevanju hranjive podloge u petrijevke obavezno se provodi i sterilizacija gornjeg sloja podloge sa otvorenim plamenom.. na taj način smo se riješili mjehurića zraka koji bi nastali prilikom izlijevanja tekuće podloge u petrijevke i naravno svih drugih neželjenih kontaminata ... barem smo mi tako radili ... spržio sam se na plameniku nekih 18 puta u tih mjesec dana ... pa eto da to podijelim i sa vama :-BD
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Agar

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Nisam gledao neko vrijeme bio bio trgovine ali evo ako ikoga zanima:
http://www.biobio.hr/agar-agar-prah-60g-18836
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Odgovori