pokusaj #1

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
shroomk087
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 24.06.2013, 12:51
Ima zahvala: 25 puta
 pohvaljen: 1 put

pokusaj #1

Post Postao/la shroomk087 »

lijep pozdrav svima :)

da ne duzim, nedavno sam svrljao po forumu (tek se danas registrirao), i odlucio se okusati u uzgoju. poceo sam (objasnim kasnije...), i sada sam zapeo. mislim, mozda nisam zapeo, mozda mojim gljivicama treba malo duze da provire, ali reko da provjerim za svaki slucaj.

dobio sam no name spore, od njih napravio par inekcija. staklenke sam napunio namocenom smjesom 50/50 proso/vermikulit, napravio par rupica, prekrio ih medicinskim flasterom i alu folijom, prokuhao u express loncu (dakle sve po themajka sterlizacijskim propisima :) ), i sljedeci dan ustrkao spore u poprilicno sterilnom okruzenju (improvizirani glovebox ociscen medicinskim alkoholom).

to je bilo prije cca tjedan dana, malo duze, od tada su staklenke u kutiji koju drzim izmedu 25 i 28C, u mraku. jos se nista ne desava. da li je potrebno svjetlo? mozda sam samo preambiciozan u vezi cijelog projekta i zelim vidjeti teglu obraslu micelijem prije nego joj je vrijeme :)

hvala svima na odgovoru!

vas :mushh:087
be like water, my friend
slika
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: pokusaj #1

Post Postao/la Gorda »

Nekad bijele točkice micelija krenu već za dan, dva, a ponekad se čeka i preko desetak dana, dva tjedna... Spora ima (ako si sve napravio kak spada), temp je ok, a mrak ili svijetlo, svejedno je, bitno da ne udara direktno sunce po teglama...što zbog temperature, što zbog prejakog blještavila...

Čekaj... Strpljenje je nužno, neki probavaju po 5x pa ništa... Pratim temu.
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: pokusaj #1

Post Postao/la pecurko »

Samo strpljivo, temperature su malo zeznute pa me zanima kako održavaš tu temperaturu?

Ako si sve ko što kažeš odradio kako spada, nagrada neće izostati :mushroom:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
shroomk087
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 24.06.2013, 12:51
Ima zahvala: 25 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: pokusaj #1

Post Postao/la shroomk087 »

jos tjedan dana mogu cekat :D

nemam neke velike filozfije s temperaturom, ako vidim da se penje preko 27.5C, upalim klimu, pa dok ne ohladi do nekih 25, 26C. noci zatvorim 'komoru' pa do jutra drzi oko 26, 27C. uglavnom manevriratm s ta 3 stupnja.

citao sam da drustvo s foruma takve stvari radi u mini friziderima ili stiroporima radi bolje termoizolacije. to bi mi bas dobro doslo :) medutim nisam u mogucnosti trenutno tako nesto izvesti. mozda ce me na tako nesto motivirati prvi rezultati mog puta u svijet uzgoja :)

hvala na savjetima i podrsci!

:mushh:087
be like water, my friend
slika
Avatar
wid_420
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 25.01.2013, 09:05
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: pokusaj #1

Post Postao/la wid_420 »

mozda grijesim ali zar nebi tegle nakon inokulacije trebale ici u mrak! jer kad se tegle razviju i kad ih prebacis u casing isto ih se mora drzati u mraku sve dok nije 30 % pobijelilo i onda otvaras ili stavljas na svijetlo da miceliju das do znanja da treba poceti sa gljivama, ponavljam mozda grijesim ali svi gajdovi i tekstovi koje imam kazu da tegle u mrak.
btw. sretno :thumbsup:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: pokusaj #1

Post Postao/la HypnoToad »

To je 30 godina stara, i potpuno pogrešna informacija. Svjetlo, mrak, nije uopće važno, prisutnost svjetla nije faktor koji potiče pinanje, nego izloženost zraku, tj. isparavanje s površine supstrata.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: pokusaj #1

Post Postao/la oseloth »

Samo čekaj. Ja sam se opekao na ne strpljivosti. Ostavi ih negdje i pusti. Dođi za 20dana i provjeri. Najgore što se može desiti je da počnu pisat unutra a to ti je čak i dobra stvar.
Avatar
wid_420
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 25.01.2013, 09:05
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: pokusaj #1

Post Postao/la wid_420 »

HypnoToad je napisao/la:To je 30 godina stara, i potpuno pogrešna informacija. Svjetlo, mrak, nije uopće važno, prisutnost svjetla nije faktor koji potiče pinanje, nego izloženost zraku, tj. isparavanje s površine supstrata.
moze pitanje kako onda znaju nekad krenuti pinovi u teglama ? kuzim da ima protok zraka i sve to radi rupice na teglama al kaj je to dovoljno da se micelij potakne na izbacivanje pinova ?
moram priznat sad sam malo zbunjen :-?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: pokusaj #1

Post Postao/la HypnoToad »

Cubensis je toliko domesticirana vrsta da će rast i pinat u svim uvjetima. I to malo zraka im je dovoljno. A propinat će i u mraku. Ali ipak u većini slučajeva tegla mora stajati potpuno kolonizirana barem tjedan dana da počne bacat pinove.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
wid_420
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 25.01.2013, 09:05
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: pokusaj #1

Post Postao/la wid_420 »

hvala :)
Odgovori