Dokle vise te kontaminacije!!!

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Horos
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 08.06.2011, 20:26
 pohvaljen: 57 puta

Dokle vise te kontaminacije!!!

Post Postao/la Horos »

drugari stvarno sam ocajan. danas sam bacio 3 turu razi po redu. prvu je napala zelena plesan a ove druge dve wet spot gadost. prvi put sam radio sa razi koja je samo namakana u vodi a druga dva puta je namakana, prokuvana, osusena, pa tek onda stavljena u tegle, sve full po gaidu, pola sata u ekspres loncu da sisti, ohladjeno skroz, inokulirano, i za par dana napao wet spot. iz nekog razloga kada stavim tegle u terarijum, kondezuje se voda pri vrhu i sliva se niz strane, tu se zrna zalepe za te kapi vode i tu se javi kontaminacija. vise sam nego ocajan, i razocaran. da li sam ja najveci baksuz na planeti pitam se da sva tri puta omanem.
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Dokle vise te kontaminacije!!!

Post Postao/la oseloth »

Sat do sat i pol minimalno na sterilizaciji. Pola sata je malo. Primijetio sam da je 4 sata namakana raži dovoljno i nakon toga lagano kuhanje od 10min. U protivnom bude previše vlage. Treće bitna je deatilirana voda. Za sve. Od namakana do sterilizacije
Avatar
Morpheus
rank6
Postovi: 236
Pridružen/a: 30.03.2011, 00:38
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Dokle vise te kontaminacije!!!

Post Postao/la Morpheus »

U ekspres loncu ja uvek drzim sat i po, nekad i do dva, mada tako moze da se 'spali raz'. Sat i po je OK :)
Najteze je resiti se Wet Spota, jer je on u zrnju, kad se njega resis, laganica je, budj/plesan ne prezivljava i mnogo nize temperature, a ako se pojavi znaci da je sjebano nesto nakon sterilizacije.
Vremenom se skonta sve to. Plus, neke kontaminacije micelijum moze da 'pojede', ako ti se npr. razvije 50+% tegle micelijuma i jedno zrno budji, ostavi, nema budj mnogo sanse :D
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Dokle vise te kontaminacije!!!

Post Postao/la oseloth »

Ja sam testirao za wet spot tako da stavim 20% suhog zrna sa onim natopljenim u tegle za sterilizaciju. Svašta sam sadio i sve je pokazalo da voli biti malo žedno pa tako i shroomsi. Greška se dešavaju kada se stavljaju spore pa ljudi stave 5cc/ml vode. Treba bolje napraviti koncentriraniju otopinu pa staviti 1ml po tegli.
Odgovori