Sterilizacija kontaminiranih petrijevih zdjelica sa agarom

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Sterilizacija kontaminiranih petrijevih zdjelica sa agarom

Post Postao/la shroomko »

U onom videu Let's Grow Mushrooms! kaže da ako otvoriš staklenke kontaminirane šumskom plijesni da si praktično uništio stan što se tiče rasta gljiva. Spore će se raspršiti po zidovima, namještaju, tvojoj odjeći, kosi itd i kontaminirati svaki sljedeći projekt.

E sad ja imam nekoliko petrijevih, eksperimentirao sam nešto sa agarom i ne znam kako da ubijem te spore koje su tolika prijetnja. Petrijeve su bile u plastičnoj posudi. Otvorio sam tu posudu u pećnici i stavio petrijeve na 220 i držati ću ih 2 sata. Ali ne znam kako da ubijem one spore koje su u kontejneru. Jel alkohol ubija spore? Ocat?
Avatar
Kimera
rank4
Postovi: 104
Pridružen/a: 17.04.2012, 19:26
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 18 puta

Re: Sterilizacija kontaminiranih petrijevih zdjelica sa agar

Post Postao/la Kimera »

Probaj dobro oprat pa prođi sa alkoholom i/ili hidrogenom. Ali ako su ti se te spore proširile po sobi, najbolje bi bilo da pripremaš šprice i inokuliraš u nekoj drugoj prostoriji. Jer če biti kontamonirana sigurno godinu dana. Ima navodno nekoh dezinficiensa za prostorije u spreju, kažu da su dosta učinkoviti čak da ubijaju sve živo preko 90%. Ali neka komora sa HEPA filterom bi ti garantiralo 100% da do kontaminacije neče doći makar u u tim fazama, kod frutinga kasnije normalno može svašta da se desi.
slika
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Sterilizacija kontaminiranih petrijevih zdjelica sa agar

Post Postao/la shroomko »

Ma biti će valjda OK. Inače bila je loša ideja staviti to u pećnicu umjesto u ekspres lonac. Sve se zapeklo i bilo je crno. Nisam mogao oprati i na kraju sam bacio tih nekoliko petrijevih.
Avatar
sysw0rm
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 28.07.2012, 22:59

Re: Sterilizacija kontaminiranih petrijevih zdjelica sa agar

Post Postao/la sysw0rm »

najbolje ti je koristit asepsol, samo neznam bas di ga mozes nac probaj ljekarnu.

Uglavnom to ti je bas sredstvo za dezinfekciju.

slika

SASTAV
100 grama otopine sadržava:
4,5g didecildimetilamonijevog klorida
1,8g izopropilnog alkohola

SVOJSTVA I DJELOVANJE
ASEPSOL® eko djeluje baktericidno, uključujući MRSA ( humani bolnički soj) prema EN 1276, fungicidno prema EN 1650 i na viruse, uključujući virus hepatitisa B, C i HIV. Ne djeluje na M. tuberculosis ni na bakterijske spore.
Izvrsno vlaži i penetrira, djeluje brzo, uklanja onečišćenja, mirise i statički električni naboj. Neznatno je otrovan i ne nadražuje kožu. Ne oštećuje materijale. Ne ugrožava okoliš.

INDIKACIJE I NAČIN UPORABE
Rabi se razrijeđen vodom uranjanjem, ispiranjem, prebrisavanjem ili prskanjem predmeta i površina. Tvrdoća vode ne utječe na njegovu djelotvornost. Površine koje se dezinficiraju treba prethodno oprati no u slučaju potrebe može se miješati s većinom sredstava za pranje.
High speed, low drag
Odgovori