Svjetlo ....??

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Ronin

Svjetlo ....??

Post Postao/la Ronin »

Nisam baš siguran ,pa bih vas molio da mi kažete kad se svjetlo(žarulja) drži upaljeno i koliko je potrebno držati upaljeno za rast gljiva kad je površina ful kolonizirana. npr žarulju palim ujutro u 6 i gasim navečer u 18 h znači simuliram danje svjetlo? znači dovoljno je 12 sati svjetla i 12 mrak to me zanima hvala ...samo želim biti precizan......
Avatar
sysw0rm
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 28.07.2012, 22:59

Re: Svjetlo ....??

Post Postao/la sysw0rm »

da tako treba bit 12/12 to su idealni uvjeti. Sad i dalje neznam koja zarulja treba bit, koliko sam shvatio treba bit ona od 6500k stedna. (al nemoj me uzet za rijec)
High speed, low drag
Ronin

Re: Svjetlo ....??

Post Postao/la Ronin »

Hvala....da mislim da je 6500K žarulja. Izmjerena po Kelvinovoj skali boji temperature 5500K( sunce izravno u podne) i 6500 K (sunce +nebo) .
cj80
rank4
Postovi: 111
Pridružen/a: 04.01.2014, 11:24
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Svjetlo ....??

Post Postao/la cj80 »

evo kaj mi je jedan tip sa shoomerya rekal idealni uvjeti su 4 sata svjetla 5w cfl po kontenjeru sto bi znacilo oko 800 -1200 lumena ili ti manje od jedan wat led dioda.
nije mi jasno posto gljiva nije fotosenzibilna biljka kao vutra, i raste u cjelom spektru boja a prporuca se 440nm led tj ajmo reci plavo, po covjekovom savjetu trbalo bi staviti omjer 3 bjele didode 6 plavih i tri zelene za potentnost gljive (on je rekal da je veca potencija gljive kad je ona vise u mraku) javim vam rezultat pa bumo vidjeli jel to istina
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Svjetlo ....??

Post Postao/la HypnoToad »

OK, probaj pa javi.
Samo ću reći da je to potpuno pogrešno. Prirodno je 12/12, zbog biološkog ritma, kod gljiva nema fotosinteze. I nekoliko eksperimenata je pokazalo da je uz nedovoljno svjetlo koncentracija alkaloida daleko manja.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
cj80
rank4
Postovi: 111
Pridružen/a: 04.01.2014, 11:24
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Svjetlo ....??

Post Postao/la cj80 »

ja nisam spomenuo fotosintezu nego fotosenzibilnost.
posto uzgajam paprike i stosta drugo na mh hps rasvjeti nigdje nepise podatak o kolicini lumena po 45 litarskom kontenjeru cfl daju oko 60lumena po watu a koliko sam skuzio dosta ljudi koristi 5watne lampe po boxsu sto je manje od 350 lumena
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Svjetlo ....??

Post Postao/la HypnoToad »

Krivo sam pročitao, nema veze. Uglavnom, kod gljiva nije važna jačina, nego vrijeme. 20-23 wata su najčešće cfl žarulje, pa tako ljudi stave. Oni dileri po šrumeriju frutaju po 10 boxova u šutu, stave dve lampe, znači cirka 5w po boxu i bude dovoljno. Ali, vrijeme je skoro kod svih 12/12, nisam nikad vidio da netko preporuča 4 sata.
Sve trebate uspoređivati s prirodnim uvjetima. P. cubensis raste u vlažnim subtropskim krajevima kroz cijelu godinu. Znači, dan/noć više manje stalno 12/12. Puno kiše znači oblačno većinu vremena, svetlo ali ne jako, direktno sunce je vrlo rijetko. Zato je najbolja lampa koja donekle imitira dnevnu svjetlost.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
cj80
rank4
Postovi: 111
Pridružen/a: 04.01.2014, 11:24
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Svjetlo ....??

Post Postao/la cj80 »

to je znaci cirka pol wata leda :) hvala hypo ovo mi je bila vazna inf o snazi rasvjete.
cj80
rank4
Postovi: 111
Pridružen/a: 04.01.2014, 11:24
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Svjetlo ....??

Post Postao/la cj80 »

evo nakon jednog testa sa UV lampom i moram rei UV svjetlo za gustere je do jajajajajajjajajajaja gljive su mi puno vece posto uzgajam PF
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Svjetlo ....??

Post Postao/la klada »

Dali gljive psy mogu rasti bez ikakvih žarulja i bokseva, mislio sam samo kontenjer sa supstratom staviti u dobro osvijetljenu prostoriju...dali može tak?
Odgovori