Dohranjivanje

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Dohranjivanje

Post Postao/la Veseljko »

Čitam ja ovako malo ponovno stare teme i što se sve može staviti u supstrat kao dodatna hrana našim fungićima da budu veće,ljepše,jače :x i razmišljam hoću ili neću,da li da riskiram kontaminaciju :-? ..hmm pa ipak će biti na govancu koje je zakon za njih i tako se dvoumim :cheesy: ... kad mi sine - pa jbt zašto nebi to napravio, ali na način da promiješam zrnje i govance sa coco-om i čekam skoro potpunu kolonizaciju (ili potpunu) pa onda skuham kavu (popim ju :bigsmilee: ) talog pomiješam sa biljnim uljem i šta ja znam sa čime još (sve živo hranjivo :-? ), stavim sve u neku posudu u kojoj to ljepo steriliziram i još vruće uvučem u neku konjsku špricu u kojoj će se to ohladiti.
Kad se ohladi ljepo ubrizgam na taktički određenih 5-6 pozicija recimo u sredinu supstrata i u svaku rupicu kapnem malo hidrogena, onako za svaki slučaj B-)

Da čujem vaša razmišljanja i zaključke, ima li smisla !?!?! :-s :ymhug:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Dohranjivanje

Post Postao/la HypnoToad »

To ti je zagarantirana kontaminacija.
Hidrogenu je jedina primjena rješavanje dactyllium plijesni (cob web), ali ga ni tad nije dobro koristit jer jako oslabljuje i oštećuje micelij.
Ovo sa špricom će ti se pokazat kao jako teško izvedivo, sve je na jednom mjestu, neki sojevi će doć do toga, neki neće, nije raspoređeno po supstratu, micelij usporava kad dođe iznenada do jako hranjive podloge i td., a ako još ukaplješ hidrogena, imat ćeš za dan-dva malenu šarenu šumicu na tom mjestu.
Ako se bojiš kontaminacije onda možeš probati na način da sve to hranjivo (kava, ulje, posije, glisnjak ...) staviš u jednu teglu, do pola, pripremljeno već sa točnom količinom vode, steriliziraš, ubaciš zrnje g2g sistemom, otvoriš brzo poklopac, ubaciš malo zrnja, odmah zatvoriš i dobro protreseš. To onda tako zatvoreno pustiš da se potpuno kolonizira i pomiješaš u pasterizirano gnojivo ili coir zajedno sa preostalim zrnjem.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Dohranjivanje

Post Postao/la Veseljko »

Nisam napomenuo da bi to probao sa supstratom kojeg je kolonizirao klonirani micelij, jer išao sam nekom logikom da je onda taj micelij jedan organizam (ispravi me ako grješim) a ako je jedan onda sam mislio mu možda i neće biti toliko bitno što nije raspoređeno posvuda nego da će imati neke zalihice pa će ih povući pomalo...šta kažeš, ja bi ful probao pa možda umjesto hidrogena začepiti sa vućim voskom ili tako nešto, isto sa špricom (nemoj se smijat :bigsmilee: =)) ).
A što se tiče h2o2 vidim da ljudi po forumu nisu baš nešto oduševljeni ali u mom slučaju moram ga nahvaliti. Micelij jako brzo napreduje na agaru sa hidrogenom a i mislim da imam sreće što još izgleda da lako preraste zelenilo taj mic. Uglavnom olakšao mi je da baš ne brinem za neku pretjeranu sterilnost - agar skuham i čekam da se boca ohladi da ju mogu držati,nalijem u petrijevke i u par njih pokapam hidogena, stavim u frižider,upalim pećnicu da se zagrije dok čekam agar i kad je ova zagrijana otvorim vrata stavim na njih jednu dasku na kojoj su petrijevke (bez h202) i u njih sastružem spore. Nekad zna početi kontaminacija ali u 99% slučajeva micelij se razvije dovoljno i onda na isti način prebacim u one sa hidrogenom gdje nikad mi nije bilo kontaminacije. Vidim da si napisao da hidrogen djeluje samo na dactyllium plijesni, to je malo sranje mamu mu....šta trihoderma nula bodova??, ali treba napomenuti da djeluje isto i na bakterije pa onda ajde i nije baš beskorisan :thumbsup: Ja sam ga čak znao ušpricati i u teglice kad bi zabrijavo da su neke kontaminacije...i da, ja ih pustim da se koloniziraju na sobnoj temperaturi 16-22 (petrijevke) a tegle zamotam u šal ili dekicu i pored boxa :x
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Dohranjivanje

Post Postao/la HypnoToad »

Znamo i ti i ja dobro da ćeš probat bez obzira na to šta ja kažem. :D
Probaj na jednom bloku, vidi kako će ić, nadam se da ti uspije! Al ja bi ti stvarno savjetovao da samo ubrizgaš to i ne stavljaš nikakav vosak ni hidrogen.
Ova metoda koju sam ti ja napisao je puno sigurnija, jer jednom kad se kolonizira, supstrat je jako otporan.
Ja mislim da si jednostavno imao sreće s tim hidrogenom, mada ga ja ne koristim pa neću ništa tvrditi. Ono, ako ti je dobar koristika, ali uvijek imaj u glavi da on zaista inače oštećuje i usporava micelij, tako da oprezno s njim.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Dohranjivanje

Post Postao/la Veseljko »

HypnoToad je napisao/la:Znamo i ti i ja dobro da ćeš probat bez obzira na to šta ja kažem. :D
A ne jeee :cheesy: :D :D nemogu si pomoći :ymdevil: volim izmišljat toplu vodu na novi način :ymparty:
Moguće da me prati sreća sa h202 ali dok me ide....neka ga :bigsmilee:
Kad probam ide report (naravno samo na jednom,ne sve) i probat ću ne stavljati ništa na rupu...ako uspijem izdržat :ohnoo:

E da, SRETAN USKRS forumaši :ymparty:
Odgovori