2. Flush (i 3. i 4. i....) dunaknje, špricanje...kako, zašto

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

2. Flush (i 3. i 4. i....) dunaknje, špricanje...kako, zašto

Post Postao/la 314 »

koliko god da sam mislio da znam - ne znam, imam informacije u glavi, ali samo to, ne mogu ih posložiti...

u gajdu je fino opisano sve do prvog flush-a, na forumu se spominju drugi flushevi - naravno- dunkanje, špricanje...itd...al' je sve malo meni nejsano pa bi u ovoj temi obrađivali sljedeća pitanja.

-na koji način potaknuti pinjanje drugog (i ostalih) flusheva na različitim metodama, dal čekanjem, dunkanjem, špricanjem?

-za što služi dunkanje i kako se pravilno izvodi i u kojim situacijama i što se događa prilikom dunkanja?

o čemu ovisi jačina 2. i ostalih flusheva, te kako bi trebali ti flushevi izgledati, kolko rode i tako...

-kakva bi se voda trebala koristiti u tim procedurama,

-što se događa kad poberemo 1. flush sa micelijem, zašto gljive vole više izlaziti pri kraju posude van...

idemo probat definirat taj kasniji dio....sigurno ima još pitanja a i dobrih odgovora. ja se budem uključio kasnije u raspravu samo da obavim doma neke poslove, da podijelim i svoje informacije. :D
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
Veseljko
rank3
Postovi: 71
Pridružen/a: 30.12.2011, 14:14
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: 2. Flush (i 3. i 4. i....) dunaknje, špricanje...kako, z

Post Postao/la Veseljko »

Što se tiče drugih flusheva slažem se da je malo zbrkano i meni pa sam se odlučio onako iz glave pokušati i mogu reći da meni ispadne ok. ja kad poberem natočim vodu (iz špine)i roknem u fridge.probao sam 12 h,24,48h i čini mi se da 24 i 48 je bolje (probao sam i da okrećem nakon 12h da se namoči bolje).svaki put propinaju (stavim u box i jednom dnevno čistim kondenzat sa poklopca), a i bude ih :bigsmilee:
e da,ja to radim bez vermikulita
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: 2. Flush (i 3. i 4. i....) dunaknje, špricanje...kako, z

Post Postao/la sometimes »

u pf-teku pise da poslije 2-3 flusha (kad radis sa BRF kejkovima) kad vidis da ti vise nista ne izbacuje da onda ides ponovno na dunkanje i da kejkovi izbace jos koju gljivicu.....

po njihovim uputama, dunkaju se samo prvi put, kad ih izvadis iz teglica, i onda poslije 2-3 flusha mozes opet......, ali meni nema 2-3 flusha pa brijem jos malo pocekat i ako se nista ne desi - dunkanje pa da vidimo sta se desava....
....it didn't make any sense.....
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: 2. Flush (i 3. i 4. i....) dunaknje, špricanje...kako, z

Post Postao/la pecurko »

Kako su gljive 90% voda, obrazovanje plodonosnih tela u toku prvog flusha iscrpi vas kejk.
Zato je pozeljno na 12-24 sata potopiti bilo kejk ili posudu za grow u vodu, na taj nacin supstrat dobija potrebnu vodu, a mislim da zatim i to ubrzano isparavanje podstice obrazovanje novih plodonosnih tela...
Neretko se desava meni da kad berem gljive kojima se sesir jos nije otvorio, a takvih ih berem 90%, samo par ostavim za printove, da imam i po 5-6 flusheva.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: 2. Flush (i 3. i 4. i....) dunaknje, špricanje...kako, z

Post Postao/la 314 »

zanimljivo pecurko, znači pobereš ih taman prije nego se otvore da nebi trošile bezveze vodu, da ima više za kasnije? :-?
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: 2. Flush (i 3. i 4. i....) dunaknje, špricanje...kako, z

Post Postao/la HypnoToad »

Dunkanje ja mislim da je vrlo važno za dobar drugi flush. Moraš uzeti da se jako puno vode izgubi za rast gljiva, ali i time što tjednima stoji na zraku. Špricanjem ćeš jako teško nadoknaditi tu vodu. Zato bi trebalo u jednu veliku posudu (u koju stane blok supstrata) naliti vode i uroniti cijeli blok na barem 24 sata. Bilo bi dobro staviti nešto teško na njega jer će inače plutati i pola će ostati na zraku. E sad, zašto je važno. Kao prvo supstrat se natopiti vodom, ali će u tih 24 sata i micelij unijeti u sebe sve što mu je potrebno.
Voda obična iz špine, a što se tiče temperature, neki vole stavit mlaku vodu, neki stave u frižider, mislim da to nije toliko bitno, mada bi ja rađe nešto toplije jer je cubensis tropska vrsta i njoj ne pogoduje hladni šok.
Drugi flush će ti rijetko preć 50% težine prvoga jer je supstrat već iscrpljen. To je pogotovo izraženo kod kokosa. Iz raži možeš izvuć nekoliko flusheva jer je ona više hranjiva, a u casingu ima jako malo vode pa će prvi flush biti manji nego u boljim uvjetima.
Iako je nevolim te ponovljene flusheve jer se samo gubi vrijeme i prostor, pa pokušavam maximizirat prvi. To se uglavnom postiže tako da nakon 100% kolonizacije pustiš još mjesec dana da micelij dobro probavi supstrat, dunkaš i staviš na plodonošenje. Može se još izvući i drugi koji će biti nešto manji, ali će zato prvi biti odličan. To mi je bilo pogotovo kad sam radio shiitake jer će one rijetko davat plodove u vreći, imao sam puno blokova a malo mjesta za frutanje. Tako da su stajali i po nekoliko mjeseci, jedan bi dao flush, išao van, a drugi bi odmah došao na njegovo mjesto. Dobivao sam tako i skoro kilu po flushu, da sam ih stavljao odmah nebi izašla niti trećina.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: 2. Flush (i 3. i 4. i....) dunaknje, špricanje...kako, z

Post Postao/la 314 »

hvala Hypno :)

da, to sam si i mislio. ja sam znao nasut vodu u posudu i naravno da je supstrat plutao, sredina se nije dobro napila vode, a čak sam i prekratko ostavio da se namače i par gljiva je izašlo pri krajevima van do kuda je voda uspjela doć. sad mi je puno jasnije i potvrdio si mi ono o čem sam nešto malo znao. ispravno dunkanje definitivno slijedi na LK-u za kojih nešto dana.
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
sometimes
rank13
Postovi: 554
Pridružen/a: 10.01.2012, 12:45
Ima zahvala: 232 puta
 pohvaljen: 85 puta

Re: 2. Flush (i 3. i 4. i....) dunaknje, špricanje...kako, z

Post Postao/la sometimes »

a ništa onda...., idemo na dunkanje :47b20s0:
....it didn't make any sense.....
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: 2. Flush (i 3. i 4. i....) dunaknje, špricanje...kako, z

Post Postao/la pecurko »

@ hypno: Dok sam pre par godina uzgajao shii-take slicno smo radili, kupovali smo kolonizirane supstrate, prvo ih dunkali 24h, pa onda na plodonosenje, posle prvog flusha bi ih samo zalivali. Neki su mi supstrati davali i po 70 % mase supstrata u prvom flushu i takve bi smo odmah zatim sklanjali da ne zauzimaju mesto... :thumbsup:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Mary Jane.
rank9
Postovi: 387
Pridružen/a: 31.07.2010, 14:06
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: 2. Flush (i 3. i 4. i....) dunaknje, špricanje...kako, z

Post Postao/la Mary Jane. »

Imam par pitanja i bio bih zahvalan na pomoći; kako nisam bio u mogučnosti pratit rast prvog flusha frend je obavio berbu umjesto mene ali nismo dunkali. Sad kad sam vidio casing krenule su na novo rast gljive, e sad znam da nije dobro što nije dunkano ali zanima me što ce sad bit dali može i ovako izrast do kraja, a 3. flush ću dunkati sigurno, yebiga šteta što je ovako ispalo...i da, što bi bilo da sad dunkam, nisu velike, tek su krenule, 1-2 cm visine
"If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.”
- Nikola Tesla
Odgovori